PK 1300. Woensdag 1 8 Mei. A°.\ 1864. Binnenlandscli Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. üexe Courant verschijnt eJken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Frijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cis. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te S u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haanem en Amsterdam te 8 u. 34 in.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageu, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2£ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusiigtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nicuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 in. 's namiddags. Oo»t-Indi»cbe Laudpont. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks -Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Buryemeester en Wethoudert, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Aocijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bij bet personeel vau de militaire veteri naire dienst benoemd bij het 5de reg. dragonders, tot paar denarts van de 2de ki. den paardenarts van de 8de kl. H. M. Stickel Schoemaker, van het korps. De heer B. P. G. van Diggelen heeft den kiezers in het kiesdistrict Goes te kennen gegeven, dat hij niet weder voor het lidmaatschap der Tweede Kamer verlangt in aan merking te komen. De Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Am sterdam heeft haar verslag uitgegeven betreffende den wed strijd in Latijnsche dichtkunde uit het legaat Hoeufftwaar van de uitslag in der tijd is vermeld. Zij roept tevens op tot een nieuwen wedstrijd met uitloving van den gouden eere penning van 120; de gedichten moeten zijn niet minder dan van 5 0 regels, een algemeen onderwerp behandelende, niet uit een andere taal vertolkt, niet reeds zijn uitgegeven of medegedeeldhet te bekroonen stuk moet boven de an dere uitmunten en verre boven het middelmatige worden geoordeeld. De stukken moeten vóór 1 Januarij 186 5 ge zonden worden aan den secretaris der afdeeling Letterkunde Prof. J. C. G. Boot, op de wijze als bij prijsvragen gebrui kelijk is. In de zitting van Maart des volgenden jaais wordt de uitspraak bekend gemaakt. - Het bestuur der internationale Vereeniging tot bevor dering van sociale wetenschappenwelke dit jaar te Amster dam hare vergadering houdt, heeft eeu definitief programma gemaakt. Onder de aangenomen punten zijn de volgende: 1°. welke was de invloed der politieke vrijmaking van de godsdienst-hervorming in Nederland in de 16de eeuw op den vooruitgang der letteren en kunsten? 2°. moet er één alge meen wetboek van koophandel voor alle Natiën bestaan Vol doet het Duitsche aan den eisch? 3°. moeten de vreemde lingen aan exceptionnele wetten onderworpen worden 4°. welke middelen kunnen aangewend worden om eenheid te brengen in de wijze van hulp verleenen aan schipbreukelin gen? 5°. hoe geschiedt in Nederland het verleenen van on derstand aan huiszittende armen 6°. kunnen de quarantai nes afgeschaft worden? 7°. welke is de beste wijze om van de poortaarde (fecale stoffen) nut te trekken in de steden die van grachten of rivieren doorsneden zijn? 8°. welke zijn de rechten en pligten van het Moederland tegenover de in woners der koloniën 9°. hoe is het best eenvormigheid in maten, gewigtenmunten enz. te verkrijgen? Men verneemt, dat de nieuwe Oostenrijksche Leening Woensdag, 18 dezer, op de voornaamste beurzen aan de markt komt. Zaturdag avond is te Utrecht overleden de oudhoog- leeraar Hermannus Boumanridder der orde van den Nederl. Leeuw, lange jaren een sieraad der Hoogeschool aldaar, ia het bijzonder van de theologische faculteit. Bij de heeren Z. Kamerling en Zoonfabriekauten te Almelo, is men bezig met het vervaardigen van een da masten tafellaken, ter lengte van 8 en ter breedte van 3 oude ellen, bestemd op Bronbeek, bij Arnhem, bij de vie ring van H. Avondmaal gebezigd te worden. Volgens de teekening komt in het midden vau het laken het Nederland- sche wapen, waarboven de woorden: Aan het Koloniaal- Militair Invaliedenhuis," waartusschen een kroon en onder het wapen de woorden: //Geschenk van Ds. B. G. Clement, Bronbeek 6 April 1863 terwijl de vier hoeken van het laken met zeer schoone krijgstropheen der land- en zeemagt prijken zullen, welk alles omgeven wordt door een zeer schoo- nen randterwijl verder in de ledige ruimte verschillende versierselen worden gegeven. Behalve de reeds medegedeelde, zijn nog ter Synode afgevaardigddoor de godgeleerde faculteit aan de Hooge school te Groningen Dr. E. J. Diest Lorgionsec. Dr. P. Hofstede de Groot, beide hoogleeraren der faculteit; door de Waalsche commissie Ds. J. H. Gerlach predikant te Mid delburg en Mr. H. Obreenouderling te Leidensec. Ds. J. A. Stoop, predikant te Nijmegen en Mr. J. S. Vernède, oud-ouderling te Utrecht. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft in zijn vergadering van 2 7 April 11. tot de evangeliebedie ning, na afgelegd examen, toegelaten den heer Pieter Cor nells van Wijk. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeeute te Nieuw-Loosdreckt Ds. J. H. L. Boozemeijer te Vleuten, Bedankt voor het beroep naar Spijk door Ds. J, H. Guldenarm te Oosthem. - Men rekent het getal bezoekers van de residentie Maan dag alléén door middel van den spoorweg, op 8500 per-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1