K i\°. 1309. Zaturdag 28 Mei. 864. Fantaisie en Werkelijkheid. I. Het Humoristisch Album heeft een herinneringsmedaille in het leven geroepen, aan de jaren 1853 en 1864 gewijd. Daar het juist 11 jaar geleden is, dat in Nederland de Aprilbewe ging plaats had en het cijfer Elf in vele gevallen een recht eigenaardige beteekenis heeft, is de uitgever tot dat denkbeeld gekomen en bood zijn abonnementen kosteloos een afdruk dier medaille aan. Aan de eene zijde stelt zij voor de Onvrijzin nigheid die de fakkel der kennis uitbluscht en geloofshaat bedrog en theologie met dweepzucht besproeit, dood en ver derf, dwang en bloed, censuur en heerendienst en nog veel meer op hare paden voert. Aan de keerzijde vinden we de weldaden van het Liberalisme, de godsdienst, die de fakkel der kennis opheft, vrij onderzoek aanbrengt, kunst, weten schap en liefde, vrije drukpers, beschaving, verlichting, ver edeling, directe belasting enz. door haar geest bestraalt of doet te voorschijn komen op haar weg. 't Is immers de godsdienst die het vrouwenbeeld op die schoone keerzijde voorstelt? Ziedaar het verschil tusschen April 1853 eD April 1864! Volkomen juist en naar het leven geteekend Zou het soms zijn Waarheid en Verdichting, Fantaisie en Werkelijkheid? Opdat we met vasten tred onverhinderd kunnen voortgaan op de baan van Vooruitgang en niet wanen, dat wij het ai reede gegrepen hebbenis het goeddat wij stilstaan aan de elfde tijdpaal van de invoering eener bisschoppelijke hiërar chie en het oog achterwaarts en rondom ons wendenom te weten, waar we zijn, van waar we komen en waarheen we gaan? 't Zal uit den loop onzer beschouwingen blijken, of we behooren tot de liberalen in den landetot een goed of tot een gevaarlijk soort! In de laatste elf jaren vooral heeft het woord liberaal een rijke beteekenis gekregen; want iedereen wil liberaal genoemd worden. Op dat punt schijnt ons toe een babyionische spraak verwarring te heerscheneen uitdrukking begrijpelijk voor allen die bekend zijn met de geschiedenis van het Oude Ver- boud. 't Is vooral moeijelijk te vatten, hoe men op het eene deel vau het maatschappelijk gebied zich vertoont als liberaalterwijl men op een ander deel den schijn heeft van het tegenovergestelde. Die aan den weg timmert, moet aan stoot lijden; die dat dagelijks doet geraakt er aan gewoon en verkrijgt des te meer zelfstandigheid van beginselenoor- deel en wil. De laatste elf jaren waren bijzonder dienstig i om bij iedereen een eigen gemoedelijke overtuiging te wek ken en te vestigen. Die liberaal iseerbiedigt ieders over tuiging maar mag toch niet ophouden die te bestrijden wanneer hij daarvan verschilt Niemand is erdie niet ge looft op gezag en die het meest ijveren tegen autoriteitsge loof openbaren vaak hunDe zucht, om gezag te verkrijgen en invloed uitteoefenen. Wij zullen ia de gebeurtenissen van April 1853 en van de daarop gevolgde jaren een en ander opmerken en aan stippen dat in'verband staat met de herinneringsmedaille van het Humoristisch Album, 't Ziju feiten en feiten alleen die ons bezig houdenmet helder licht omstraald en met een onbevangen en onpartijdig oog bekeken. Niemand zal er zich aan ergerenwanneer fantaisie en werkelijkheid daaruit in haar verschillend gewaad te voorschijn treden. Onze blik zal niet verder reiken dan .wat iedereen kan waarnemen en bevattendie de gebeurtenissen heeft beleefdmet belang stelling gadegeslagen en in zijn geheugen bewaard. Binnenlandse!] Nieuws. - Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Leeuwarden Mr. J. C. Bergsma, rechter in de arr.-recht bank te Heerenveen en tot notaris te Urmond, W. J. H. Canoykand.-not. te Venlo. Bij het corps mariniers in Oost-Indië is overgeplaatst de kap. G. A. F. Chomel, thans in garnizoen aan den Helder. Door burgemeester en wethouders van Delft zijn aan den Gemeenteraad aldaar aanbevolen voor de betrekking van leeraars en directeur der hoogere burgerschool, in de vak ken, omschreven sub. litt. a tot en met f van art. 17 der wet, de heeren Dr. F. G. Groneman Tbs. Knottebelt, phil. nat. kand. en A. Brester Jr., phil. nat. kand.; tot leeraars in de vakken, vermeld sub. litt. i tot en met 0, de heeren H. de Veer, litt. hum. kand., M. J. A. Masthoff en l)r. B. Kostertot leeraars 111 het handteekenen de heeren P. Tetar van Elven en P. A. Haaxmanterwijl uit bovengemelde leeraars tot directeur wordt aanbevolen de heer H. de Veer. Voor de nog ontbrekende leeraars zal nader een aanbeveling worden ingediend. LEIDSCH DAGBLAD. Jlj. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels fO.90. tedere regel meer 1 5 Cts. Bekeuduiakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenbage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 n. 15 m.; l u. 14 m.; 3 n. 46 m.; 6 u, 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 n. 12 ra.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2}- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te .11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. - Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijki-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie wan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architeet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuseu, dagelijks van 31 uur en van 36 uur; der Ia- en Uitgaande Rechten en Acoijnian dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van S4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1