Buitenlandsch Nieuws. mededinging, die het vooral in de laatste 50 jaren moest het hoofd bieden, terwijl het nog bij de verandering der geldswaarde weinig verhooging van vracht invoerde, die 200 jaren geleden bedroeg 18 stuivers in het ruim en 24 stui vers in de roef van Leiden naar Utrecht. Op grond van het voortdurend bestaan der pakschuiten - veren op Amsterdam en Rotterdamtrots de concurrentie van stoombooten diligences en spoortreinenis en blijft er voortduiend belang bij een spoorweglijn van Leiden naar Woerdendie het Utrechtsche veer geen doodsteek geven zal, en dan, als zij beslaat, wordt er misschien een gedenk penning geslagen met ongeveer dezelfde inscriptiën. Bijzondere opmerking en behartiging verdient in den strijd van deze dagen - waarbij iedereen belang heeft, nie mand uitgezonderden waarvan den invloed op elk deel van het maatschappelijk gebied niet zal achter blijven - wat een der medestrijders aanmerkt: //Onder de verschijnselen die mij in deze wereld onbegrij pelijk voorkomen behoort inzonderheid de onwil der Mo derne Theologie, om het bovennatuurlijke in de geschiedenis onzes geslachts te erkennen. Mij dunkt, zóó iemand, dan moest de Moderne Theoloog daartoe geneigd zijn. Dr. A. Pierson zegt in zijn geschrift //Rigting en Leven" (bl. 94): //Ons geheele leven wordt beheerscht door de ern stige overtuiging: daar is een geheimzinnige wereld van het oneindige, waar heen uit al ons denken en gevoelen aller lei wegen leidenlangs die wegen behooren wij altijd voort te wandelen het hart brandende in ons om te verstaan wat tot ons gesproken wordt op den weg." Hier bevinden wij ons zamen op gemeenschappelijk terrein. Juist die overtuiging beheerscht ook mijn leven. Maar nu wil ik de waarschijnlijkheidsleer er op toepassen. Is het waar schijnlijk te achten dat die geheimzinnige wereld nimmer of nooit met de onze in aanraking komt? Stel dat het gebeurt, wat hebben wij dan waarschijnlijk te achten? Zonder twijfel buitengewone verschijnselen, die het kenmerk dragen van het intreden van een hooger element binnen den kring onzer natuur. Nu ga ik met een hart brandende in mijn binnenste om te verstaan wat er op den weg tot mij gesproken wordt onderzoekenof mij de geschiedenis ook van dergelijke bui tengewone verschijnselen berigt geeft. Dat onderzoek valt be vestigend uit. De geschiedenis van Jezus, om ons hierbij al leen te bepalenis vervuld van wonderen en bovennatuur lijke verschijnselen. Zie daar de brandende dorst in mijn bin nenste gelescht. Ha! dat zijn heerlijke stemmen die mij op den weg uit die geheimzinnige wereld te gemoet klinken Maar wat doet nu de Moderne Theologie? Gij verwacht dat zij met voldoening ten minste zal uitroepen: niets is waarschijnlijker dan dat die wonderen geschied zijn. Dat is het punt wat wij verwacht hadden! - Gij bedriegt u. Zij ontkent ze. Eu waarom? Omdat ze met de natuurwetten in strijd zijn. Ik moet herhalendat ik zulk een logica niet begrijp. Ontken het bestaan eener geheimzinnige wereld en gij han delt consequent met ook het bestaan van alle wonderen te ontkennen. Maar van een overtuiging van het bestaan eener geheimzinnige wereld te spreken en tevens het getuigenis der geschiedenis aangaande de wonderen niet eens als waar schijnlijk te willen toelaten dat schijnt op zijn minst een grillige halstarrigheid te zijn. Gewisde Moderne Theologen zullen er toe moeten ko men hun programma te herzien. Een godsdienst te willen in voeren die beide de empirische wereldbeschouwing en het van de traditie bezwangerd godsdienstig gevoel tot grond slag heeft, is te willen ploegen met een visch en een vogel." De Eerw. heer A. van Moorselrector der Latijnsche scholen te Eindhoven, is benoemd tot pastoor te Batavia, in de plaats van wijlen den Eerw. heer van der Grinten. Aangenomen het beroep naar Steenwijk door üs. H. F. Waller te Loenen op de Vel uwe en dat naar Dordrecht als hulpprediker door den kandidaat W. J. Ramaker. Bedankt voor de beroepen naar Ermelo en Oldebrock door Ds. A. F. Simons te Bleskensgraaf en Hofwegen en voor dat naar Veenendaal door Ds. J. Siblesz te Staphorst. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 5 1°, 's middags le 12 uur 62c, 's namiddags te 4 uur 59°. Volgens berigten uit Gravenstein is men sedert eenige dagen bezig de Duppeler schansen geheel te slechten, en zal van deze Deensche verdedigingswerken weldra niets meer te bespeuren zijn. Van de schansen 1 2 en 4 bestaat nog slechts weinig meer en N°. 3 is reeds geheel verdwenen. Den 3den dezer heeft men het Sonderburger bruggehoofd door 7 mijnen, gevuld met 300 centenaars buskruid, in de lucht doen vliegen. 5 De terugkeer van den Kroonprins van Pruissen hangt af van den loop der gebeurtenissen men zegt, dat hij niet naar Berlijn terugkeert voor den wapenstilstand is geteekend al is het ook dat de wapenen als door stilzwijgende overeen komst rusten. Veel wordt te Berlijn gesproken over de komst van Prins Alfred van Engeland. Hij is overbrenger van een eigen handig geschreven brief van zijne moeder de Koningin men zegt, dat zijne zending daarmede niet afgeloopen is, inte gendeel dat zij daarmede een aanvang heeft genomen en van veel gewigt is. Uit een Frankfortsch dagblad blijktdat de heer Ull- raan die gedurende den afgeloopen winter in verschillende steden van Europa en ook in Nederland concerten heeft ge geven bij een proces heeft moeten opgeven wat zijn win sten beliepen, van 7 Januarij tot 7 April dezes jaars. Uit de overgelegde stukken kon men opmaken, dat al die con certen gedurende bedoeld tijdvak hadden opgebragt 221,395 francs, waarvan aan Mile. Carlotta Patti werd uitgekeerd ongeveer 80,000 francs. In Nederland beliep de opbrengst 45,000 frs., in Belgie 24,000 frs., waaronder 3 concerten te Brussel, die ongeveer 10,000 frs. hadden opgebragt. Te Keulen een concert 7000 frs. en de overige steden Aken, Elberfeld enz. in Pruissen gemiddeld 4000 frs. Uit Berlijn schrijft mendat Meijerbeer een vermogen van circa 3 millioen thaler nalaat. Zaturdag avond *kwam de extra-trein aldaar aanwaarmede van Parijs het stoffelijk overschot van den componist werd overgebragt. De geneeskundige akademie te Petersburg wordt door ongeveer dertig jonge dames bezochtdie zich in de genees kunde wenschen te bekwamen. De dames behooren voor een gedeelte tot den aanzienlijken stand. Volgens tijdingen van St. Domingo over Madrid ont vangen, heeft de Spaansche generaal Palanca aan het hoofd van 400 man, den opstandelingen ten getale van 3000 man, een gevoelige nederlaag toegebragt. Maar tevens wordt be rigt, dat de Dominicaansche generaal Suerodie in der tijd een der eersten was, welke zich voor de inlijving des eilands bij' Spanje hebben verklaard, door de opstandelingen over vallen werd en een vrij aanzienlijk verlies heeft geleden, terwijl hij zelf gesneuveld is. De Entre-acte melddat in de afgeloopen week in de zaal van Ad. Sax te Parijs een repetitie heeft plaats ge had van verschillende nieuwe compositiën van den heer Dunc- klerdirecteur van de stafmuziek van het regement grena diers en jagers te 's Gravenhage. Het muziekkorps van de Parijsche gardeonder directie van den heer Paulosheeft verschillende groote fantaisien van den heer Dunckler uitge voerd, o. a. die op motieven van Mozart's Don Juan, een fantaisie die zeer geroemd werd. De heer Dunckléf ontving de sprekendste bewijzen van erkenning van alle aanwezigen waaronder men generaal Mellinet, George Kastner, Dufresne, Magnier en verschillende kapelmeesters van muziekkorpsen van het Fransche leger opmerkte. Te Parijs loopt het gerucht, dat Prinses Anna Murat in het huwelijk zal treden met den heer Talleyrand Perigord die den titel zou krijgen van Hertog de Montmorency. Maandag werd door de Société du Prince impériale te Parijs in den tuin der Tuilerien een feest gegeven. De entree was voor elk kind op 5 fr. 20 c. bepaald. De ouders, die hunne kinderen vergezelden hadden vrijen toegang. Vol wassen personen zonder kinderen werden niet toegelaten. Het feest nam ten 2 ure een aanvang. Het werd door een bui tengewoon groot aantal kindereu bijgewoond. Het eerst werd door hen jagt gemaakt op het buffet, dat den eeneu kant der laan besloeg, die langs de straat Rivoli loopt. Het

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2