Buitenlandsch Nieuws. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hollandbelast met het afnemen van het examen als kand.-not., zijn Donderdag aan de volgende heeren de daar toe strekkende acte verleend: L. H. Schenkenberg van Mierop te Naaldwijk; J. Zaaijer Pz. te Dirksland A. G. Bodaan te 's HageMr. A. M. de Cock te Rotterdam en Mr. J. J. A. Schill alhier. Het strekt ons tot genoegen te kunnen meêdeelen dat de toestand van mevrouw Bosboom-Toussaint heden iets gunstiger is. Op de stallen van H. M. de Koningin-moeder is een paard gestorven dat wel eenige vermelding verdient. Het was toch de eertijds zoo schoone schimmel, die door wijlen Z. M. Koning Willem II bij voorkeur bij openbare gelegenheden - werd bereden. Dit paard bereed Koning Willem II onder anderen bij het defileren der troepen voor Z. M., toen het ruiterstandbeeld van den grooten Zwijger in het Noordeinde was onthuldlater, niet lang vóór zijn overlijdenbij een inspectie over de schutterij in de Maliebaandroeg het ook zijn Koninklijken meester. Van deze beide gelegenheden be staan schoone schilderijen. Dit zelfde paard werd bereden door Keizer Nicolaas den Eersten van Rusland bij eeD pa rade ter zijner eere op het Alexandersplein in den zomer van het jaar 1844. Dit paard eindelijk volgde het lijk van zijn edelen meester, bij de treurige plegtigheid zijner begrafenis. Ook Z. M. onze geëerbiedigde Koning heeft bij HD. eerste inspectie der troepen te 's Hage na zijne troonsbeklimming dezen schimmel bereden. Rgim 15 jaren at het dier het ge nadebrood des zomers in de weide van Zorgvliet en des winters in de stallen van H. M. Koningin-moeder, die al da delijk na het overlijden des Konings het edele dier in haar bezit overnam met uitdrukkëlijken last het nooit voor eenige dienst te gebruiken. Uit Woudrichem wordt het volgende berigt: Tot ieders verbazing is van hier eensklaps verdwenen de persoon van W. S., gemeente-ontvanger en boekhouder in de zoutkeet van de wed. van D. Hij bezat bij zeer velen een onbepaald ver trouwen waarvan hij een schandelijk misbruik heeft gemaakt. In alle stilte beeft hij alles te gelde gemaakt wat onder zijn bereik was en zich daarmede verwijderd. Door de rechterlijke magt is thans ten zijnen huize alles verzegeld, en door de politie van Rotterdam is men te weten gekomendat hij al daar gepasseerden Zondag per Sea Gull, kap. Leethamnaar Hull is vertrokken om over Liverpool naar Amerika te gaan. Het is haar niet' geluktondanks alle nasporingen om hem in handen te krijgen. Zijn vrouw en 2 kindereu, die van Zondag op Maandag ook in stilte vertrokken waren zijn hier weder teruggekomen. - Dezer dagen bevond zich in een der wagens van den trein van 2 uur 20 min. van den Nederl. Rijnspoorweg te Rotterdam een persoondie verscheidene malen door middel van een fluitje het geluid nabootste dat men bij het vertrek van den trein hoort. Nadat de dader daarvan door eenige beambten was ontdektwerd hij gesommeerd om uittestappen. Een agent van politie heeft hem in een der vertrekken van het station gebïagt, waar, naar men zegt, proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. De vermoedelijke dader van den bekenden aanslag op het leven van mevr. v. d. W., geb. van D. is in hechtenis. Het lijk der overledene is te Deventer begraven. Bij de ver zegeling haars boedels is een som van f 48,000 in geld ge vonden in een bedstede. Vele oude zilveren en gouden munt speciën waren daaronder. Door bestuurders en leden van het Nederlandsch Zen deling-genootschap te Rotterdam wordt een adres aan het hoofdbestuur ingediend, de strekking hebbende, om bij de aanstaande jaarvergadering Ds. J. C. Zaalberg van 's Hage niet als feestredenaar te laten optreden. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Dedemsvaart door Ds. H. Hasselman te Schraard. In den loop van 1863 hebben te Utrecht 899 straat lantaarns gebrand, van 1 September 1862 tot 31 Augustus 1863 2237 uren, waarvoor gebruikt zijn 86,583 mudden steenkolen, waaruit verkregen zijn 1,629,326 kubiek ellen gas of 18,817 kubiek ellen per mud. Daarvan zijn verbruikt voor de openbare verlichting 421,461 en door particulieren 885,966 kub. ellen. Het verschil tusschen de hoeveelheid geproduceerd en verbruikt gas is 17pCt. Gedurende het jaar 1863 hebben alhier gebrand 548 straatlantaarns gedurende 2300 uren. Wij vernemendat vau de zijde der militaire autori teiten bezwaar is gemaakt tegen het plan om het plein van de Ruïne een andere bestemming te geven dan hetgeen het tot hiertoe had voor de exercitiën van kavallerie en artille rie, die alhier in bezetting ligt. Het exercitieveld onder Wassenaar zou te verwijderd zijn voor de dagelijksche oefe ningen en dat aan den Singel tusschen de Mare- en Rijns- burgsche poorten daarvoor Diet geschikt, tenzij belangrijke ver hooging van het terrein plaats had. Heden Vrijdag waren alhier ter markt aangebragt 13,066 lammeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder- dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 46°. Vrijdagmorgen te 5 uur 44°, te 8 uur 50°, 's middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 55°. Een jeugdig professor in de medicijnen privaatdocent aan de Hoogeschool te Bernde heer Herman Derame wordt beschuldigd den bankier Trümfy met behulp van diens echtgenoote vergiftigd te hebben. Hij was de geneesheer van die familie en vergezelde zelfs den bankier op een reis in I het Oosten in het jaar 1862. Vaak werd hij ook geroepen om de twisten bijteleggendie tusschen man en vrouw ontston den, daar zij in geen goede verstandhouding leefden. EeDige maanden geleden was de bankier overleden. Ten gevolge van loopende geruchten is een lijkschouwing gedaan waardoor men de zekerheid kreeg, dat die heer door strychine was vergiftigd. In den beginne dacht men niet aan misdaad maar aan zelfmoordten gevolge van beursspeculatiën maar later hield men den geneesheer verdachtdie later met de weduwe in hechtenis is genomen. Volgens de Volks Ztg. zijn van 1852 tot 1862, in Mecklenburg 121,329 personen wegens overtredingen van de jagtwet en de reglementen op de bosschenveroordeeld tot: 29,025 stokslagen1,360,287 uren opsluiting, 9,954 uren arbeid en 5 8,599 this, boete. De 29,025 stokslagen zijn toegediend aan 1,935 perionen, makende alzoo gemiddeld 15 slagen ieder. Volgens de nieuwe ordonnantie op de stokslagenzal deze straf voortaan nog strenger worden toegepast. Onlangs werd een vrouw daartoe veroordeeld, omdat zij voor de tweede keer aan een onwet tig kind het leven gegeven had. Nu moet men wetendat Mecklenburg een land is, waar zeer veel onwettige kinderen geboren wordenomdat de boeren zonder toestemming van den heer van het dorp niet mogen trouwen. Uit Rome wordt aan de Gen. Corr. geschrevendat er den 15 den dezer onderscheidene door de Russische rege ring vervolgde Poolsche geestelijken zijn aangekomen, die den Paus een omstandig, op documenten gegrond, verslag over de vervolgingen zullen voorleggenwaaraan de Roomsch Kath. kerk in Polen, LithauenPodolië en Volhynië van de zijde der Russische regering is blootgesteld. De Eransche regering heeft, naar men op de meest bepaalde wijze kan melden, zeer verontrustende mededeelin- gen betreffende den gezondheidstoestand van Pius IX uit Rome ontvangen. Tevens verneemt men dat te Rome ver schillende maatregelenmet het oog op die treurige gebeur tenis worden genomen. By herhaling hebben daar reeds bij eenkomsten van kardinalen op het vaticaan plaats gehad, zonder dat daarom de opvolger van den tegenwoordigen Paus reeds benoemd of door dezen aangewezen is. Pius IX blijkt integendeel het ernstige van zijn ziekte niet intezien en sprak nog eenige dagen geleden van zijn plan, om spoedig eenigen tijd te Porte d'Anzio te gaan doorbrengenten einde zich van het doorgestane lijden geheel te herstellen. Ten gevolge van het overlijden van den maarschalk hertog van Malakoff, heeft de generaal de Martimprey het bewind in Algerie op zich genomen. Den 21sten dezer overleed te Florence, in bijna 9 0- jarigen leeftijdde bankier Filippi Matteoniwiens nalaten schap op 6 millioen begroot wordt. Hij heeft die nalatenschap in twee gelijke deelen aan zijn beide dochters vermaakten zijn zoon slechts een lijfrente van 2000 fr. geschonken. In den zoölogischen tuin te Brussel heeft de leeuwin

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2