N°. 1313. Donderdag 2 Junij. A°. 1864. Binnenlandsch Nieuws. IVe «anstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Hamer der Staten-Cieneraai. II. Zoo wij de herkiezing van Graaf Schimmelpenninck voor het district Leiden onbewimpeld bestrijdenhet is niet uit partijgeest, want in de zaal der Volksvertegenwoordigers is ook wry ving nuttig en noodigindien maar een strijd van begin selen eerlijk en ter goeder trouwonbevooroordeeld en onbe vangen wordt gestreden met de wapenen van gezond verstand grondige kennis en practische ervaring. Ofschoon zeer inge nomen met een ministerie Thorbecke en hulde doende aan de groote bekwaamheden en onmiskenbare verdiensten van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het ministerie al leen zyn steun en kracht vindt, zijn wij niet blind voor de gebreken cd mistastingendie het van tijd tot tijd open baart, en niet buiten vrees voor het overwigt, dat zulk een persoonlijkheid krijgtdie niet in zijn omgeving een of meer van gelyke veerkrachtigheid bezit, waardoor een heilzaam te- genwigt ontstaat. Waar het noodig is vatten wij de wapenen op, zoo als bij de regeling van 's Rijks Herbarium, de wet op het Middelbaar onderwijs, de belastingplannen van den Minister van Finantiën, en sparen de kritiek niet, nu of nooit. Wij zien gaarne in den boezem der Volksvertegen woordiging krachtige elementen van oppositie, maar die ook, is het noodig, elementen van regeerkracht kunnen zijn; die in staat zijn het roer van het Bewind aantevat* ten en met gelijke bekwaamheid te wenden en te keeren als het Bewind dat zij wegdringen. De laatste elf jaren heb ben ons een droevige ervaring gegeven van hetgeen een op positie bederven kanmaar ook een ernstige lesvan het geen de zegepraal eener oppositie kan verzekeren. De kastij dingen die verschillende partijhoofden elkander nu en dan toedienden, moeten voor elk kiezer een wenk van voorzichtig heid zijndie betracht worden als een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. Het Leidsch kiesdistrict vaardigde vroeger man nen af, die in staat waren het roer in handen te nemen, wanneer de omstandigheden zulks vereischten. 't Zou onbil lijk zijn die eischen voor alle afgevaardigden te stellen- maar tochdie oppositie voert moet ook in staat en bereid zyn des noods het roer in handen te nemen, dat hij anderen dwingt los te laten. 't Is waar, de meerderheid der opgekomen kiezers in het district Leiden heeft toch vroeger Graaf Schimmelpenninck tot lid der Tweede Kamer verkozen maar kan waarlyk die verkie- zing «enige andere beteekenis hebben dan van groote onver schilligheid en moedeloosheid, wanneer gelijk in 1860 van de 2427 kiesgerechtigden slechts 620 geldige stembriefjes inkwamen, waarvan 433 den naam van Mr. R. J. Schim melpenninck behelsden? Gewis, dat geringe deel stemde voor het geheelmaar kan ooit ruim één vijfde deel der kiesbe- voegden geacht worden een keuze te zijn in den geest der kieswet? Welk een sterk sprekend verschil by de laatste ge wone verkiezing, die in 1862 plaats had, toen de Baron Taets van Amerongen 702 stemmen van de 1305 geldige uit- gebragte verkreeg Wij verwachten thans een trouwe opkomst der kiezers', vooral uit de gemeente Leidendie bij eendrachtige zamen- werking zulk een groot gewigt in de schaal kannen leggen. Onze hoop is gevestigd op het gezond verstand en de va derlandlievende gezindheid der kiesvereenigingen die in hare aanbevelingen zulk een belangrijken invloed kannen uitoefe nen. Rondborstig en onverholen gaven wij de gronden op, waarom wij de herkiezing van Graaf Schimmelpenninck ont raden wiens verdienste in den laatsten tijd volgens de ver klaring van zijn vrienden daarin zou te zoeken zijndat hy den Miuister van der Maesen de Sombreff tot aftreding ge dwongen hadalsof praatjes aan table d'hote of in sociëteit of het verkeer in de hooge kringen der Haagsche diplomatie ons, ingezetenen van een district, waar handel en nijverheid landbouw en veeteelt, geleerdheid en kennis de bronnen van volkswelvaart uitmaken, iets baten kunnen. Neen wij wen- schen een man die de Regering steunt op den goeden weg door zijn kennis, doorzijn onpartijdig oordeeldoor de be vordering van het gemeen overleg. Wij ondersteunen gaarne elke aanbeveling, die toont het gewigt der keuze recht te vat ten. Geeu stemmachine, geen blind aanhanger van het minis terie Thorbeckemaar een oprecht vrienddie het Bewind zijn feilen toont en niet bedekt, verbloemt of vergoelykt; een man die weet wat hij wil en daarna handelt. Wie wijst ons zulk een kandidaat aan Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van 's Gra venhage Jhr. Mr. F. G A. Gevers Deynoot en benoemd tot LEIDSCH Dcse Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mert Vijf Cents. Prijs dor Advertentiön 1-6 regels 0.7i. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 33 na.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u 40 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 na.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd da Zondag, in.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeas te 7 u.45m. en te li u., 's namiddags te 8 u. 40 os. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 's namiddags. Oost-Iadi»ohe Laadpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 unr'sav. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Baryemeester en Wethouders, Maandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Paêneage das Zaturdags van 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—1 uur eu van 30 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoi;nsea dagelijks van 91 uur en van 3—0 uur; van 'sRijks Oireate Belastingen, Maandag, Dingadag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1