Buitenlandsch Nieuws. wegvoeren van de minderjarige Margaretha Daniella Pruir mers, met last tot gevangenhouding van Ds. van Rijn; - voorts zich onbevoegd verklaardom kennis te nemen van de zaak betrekkelijk het verduisteren van den te Hyères ge boren Hendrik van Denem en de poging tot omkooping van den gevangenbewaarder gelijktijdig met de eerste zaak te behandelen. Te Meppel is op den tweeden Pinksterdag door de wed. v. B. v. G., bijna 80 jaren oudzoo veel jenever ge dronken, dat zij van haar stoel is gevallen en onmiddellijk daarna stierf. Zij maakte veel misbruik van sterkeu drank maar heeft nu een buitengewone massa naar binnen ge zwolgen. Dingsdag tegen den avond rs op het Spui te 'sHage, een zoogenaamde bleekersschuitwaarin een vrouw en vier kinderen gezeten warendoor dien de man van de schuit op den wal wilde stappen, omgekanteld, waardoor al die personen in het water vielen. Door spoedig toegesnelde hulp werden allen gereed. Bij de veiling van 86164 baleu koffijWoensdag door de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam gehou den is alles verkocht maar beneden de taxatie. Op de beide Pinksterdagen zijn over den Hollandschen IJzeren Spoorweg vervoerd ongeveer 40,000 reizigers, waar van alleen op den tweeden Pinksterdag 29,000. - Aan het Station te 's Gravenhage zijn op dien dag aangekomen en vertrokken ongeveer 16,500 reizigers. Dingsdag hield de Vereeniging van Prolestantsche gods dienst-onderwijzers in Nederland in het gebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam, haar 10de jaarlijksche algemeene vergadering, die thans zeer goed be zocht was. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Vereeni ging thans 63 leden heeft, in 4 departementen verdeeld, die allen op hunne wijze en niet zonder vrucht met de circulaires voor het liefdefonds der Vereeniging hadden ge werkt, zoodat het kapitaal van dit fonds, in 185 8 opge- rigt, thans bedraagt 2496,41 en het 46 contribuerende leden telt. Aan het einde van het verslag werd de' wensch uitge drukt, dat haar ledental moge toenemen en alzoo meer en meer haar doel bereikt worden. Woensdag werd te Utrecht plegtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. Boumanin leven emeritus hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Utrechtsche Hoogeschool. Bij het graf werd een woord van hulde gebragt aan de verdiensten van den ontslapene door de hoogleeraren Boedes, ter Haar en Millies, terwijl de heer Bouman predikant te Schiedamallen die eenig blijk van belangstelling bij deze treurige plegtigheid gegeven hadden hartelijk bedankte. Men verneemt yit Java, dat de heer van Hall, ci- viel-ingenieur en suikerfabrikant, aanvrage om concessie heeft gedaan voor den aanleg van een spoorweg van Soerabaija naar Malangzonder garantie of eenige hulp van het gou vernement. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 5 8°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 65°. Zondag is te Stuttgardt het laatste bulletin der Ko ninklijke geneesheeren uitgegeven en luidt: //Ofschoon zich in den toestand van Z. M. den Koning geen beslissende voortgang in beterschap vertoond heeft, wa9 nogtans HD. toestand in de laatste dagen, naar omstandigheden, drage lijk, en hoopt men dat het warme weder een gunstige uit werking zal te weeg brengen. De bulletins worden hiermede gestaakt." Men beweert, dat de Kroonprins van Pruissen er uit nemend in geslaagd is, om den vrede onder de verschillende partijen in het hoofdkwartier in stand te houden en dat hij hierdoor het vertrouwen van Prins Frederik Karei verworven heeft. Vroeger heerschte tusschen deze beiden niet de be9te verstandhouding, zoo als blijkt uit de volgende gebeurtenis, die ongeveer een jaar geleden te Postdam voorviel. De Kroon prins had het korp3 officieren van het garnizoen op een diner genoodigdzonder zijn neef Prins Frederik Karei. Om zich daarover te wrekenliet de laatstetoen de heeren aan tafel zaten appèl slaan zoo dat al de officieren de Kroonprins in zijn kwaliteit van divisie-generaal daaronder begrepenzich naar de loopplaats moesten spoeden. Intusschen had dit toch tengevolge, dat Prins Frederik Karei gedurende 6 maanden van het hof verbannen werd. Te Göttiagen is door eenige ekonomen het besluit ge nomen zich tot de Regering te wendenom de boerendie veengrond bezitten aanteschryvendat zij niet meer in het voorjaar maar in den herfst veen branden, daar het uit naauw- keurige onderzoekingen is geblekendat de veendamp scha delijk is voor de bloesem der boomen en andere gewassen dat hij de kracht der zonnestralen breekt en de onweders, die soms vruchtbare regens medebrengen verdeelt. -De Koniug van Denemarken heeft 40 00 rijksdaalders van het jaarlijksch inkomen der kroon in elk der eerstvol gende 10 jaren beschikbaar gesteld, tot ondersteuning der betrekkingen van gesneuvelde Deensche soldaten. -Naar men verneemt, dringt het Weener Kabinet er op aan, dat het Pruissische eindelijk medewerke tot een bepaalde formulering der door beiden te stellen voorwaarden en daardoor tevens de beweging ten gunste der aanhechting desavouere. Te Weenen is officieel verklaarddat men niet in een zelfstandigheid der Hertogdommen kan tredendaar dit te zeer aan de eischen van Venetieen Hongarije herinnert. De faculteiten der rechtsgeleerdheid aan de Hooge- scholen van Bonn en Heidelberg hebben verklaard dat de Hertogdommen Sleeswijk en Holstein ondeelbaar zijn en Her tog Frederik van Augustenburg recht heeft op het souverein gezag in die gewesten. Komen, eenerzijds, de voorwaarden der wapenschor sing aan de Deensche democratie niet voordeelig genoeg voor, zoo mogelijk zijn de Duitschers in de Hertogdommen nog minder daarover tevredenen een te Flensburg ver schijnend dagblad voorspelt onbewimpeld dat de oorlog na vier weken op nieuw zal ontbrandenzoodat de conferentie aWeen dit voordeel zal hebben opgeleverddat de Hertog dommen vrienden en vijanden hebben leeren onderscheiden en de vrienden nu toonen moeten niet slechts schijnvrien- den te zijn. Sedert den 8sten Mei 185 2 is er, meent dat blad veel in Europa beter gewordende diplomatie alleen niet. Zij zal het nu even als toen makenmaar gelukkig heeft zij alleen niet te beslissen. De Triester Zeitung deelt mede, dat de Italiaansche regering dezer dagen den heer Rota, bisschop van Guastalla, heeft veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 1500 livres boete, uithoofde hij in een voor korten tijd uitgegeven herderlijken brief, de instellingen des rijks op ergerlijke wijze heeft gegispt. Volgens de avond-editie van den Moniteur, heeft de Koning van Griekenland de Fransche, Engelsche en Russi sche gezanten uitgenoodigd om hem op zijn reis naar de Ionische eilanden te vergezellen. Naar berigt wordt, is te Parijs verlof verleend tot het openen eener inschrijving voor de gewonden van het Deen sche leger en de betrekkingen der gesneuvelden. Het hof van assises te Brussel heeft Dingsdag uit spraak gedaan in een procedure, die daar te lande in de hoogste mate de aandacht heeft getrokken. De zaak is een voudig dezedat een erfenis van 4 a 5 millioen door de Jezuiten zou zijn veroverd ten nadeele van de natuurlijke erfgenamen, en dat een hunner, zekere du Buck, in zijn verbittering daarover, den superieur der Jezuiten schriftelijk met moord en doodslag zou hebben bedreigd. Het hof heeft den beschuldigde du Buck vrijgesproken te midden van het gejuich van al de aanwezigen. De erfgenamen zijn daardoor evenwel niet in het bezit gekomen der enorme nalatenschap die het eigendom van de orde blijft. Volgens berigten uit Tunis ontvangen, zag men al daar ieder oogenblik het losbarsten van een opstand te ge- moet. De Fransche consulbevreesd dat de Europeanen daarvan de slagtoffers zouden kunnen wordenhetgeen de aanwezigheid vaD het Fransch eskader niet geheel zou kun nen beletten heèft er op aangedrongen dat een brigade in fanterie van Algerie naar Tunis zou worden gezonden. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat men Algerie op dezen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2