N°. 1311. Dingsdag 31 Mei. Binnenlandsch Nieuws. o Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. J. E. H. baron van Nagell als burgemeester der ge meente Laren en aan den heer J. S. Potter van Loon als burgemeester der gemeente het Bildt. In het kiesdisdrict Sneek wordt Mr. W. van Nauta Lemke, officier van justitie, tot lid der Tweede Kamer aan bevolen in het kiesdistrict Assen de heer W. A. van der Feltz, burgemeester van Assen; in het kiesdistrict Hoorn, de heer H. Raat, burgemeester van Woerden, die 24 jaren in Neêrl. Indië heeft doorgebragt; en in het kiesdistrict Haarlem Mr. P. C. Visser, substituut-officier van justitie aldaar. Door burgemeester en wethouders van Delft zijn aan den Gemeenteraad voorgedragen voor de lagere burgerschool tot directeur en leeraar M. J. A. Masthoff; tot leeraar in de natuurkunde A. W. J. Kroesentot leeraar in het hand- teekenen P. A. Haaxman en tot leeraar in het rechtlijnig teekeneu P. A. Korevaer. De benoemingen voor de hoogere burgerschool zijn door den Gemeenteraad uitgesteld. - Uit Delft schrijft menDe kwestie in zake de hoogere burgerschool is nog altijd onbeslist. Dit is te meer te ver wonderen, omdat reeds een week voor pinksteren de voor- dragt voor een directeur aan den inspecteur ter inwinning van advies is opgezonden. Dat advies is ontvangen en moet uitmunten door duidelijkheid. Hoe iemand, die onbekend is niet het onderwijs, als de heer de V., het wagen durft de leiding van zulk een zaak op zich te nemen moet den inspecteur niet duidelijk zynenz. Trouwens, weinigen be grijpen dit en de meesten voorspellen aan de hoogere bur gerschool alhier een zeer kwijnend leven. De aanstaande di recteur moge zijn candidaatsexamen in de letteren onlangs hebben afgelegdof dit aan het publiek genoeg vertrouwen in zijn bekwaamheid en paedagogische talenten zal inboeze men schijnt minstens zeer betwijfelbaar. Daarbij komtdat slechts twee der andere docenten die op de voordragt van docenten staan, gedoceerd hebben, tijdens ze hier aan het gymnasium waren, en dat men voor de natuurkundige vak ken het oog heeft laten vallen op twee doctorandi in de philosophic, die nog promoveren moeten. Wat er bij zulk een inrigting van de zaak worden moet, is ligt te voorzien. De ontevredenheid is dan ook algemeeu en wordt zelfs in hooger kringen zoozeer gedeelddat er van niet-verleening der toegezegde subsidie van 's rijkswege gefluisterd wordt. De tijd moge beterschap geven. Volgens de uitkomsten der volkstellingen van de be volking in Nederland, verdeeld naar de onderscheidene kerk genootschappen is de verhouding over het geheele Kyk naar het aantal van 10,000 der geheele bevolking aldus; Protestanten. R. K. Israëlieten, anderen. 1839 5958 3828 183 31 1849 5970 3815 192 Ï3 1859 6065 3714 193 28 Men meent de gunstiger verhouding voor de Protestanten te moeten toeschrijven aan den invloed der zoogenaamde April-beweging van 1853 op den aanwas van de jaren 1849 tot 1859. Voor het bouwen van een nieuwen schouwburg te Arn hem zijn ingekomen 21 inschrgvingsbillettende minste in schrijver was C. Bosman aldaar, voor een som van f 77.777. Volgens berigt van Vlieland is aldaar Donderdag een Engelsche schoener geheel verbrijzeld eu de geheele beman ning daarbij omgekomen, - Te Zutphen is Vrijdag 11. in verzekerde bewaring ge nomen een schipper, die met zijn vaartuig van Doesborgh kwam, onder vermoeden, dat hij 2 van zijne kinderen in dronkenschap over boord zou hebben geworpen, tengevolge waarvan één zou zijn verdronken. Zondag avond trad de WelEerw. heer Ds. Zaalberg in de Nieuwe kerk te 's Hage voor de gemeente op; het kerkgebouw was overvol bezet eu men merkte daaronder toe hoorders op van verschillende geloofsbelijdenissen. De predi king ging ongestoord voort. Tegen dat de kerk zoude uitgaan hadden er zich honderden op het ruime kerkplein vereenigd en toen de godsdienstoefening was afgeloopen en ZWEerw. de kerk wilde verlaten was hem dit onmogelijk door den grooten aandrang van alle zijden. Gelijk dit meermalen gaat, werd de toeloop steeds grooter en de stemming uiteenloopendzoodat de heer commissaris van politie Waldeck en zijne inspecteur# die zich daar ter plaatse bevondende steeds aangroeijende menigte vermaande om rustig huiswaarts te keeren en voorts alles aanwendde om ook met behulp van eenige militairen de orde te handhaven en een weg voor ZWEerw. te banen» LEIDSCH DAGBLAD. Deie Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95,'en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderlijke Nora- mers Vijf Cents. P-ijs der Advertentien 1-6 regels 0,78. Ie iere reiiel meer 12Cts. Geboorte-, hu- vrelij'cs- en doodberigten van I 4 regels 90. Iedere regel meer I 5 Cts. liekendiuakingeii van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Op Zol en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd da Zondag, 5 a.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te ll 's namiddags t«ïu.40*. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 's namiddags. Oo«t-Indi»ohe Landpost. Over Southaraptua, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau uur't ra. lot 10 u. 30 iu. «r. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie ten Fabrtcagt des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Arehittet ie t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van '«morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en vau 36 aar; der In- en Uitgaande Reohteu en Acoirasaa dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van «Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag an Donderdag «am 9t nar. van Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1