Buitenlandsch Nieuws. ten einde weder in de kerk te kunnen terugkeeren, waarin zijne echtgenoote die ongesteld werd, mede werd verzorgd. Inmiddels was er een rijtuig voor ZWEerw. aangekomen waarin hij niet dan met moeite kon plaats nemen. Zoodra dit echter geschied was, reed ZWEerw. huiswaarts, vergezeld van een groote menigte bij wie maar al te zeer een stemming merkbaar was van opgewondenheid voor of tegen den persoon en zijne prediking. Er hebben hoegenaamd geeoe dadelijkheden plaats gehad eD spoedig was de oploop geëindigd. Men meent zeker te weten dat de aanleiding tot het eerste gedrang op het kerkplein gelegen was in de voor zorgen door sommige geestverwanten bij het uitgaan der kerk genomen om den leeraar tegen mogelijke of voorgenomen bemoeijelijking te vrijwaren. Men verzekert wijders dat ZWEerw. reeds in de kerkdienst had aangekondigd dat hij voornemens was eerlang een buitenlandsche reize te doen. Wij vernemen dat het hoofdbestuur van het Neder- landsche Zendelinggenootschap te Rotterdam met Dr. P. J. Zaalberg van 's Gravenhage alreeds is overeengekomen dat de zendeling N. Graafland in zijn plaats als feestredenaar bij de aanstaande jaarvergadering zal optreden. - In de af- deeling 's Hertogenbosch van dat genootschap is met meer derheid van stemmen besloten aan die vergadering een voor stel intezendentot verandering van art. 2 der Algemeene bepalingen, in dien zin, //dat het genootschap wil gehou den worden voor een algemeen christelijk genootschapdat alleen ten doel heeft om het werkdadige christendom een voudig en oprecht in de harten der menschen inteplanten." Door den Gouverneur-Generaal van Neêrl. Indië zijn o. a. benoemd tot luit.-kol. bij het garn.-bat. van Sumatra's Westkust den majoor H. A. M. Latour en tot apoth. der 2de kl. bij het groot mil. hospitaal te Samarang de apoth. 3de kl, F. W. Neuhaus van het groot militair hospitaal te Weltevreden. Met de Nederl. bark //Anna Sophia", gezagvoerder A. Hoekstra, is 30 April jl. te Batavia gearriveerd een detachement suppletietroepen, sterk 86 onderofficieren en manschappenonder bevel van den kapit. der genie J. P. Er- melingdie van verlof terugkeerde; medegeleiders de 2de luitenants der infanterie H. T. Soeters en H. J. Holsboer. Het detachement heeft zich gedurende de reis zeer goed ge dragen. De Raad van Justitie te Batavia heeft in de bekende zaak van Flori9 (moordaanslag op den heer van Hemert) uit spraak gedaan en hem veroordeeld tot de straffe des doods. Men schrijft van Buitenzorg: Eenige Chinezen, de pachters der paddie van de landen Tjawa Tjeteroek Pondok Gedéh en anderen hebben (op raad van een inspecteur ho norair hier woonachtig) geprotesteerd tegen den heer de Ca- sembroot, die verlangde dat de Chinezen de paddie in na- turadu3 nat, zouden aannemen, terwijl de Chinezen ze, even als vroeger, droog willen hebben. Op Janlappa Ketjil schynt de bevolking dit jaar in het geheel geen paddie aan den landheer te willen geven zeker om te zien wat in zulk een geval de Landjeng toean moeda Resident doen zal. Uit Curasao wordt ons, dd. 7 Mei 11., het volgende gemeld In 1863 werden op dit eiland geboren 849 kin derenals 479 van bet mannelijk en 370 van het vrouwe lijk geslacht, waaronder 2 paar tweelingen. Gestorven waren 29 5 van het mannelijk en 33 3 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 628; dus 221 meer geboren dan gestorven. Er waren 53 huwelijken gesloten, bij welke 37 kinderen werden geëcht. Op de andere eilanden was het getal tusschen ge borenen en gestorvenen even gunstig, als: op Bonaire ge boren 119 kinderen, gestorven 72 personen. Daar werden 21 huwelijken gesloten; waarbij 66 kinderen werden geëcht. Op Aruba geboren 141, gestorven 62, 10 huwelijken ge sloten en slechts 2 kinderen geëcht. Op St. Martin geboren 100, gestorven 71, 16 paren getrouwd en 7 kinderen ge- echt. Op St. Eustatius geboren 75, gestorven 43, gehuwd paren. Alleen Saba maakt een uitzondering, waar Sf kin deren werden geboren en 46 personen stierven. Thans is daar ook een Nederl. Genees- en Heelkundige. Zoodat er in het geheel op Curasao en onderhoorigheden in 1863 gebo ren zijn 1316 kinderen gestorven 922 personen gehuwd 122 paren en 112 kinderen geëcht. Den 21sten April barstte er aan boord van het Venezuë- iaansche oorlogstoomschip Mapavari, kommandant Fodd een opstand uit, terwijl de kommandant voor een paar uur aan wal was gegaau. Een zekere generaal Pulgar, een zeer jong mensch (men wordt in Venezuëla zoo spoedig generaal en admiraal) had zich van het gezag meester gemaakt en meende met het schip juist weg te stoomentoen de zaak ontdekt en de kommandant de hulp van den gouverneur inriep. Daarop begaf zich de procureur des Konings met twee gewapende booten van den Cornelis Dirks aan boordslaagde er in om Pulgar en de manschappen, die hem waren bijgevallen, meester te wordendeze laatsten in de boeijen te slaan en Pulgar hier aan wal te brengen. Deze is echter, nadat het stoomschip Vrijdag vertrokken was, zoo men verneemt, weer op vrije voeten gesteld. De Nederl. Handelsbrik Mauritius, kap. Schreuder, is op zijn reis van hier naar New-York, den 26sten Maart, digt bij de haven van New-Yorkop strand geloopen en veronge lukt. De opvarenden hebben zich gered ook zou een deel der lading geborgen zijn. De boot Betzykap. W. Muller, van hier den 21sten met den middag naar Bonaire vertrokken is op de hoogte van het fort Beekenburg, des namiddags te 3 uur plotseling ge zonken. De kap. en de 3 matrozen hebben zich een uur lang op planken boven water gehoudentot dat zij door een kano van Beekenburg en een andere boot gered werden. De meeste booten, die van hier naar Bonaire en Amba varen, zijn groo- tendeels miserabele kleine, ranke vaartuigen; 't is wel te ver wonderen, dat er niet meer vergaan. De wind was dien dag, voor deze streken vrij hevig. De Rafaël, die den 22sten alhier uit het Nieuwediep was aangekomen, had 36 dagen reis gehad. De officier van ge zondheid de Boer was in welstand gearriveerd. De Rafaël zal den 2Isten met 13 passagiers vertrekken. Wy hebben hier thanshetgeen zelden gebeurtvijf sche pen uit Holland in de havenwaarvan er drie lading moeten gaan zoeken in Venezuela, want hier is zooveel niet voor handen. Er hebben zich hier ook weder gevallen van pokken voor gedaan aangebragt door een schoener van St. Domingode lijders zijn naar het gasthuis gebragt en de schepen van St. Domingo moeten quarantaine liggen. Op Bonaire is een per soon aan de pokken bezweken. De bevolking is hier anders gezonddoch men verlangt naar regen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur. 53°, 's middags te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 50°, te 5 uur 50°, 's avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 4 5°. Maan dag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 53°, 's namiddags te 4 uur 57°. De te Turijn vergaderde Vertegenwoordigers der Ita- liaansche Vrijmetselaarsloges hebben den generaal Garibaldi tot grootmeester natioaal benoemd. Uit Parijs wordt berigt, dat aldaar het gerucht loopt, dat door tusschenkomst der Keizerin de veroordeelde Dr. la Pommerais verzekering heeft bekomen van de gratie der dood straf, waarvan de tijding hem zoo heeft getroffen, dat hij ten uiterste ontroerd, zijn misdaad ten volle heeft beleden. Uit Parijs wordt berigt, dat de Keizer van Rusland zijn gemalin naar Kissingen zal begeleiden en van daar de reis naar Holland aanvaarden om eenige dagen bij zijn tante, H. M. de Koningin-weduwe, doortebrengen. Prins Arthur heeft in Schotland in gevaar verkeerd. Op een togt in de bergstreken werden de paarden schichtig en sleurden het rijtuig met zooveel geweld tegen een muur dat het nagenoeg werd verbrijzeld; de Prins vond echter gelegenheid om er uittespringen wel verschrikt, doch ove rigens ongedeerd; de paarden werden spoedig gestuit. Ten huize van den juwelier John Fleming te Londen is Woensdag nacht een waarde van 1000 aan diamanten en gouden voorwerpen gestolen; voor de ontdekking der dieven is een belooning von 150 uitgeloofd. Vier zeer net gekleede heeren traden dezer dagen een restauratie in Regentstreet in Londen binnen, bestelden een afzonderlijke kamer en een copieus diner met de fijnste wij nen. Toen het diner was afgeloopen werd de rekening ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2