N\ 1312. Woensdag 1 Junij. Jfe Aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Hamer der Ütaten-Creneraal. LEIDSCE Deie Courant verschijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- aers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.71. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht <5 Cts. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 33 tn.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; f u. 46 ra.; 6 u. 6 m. 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 n. 12 ra.; 11 u. 54 aa.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zen en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 a. 52 ra. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends S u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, ia.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} a., de overige degen, uitgezonderd de Zondag, 6 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de M:enwstr«»t't morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oo«t-Iadi»ohe Laadpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. West-Indisohe den 14 en voorlaataten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur'sav. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 uur's m. tot 10 u. 30 iu. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maaudag eu Donderdag te 11 uur. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie raw Fabrtoage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks v*n 104 uur. - Thesaurie, dagelyk* van 103 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der ia- en Uitgaande Rechten en Aeoijatea dagelijks van 91 nar en van 36 uur;van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—t uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nar. I. In 185 7 werd met 909 van de 1560 stemmen tot lid der Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Leiden gekozen Mr. R. J. Schimmelpenninckin plaats ran Mr. G. Öroen ran Prinsterer. In 1860 had zijne herbenoeming plaats met 433 van de 620 geldige 9temmen en, tengevolge van zijne aanstaande aftreding, zal op Dingsdag 14 Junij aanstaande de gewone verkiezing plaats hebben. 19 zijne herbenoeming al niet reeds verzekerd Wie toch zal of kan hem met vrucht den zege betwisten? Zal er al daD niet strijd zijn De herziening van de tabel van indeeling der gemeenten van het Ryk in kiesdistricten heeft nu weder, gelijk telkens vroeger, invloed gehad op de zamenstelling van het kiesdis trict, waarvan Leiden de hoofdplaats is. De gemeenten Haar lemmermeer, Aalsmeer en Hillegom zijn tot andere kiesdis tricten overgegaan, terwijl de gemeenten Boskoop, Hazers- woude en Benthuizen met engeveer gelijk getal kiezers daar voor zijn in de plaats gekomen. Zal daarvan wedergelijk vroeger, het gevolg zijn dat zoo weinig aansluiting en des te minder belangstelling in het werk der verkiezing blijken? Wij gelooven het niet; want met de vorm van het kiesdis trict en de grenslijnen is toch ook eenigermate de publieke opinie in de laatste jaren veranderd, de publieke geest gewij zigd en de optreding van een ministerie Thorbecke niet zonder invloed gebleven. Wij verwachten de herkiezing van den heer Schimmelpen ninck, thans Mr. Rutger Jau Graaf Schimmelpenninckniet. 't Is niet noodig te verklaren dat een aanbeveling tot zijne herkiezing van onze zijdezoo zij al baten konniet kan geschieden. Wij zijn niet veranderd in onze begrippen en be ginselen nog eeren wij Graaf Schimmelpenninck als een on berispelijk zedelijk mensch, getrouw echtgenoot en rechtgeaard vader, wiens welwillendheid en vriendelijkheid bij veel hoffe lijkheid iedereen dadelijk in het oog valt; maar moeten de kiezers, in het kiesdistrict Leiden te huis behoorende, uit den achterhoek der provincie Overijssel hun vertegenwoordiger halen? Is er in het gansche kiesdistrict, dat 26 gemeenten telt, niemand te vinden die even goed, misschien nog meer bevoegd is, om - wy zeggen niet: de belangen van het districtvoortestaanwant districtbelangen zyn niet altyd algemeene belangen- maar om in de Tweede Kamer der Staten-Generaal het kiesdistrict Leiden te vertegenwoordigen? Graaf Schimmelpenninck is geen specialiteit voor het parle ment dan voor zoo ver hij geteld wordt onder de verklaarde tegenstanders van een ministerie Thorbecke, dat trouwens sedert de laatste 2 jaren het vertrouwen des Konings geniet. Hij behoort tot de zoogenaamde conservatieve partydie onze tegenwoordige staatsinstellingen duldt, zonder daarmede in genomen te zijn. De antirevolutionairen vinden in hem geen orgaan daar het zelfs niet zoo twijfelachtig is, of by geacht mag worden onder de conservatieve partij te worden gerang- ngschikt; een partij bij Mr. Groen van Prinsterer op staat kundig gebied niet hoog aangeschreven maar wier aanhangers hij bij iedere gelegenheid tegenwerptdat zy geen regering stelsel hebben dat zij niet weten wat zij willendat zij kracht missen en dat zij, hoewel deze regering bestrijdende, gecu andere beginselen dan de hare volgenechter met minder consequentie en energie. Wij willen geeQ statistiek geven van de stemmenby de aan neming van de verschillende wetsontwerpen gedurende het vierjarig tijdvak zijner zitting door Graaf Schimmelpenninck uitgebragt. 't Verbaasde ons, dat tegen het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Indische taal- en volken kunde door Graaf Schimmelpenninck is gestemdniettegen staande hij vóór het amendementdat de strekking had om Leiden als plaats van vestiging voor het onderwijs in de wet aantenemenzijn stem uitbragt. Zijn mede-afgevaardigde zag in die wet geen bezwaar. Graaf Schimmelpenninck open baarde de gronden zijner afkeuring niet: - welke beteekenii de onthouding van zijn goedkeurende stem had is moeijelijk te raden en welligt toeteschrijven aan zijn zucht om het Be wind te bestrijden. - Hoe het ook zij, ieder kiezer van het Leisch kiesdistrict moet zich afvragen, of Graaf Schimmelpen ninck in zijn rigting valt en of hij tot de Tweede Kamer voortdurend wil afvaardigen die, hoe onberispelijk ook als menschechtgenoot of vaderin zijn openbaar leven geen blijken geeft van een onpartijdig en onbevangen oordeel over regeringsdaden? Graaf Schimmelpenninck huldigt een beginsel, dat niet en kel op staatkundig gebied en in de zaal van 's Landsverte- genwoordigersmaar ook op elk ander deel van het maat-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1