Buitenlandsch Nieuws. burgemeester der gemeente Deurzen F. van der Putten. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning zich den 5den of 6den dezer naar het Loo begeven. Men verneemt, dat Z. M. de Koning, op de uitnoo- diging «om de Akademiache feestvieringdie te Groningen van 1317 September e. k. zal plaats hebben, met zijne tegenwoordigheid te vereerendezer dagen geantwoord heeft dat hij verhinderd is aan de uitnoodiging gevolg te geven. H. M. de Koningin zal den 15den dezer het paleis Het Huis ten Bosch verlaten en alsdan naar het Loo ver trekken. - H. M. de Koningin-moeder zal zich den 9den of lOden dezer uit de residentie naar HD. kasteel Soestdijk begeven. Ook HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zullen zich naa'- H. M. de Koniogin-moeder op Soestdijk begeven om aldaar den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik (den 13den dezer) te vieren. Z. K. H. Prins Frederik zal Donderdag ten 11 uur uit de residentie naar HD. goederen te Muskau vertrekken en zich van daar naar Berlijn begevenom aldaar Z. M. den Keiter van Rusland te ontmoeten. Z. K. H. zal echter legen den verjaardag van H. M. de Koningin op het Loo teruggekeerd zijn. De Eerste Kamer der Staten Generaal zal Donderdag hare werkzaamheden hervatten. Om met 1 October aanstaande als kadet bij het korps mariniers te worden aangenomen, tegen f200 'sjaars, wor den 4 jongelingen opgeroepen, geboren iu 1847 en 1848; het examen wordt gehouden in Septembervoor den laat- sten Julij moeten ouders of voogden zich wenden tot het mi nisterie van marine. De Gemeenteraad van Zwolle heeft f 5000 toegestaan voor volksfeesten bij gelegenheid van de opening van den eentraal-spoorweg op Zaturdag aanstaande. Het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers, onder de leiding van den luitenant-directeur Dunkier, zal te Zwolle des avonds te zeven uur een groot militair con cert geven. Met genoegen verneemt men dat de ziekte' van me vrouw Bosboom-Toussaint geweken is, zoodat, wanneer de krachten toenemenmen zich met haar herstel mag vleijen. De advokaat Mr. J. W. Tydeman van Amsterdam be klaagt zich over de openbaarmaking der acte van beschuldi ging in de zaak van mevr. de wed. Pruimers en Ds. J. G. van Rijn die hij hatelijk en ontijdig acht op een oogenblik dat het beroep in cassatie tegen het arrest van verwijzing nog aanhangig is. De procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Overijssel heeft de morele en juridique verant woordelijkheid omtrent die openbaarmaking, als onraadzaam, niet op zich genomen. De arrondissements-rechtbank te 's Hage heeft Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van Mr. de Raedt van Olden- barnevelt, subst. officier bij die rechtbank, tegen de leden der hoofdcommissie van de in 1863 te Delft gehouden ten toonstelling. Zooals men weet strekte de vordering tot het bekomen eener schadevergoeding van f 2000, wegens het in beschadigden toestand terugontvangen van een voor die tentoonstelling afgestaan voorwerp (in casuvolgens den eischerhet afbeeldsel van het hoofd van den land-advo caat, Joan van Oldenbarnevelt). De rechtbank heeft bij haar vonnis o. a. overwogen dat de gedaagden de vordering des eischers in de eerste plaats hebben betwist, omdat zij nimmer eenig voorwerp van den eischer hebben gevraagd of ont vangen dat er echter altijd bij tentoonstelling een vinculum juris bestaat, waaruit volgt, dat degeen die een voorwerp ter expositie ontvangt het ook in goeden staat terug moet gevendaargelaten echter de vraag of de commissie voor zoodanige tentoonstelling aansprakelijk is voor schade niet door haar schuld veroorzaaktdat de subcommissiën in casu gehandeld hebben als lasthebbers van de gedaagden dat dus de lastgevers verantwoordelijk zijn voor de daden hunner lastgevers; dat echter in deze de leden der subcommissie omtrent de intezenden voorwerpen persoonlijk op zich geno men hebben een verantwoordelijkheidin ruimer woorden ver vat dan in de circulaire der hoofdcommissie; dat het niet blijkt, en het. tegendeel zelfs door de gedaagden beweerd wordt, dat zij zich voor de meerdere zorg, die de subcom missie op zich genomen heeft, aansprakelijk heeft gesteld; dat de hoofdcommissie wel op zich genomen heeft het toe- zigt en de góede zorg voor de voorwerpen zoolang die on der haar beheer warenmaar niet na de afgifte na afloop van de tentoonstellingdat dus de aansprakelijkheid der hoofdcommissie ophield zoodra de voorwerpenzonder eenige aanmerking, wegens den staat waarin zij zich bij de afgifte bevondenaan hare zorg waren onttrokken. De rechtbank heeft op die gronden den eischer in zijn vordering tegen de gedaagden, z.ooals die is liggende, niet ontvankelijk verklaard en hem veroordeeld in de kosten. In den vroegen morgen van 11. Maandag hoorde een der bewaarders bij den cellulairen vleugel van bet burger lijke en militaire huis van verzekering te 's Hertogenbosch een buitengewoon geraas in een der cellen. Bij het openen der deur zag hij tot zijne niet geringe verbazing een jeugdig veroordeelde van 18 jaren spartelen met een strop om den hals en op het punt van den geest te geven. Aan de tegen woordigheid van geest des bewaarders, die hem oogenblik- kelijk had afgesneden, is het'behoud van zijn leven te dan ken. Behalve verschillende vroeger ondergane straffen, moet hij ditmaal wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis een jaar in eenzaamheid doorbrengen. Van zijn das had hij vooraf een koord vervaardigd, om zich daarmede aan den haak der hangmat van het leven te berooven. Dingsdag had te Alphen aan den Rijn ran wege de Maatschappij van Landbouw van Alphen en omstreken een ten toonstelling plaats van pinkstieren. Tien stuks waren aan- gebragt, waarvan bij keuring bleek de 1ste prijs, zijnde f 15, toegekend moest worden aan de eigenaresse, de wed. Heems kerk, de 2de ad 10 aan G. Blom, van Alphen; de 3de ad f 6, aan Doeswijk van Hoogmade; en de 4de prijs, een getuigschrift, aan J. Hubert, van Aarlanderveen. Beroepen bij de Hervormde gemeente Koedijk de kan didaat tot de H. dienst A. M. Venker. Men leest in de Java-Bode: Reeds geruimen tijd ge leden moet bij de Indische Regering een ministerieele depêche zijn ontvangen, inhoudende den last, om de gouvernements» theekuituur aan particulieren overtelaten. Men verwondert zichdat er tot nog toe geen gevolg is gegeven aan deze aanschrijving. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 50°. Woensdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 52c, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 67°. Als een staaltje van den haat, die thans bij de Denen tegen de Duitschers bestaat, deelt men 't volgende mede: Prof. Steenstrupte Koppenhageneen der eerste natuuron derzoekers van onzen tijdantwoordde dezer dagen aan een zij ner Duitsche bekenden op een wetenschappelijke vraag: //Bij het tegenwoordig gedrag van Duitschland tegenover Dene marken kunnen wij ook op wetenschappelijk gebied niet te sa men verkeeren. Voorheen uw Steenstrup." De Keizerin ran Frankrijk zaltijdens Keizer Napo leon te Vichy de baden gebruikt, een bezoek brengen aan de Koningin der Nederlanden. Ook is te Parijs het gerucht in omloop, dat de Keizer den Koning der Nederlanden op het Loo zal bezoekenter gelegenheid van de komst aldaar ran den Keizer van Rusland. Bij de Epsomwedrennen in Engeland is de overwin ning behaald door de Fille de l'air, toebehoorende aan den graaf F. de Lagrange. Dit paard schijnt zulke schitterende kwaliteiten te bezitten, dat het niet slechts de overwinning behaalde, maar zich daarbij in het geheel niet inspandehet dier liep volkomen op zijn gemak. De overwinning zelve en de zeldzaam gemakkelijke wijze waarop zij werd behaald, heeft nu het nationaal gevoel der Engelschen gekwetst. Er iieerschte zóóveel opgewondenheid en verbitteringdat de jockey en het paard in een oogenblik door een woedenden menschenboop omsingeld waren en het zich liet aanziendat beiden er niet heelhuids zouden afkomen. De jockey liet evenwelzonder zich te bekreunen wien hij onder den voet reed, aan zijn paard zulk een geweldigen sprong maken, dat hij ruim baan kreeg en pijlsnel het lokaal kon binnen rijden dat voor waag diende. Daar werd hij evenwel ver-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2