N°. 1297. Vrijdag 13 Mei. Binnenlandsch Nieuws. Tot lid van het collegie van Gedeputeerde Statenin plaats van wijlen den heer van Daalenis in de buitenge wone vergadering der Provinciale Staten van Gelderland van Dingsdag benoemd Mr. J. B. A. baron van Nagell bur gemeester van Laren te Lochem. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag is bij gelegenheid der beraadslaging over het wetsontwerp tot na dere bekrachtiging van een artikel der concessie voor het ka naal door Holland door den heer van Bosse het volgende opgemerkt «De Regering stelt ons voor goedkeuring te verleenen aan een wijziging der concessie. De vorige spreker vroeg, wat zal het gevolg zijn der verwerping? Het antwoord is; dat als de wijziging niet wordt aangenomende Regering haar toch niet a la barbe der Vertegenwoordiging kan door zetten dat zou een onwaardige handeling zijn die hy niet van deze Regering kan verwachten. Spr. begrijpt de zaak zóó, dat als de wet verworpen wordt, het doodvonnis over die ongelukkige concessie zal zijn uitgesproken. Wat de zaak zelve betreft, wil hij zijn bezwaren en opmerkingen mede- deelen. Vooraf vestigt hij wederom de aandacht op de nood zakelijkheid der wet op de concessiën. De bevoegdheid der Regering tot het geven van concessie berust alleen op usan- tietot dus ver door de uitvoerende magt uitgeoefendmaar berust niet op eenig grondwettig of wettelijk recht. In an dere constitutionele landen wordt geheel anders met de concessie gehandeldgeen concessie voor een spoorweg of openbaar werk wordt er verleendzonder toestemming of medewerking van de wetgevende magt. Hy betreurt het dat die zaak zoo laug ongeregeld blijft. Opmerkelijk is het, dat de Regering iu sommige opzigten zeer mild is ten aanzien van de bevoegdheid en de medewerking der wetgevende magt, en dit terecht ook heeft toegepast op de vaststelling der ko loniale begrooting bij de wet, krachtens een milde uitleg ging van art. 5 9 der Grondwet. Zoo is het ook mei meer dere zaken zelfs de vaststelling der provinciale sluisgelden terwijl de uitgifte van concessiën geheel buiten kennisgeving aan de Vertegenwoordiging geschied. Men voert daartegen aan dat een concessie niet kan worden uitgevoerd zonder ont eigeningswet. Maar als de zaak eenmaal zóó ver gevorderd is, dan is het moeyelijk het ontwerp tot onteigening afte- stemmen. De Regering onderwerpt hier aan de Kamer een artikel der concessie, in de meening dat zij daartoe niet eena i gehouden is. Hij betwist dit ten sterkste. Er kau hier geen i quaestie van welwillendheid zijn. Er worden lasten op den Staat gelegd, en clan moet de tusschenkomst der Vertegen woordiging ingeroepen worden. Hij bestrijdt te dien aanzien het beweren in de Memorie van Toelichting en toont aan, dat door deze wijziging grootere geldelijke lasten op den Staat zullen drukken hetgeen hij ook uit andere artikelen der concessie aantoont. In dat alles kan de Regering niet een zijdig verandering brengen. Wanneer hij de redenering der Memorie van Beantwoording op dit puut nagaat, dan ware hei maar beter om alles aan de zorg der Regering overte- laten. Die redenering leidt geheel tot een blanco volmagt en blind vertrouwen. Maar waarom de Indische comptabiliteits wet voorgedragen? Als men alles aan de Regering wil over laten dan kunnen wij de Staten-Generaal wel missen. Doch het constitutioneel beginsel brengt controle mede. Zijn slot som op dit punt is, dat alsnog moet worden overgegaan tot bekrachtiging van al de artikelen der concessie. Hij zal daartoe geen voorstel doenmaar andere gronden tot verwer- j piug der wet, bedenkingen van financieelen aard bijbrengen. Wat nu voorgesteld wordt behaagt hem niet, en zal even min als vroeger er toe leiden dat de zaak tot stand komt." - Uit de inlichtingen, door den Minister van Binnenl. Zaken gegevenop het rapport der commissie nopens het ver slag over de verrigtingen aangaande het armbestuur over 1861, ontleenen wij het volgende: //Hoewel het tot dusver, bij de menigvuldigheid der werk zaamheden van wetgevingaan de gelegenheid ontbrak tot wederopvatting van de vroeger vruchteloos beproefde wette lijke regeling der Banken van Leeningkan echter de ver zekering worden gegevendat het bedrag der renten van de pandgevers geheven in het algemeen slechts voor bepaalde termijnen is geregeld, en dat by elke herziening, na het ver strijken dier termijnen, het beginsel wordt betrachtdat niet meer mag worden gevorderd dan tot verzekering van het be staan der instelling noodig is." De eerste terechtzitting van de Burgerlijke Kamer van den Hoogen Raad der Nederlanden in het nieuwe lokaal op het Plein te 's Hage is heden Donderdag gehouden zonder dat LEID8GHÜAflBLAl. Prijs der Advertentién 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten *an 1-4 regels/0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 a. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 in.; 10 n. 12 in.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends S u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienirstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's in. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen ren het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commiisie van Fabricage, W oensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelyks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 10 —2 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusea, dagelijks van 31 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelyks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor heiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke No»- raers Vijf Cents.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1