Buitenlandsch Nieuws. hij door zijn uitvinding aan den landbouw van Italië heeft bewezen. Gelijk'men weet, is Dr. Willems sedert eenige ja ren door Z. M. den Koning der Nederlanden voor deze schoone uitvinding benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Men verneemt, dat dezelfde ondernemer, die op den 17deu November 11., het West-Nieuwland en den Oppert met levend groen heeft gedecoreerdhet voornemen heeft opge vat, om een gelijksoortige versiering tot stand te brengen ter gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest, dat Z. M. de Koning op 18 Junij aanstaande hoopt te vieren. Bedoelde ondernemer heeft reeds inteekenlijsten in omloop gebragt, waarop reeds door vele ingezetenen van Botterdam is ge- teekend. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen heeft zich dezer dagen bereid verklaardaan het De partement Zwolle dier Maatschappij een som van 4000 te schenkentot het bouwen van een afzonderlijk lokaal voor normaalschool en gymnastiek. Onder de punten ter beschrijving van de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van't Algemeendie den 9den Augustus aanstaande te Amsterdam wordt geopend, is het volgende voorstel van het Departement Franekeradeel bijzonder merkwaardig, van wege de aanleiding en de gron den, waarom het wordt gedaan: Gelijk de ondervinding heeft geleerd, is zelfs het beste schoolonderwijs geen behoedmiddel tegen armoede. Door de school alleen zal het kind van slordige, onzindelijke, ver kwistende, havelooze en berooide ouders niet tot spaarzaam heid, zindelijkheid en werkzaamheid worden opgeleid. De in drukken die het t' huis ontving, de zeden en gewoonten der ouders zullen het beheerschen en overheerschen en dus zijne toekomst bepalen. Een goede opvoeding (waarvan goed onderwijs zeker een belangrijk deel uitmaakt) is het behoedmiddel tegen armoede, want de opvoeding beheerscht den geheelen mensch. Een kinddat niet enkel in de schoolmaar ook te huis aan ordezindelijkheidspaarzaamheid en werkzaamheid wordt gewend zal die deugden blijven beoefenenze zullen het een tweede natuur worden. Behoudens vele vereerende en hoogst verblijdende uitzonderingen ziet het er in dit opzigt onder de geringe standen in h$t algemeen treurig uit en slechts wan neer met kracht daaraan de hand wordt geslagenzal in dien staat van zaken gunstige verandering komen. Het Departement stelt derhalve voor dat de Algemeene Vergadering den Departementen in over weging geve en hen uitnoodige Ieder in zijnen kring te beproeven, in hoeverre door het vestigen van een patronaat over de armen of door andere soortgelijke middelenin den bedoelden huishoudelijken toe stand verbetering kan worden gebragt. Men verhaalt, dat in de vorige week 2 Oostenrijk- sche officieren aan den Helder wandelende, op de hoogte van den spoorweg 2 arbeiders ontmoetteden. Een van deze scheen met die ontmoeting niet ingenomen en zei: //wacht maar, wanneer de weg eens klaar isdan De officier over dat gezegde niet gesticht gaf op een verachtelijke wijze te kennen in het Duitsch//Wat zegt gij de Oostenrijkers kunnen de Hollanders wel opvreten?" //Ja", zei de werkman, de Hollanders hebben veel water, dan kunnen jullie er ook bij te drinken krijgen." Bedankt voor het beroep naar Fijnaart en Heiningen door Ds. H. Eskelhoff Gravemeijer, thans te Midwolda in het Oldambt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeenten te Opheusden Ds. G. Boer te Ouderkerk aan den IJssel; te Hattem Ds. A. J. Molenaar te Harderwijk en te Hardenberg Ds. A. Meerdink te Scheveningen. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 47°, te lü uur 43°. Dingsdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 5 0°. Men vermoedt, dat Garibaldi weer zitting zal nemen in het Italiaansche Parlement en dat er weder een Minis terie Bicasoli aan het Bewind zal komen. Onder de geruchten die te Berlijn in omloop zijn', behoort, dat de tegenwoordige Kamers niet weer bijeenge roepen, maar ontbonden en daarentegen nieuwe Kamers te gen November a. s. bijeengeroepen zullen worden. De beraadslagingen in den Franschen Senaat worden niet naauwkeurig openbaar gemaaktde redevoeringen zijn aan een kritiek onderworpen vóór dat zij worden gedrukt. Immers wat den markies de Boissy betreftzijn rede is niet mede gedeeld gelijk zij werd uitgesproken. De president heeft ge zorgd dat de meest beleedigende zinsneden er uit waren ge nomen. Zoo zoekt men er te vergeefs in wat toehoorders be weren dat de markies omtrent de zamenkomst van Garibaldi en den Prins van Wallis gezegd heeft. //Zeker", zoo riep hij uit, //had de Prins volgens de gewoonte zijner doorluchtige moeder eerst een liter brandewijn gedronken." Men zegt, dat hij zijn rede in het geheel in het licht zal zenden. Geruimen tijd geleden werd een Parijsch geneesheer in hechtenis genomen, onder beschuldiging van zijn maitresse vergiftigd te hebbenmet het doel om zich gelden toe te eigenendie in den vorm van levensverzekering op haar hoofd waren geplaatst. Deze zaak dient thans. De beschul digde, doctor graaf Couty de la Pommerais, staat terecht wegens vergiftiging van zijn maitresse, de weduwe van den schilder de Pauwop wier leven hij bij acht maatschappijen voor 550,000 francs verzekering had genomen, hebbende hij daarvan aanvankelijk de premiën betaald, na van de weduwe door verschillende acten en testamentaire beschik kingen verworven te hebben, dat bij haar overlijden bedoelde 5 5 0,000 francs zijn eigendom werden alsmede van vergif tiging van zijn schoonmoeder, mevrouw de weduwe Dubizy, welke moord geschied was met het doel om zich haar per soonlijk vermogen toeteeigenen en zich tevens van het toe- zigt te ontheffen dat zij op het vermogen harer dochter uit oefende, die, op haar uitdrukkelijk verlangen, buiten ge meenschap van goed met den graaf was getrouwd. De arme vrouw had steeds het grootste wantrouwen jegens haren schoonzoon aan den dag gelegdmaar was er niet in ge slaagd hare dochter van het huwelijk met den graaf afkee- rig te maken noch om haar later de oogen te openen. Vol gens de acte van beschuldiging hebben beide vergiftigingen plaats gehad door middel van digitaline, een substantie, die na hevige brakingen den dood veroorzaakt, zonder spo ren in het ligchaam achtertelaten In het studeervertrek des graafs is een collectie van allerlei soort van vergift gevon den waaronder een half geledigde flacon met digitaline. De heer Lachaud heeft de verdediging van den beschuldigde op zich genomen. De Moniteur behelst een ernstige waarschuwing voor het publiek om nooit melk te gebruiken vermengd met an dere substantien. Niets zou schadelijker voor de gezondheid wezen dan het gebruik van koffijtheechocolaadbran dewijn, enz., met melk. Deze bewering steunt hierop, dat melk dan alleen verteerbaar is, wanneer zij zich tot klonters vormt op hetzelfde oogenblik waarop zij met het maagsap in aanraking komt. Drinkt men onvermengde melk, dan is het gezond en voedend. Vermengd met koffij of iets anders dan verlamt zij de werking der spijsverterende sappenver liest zelve elk voedend vermogen en wordt zelfs een waar vergift dat ernstige en dikwerf doodelijke ziekten in het le ven roept, vooral in tropische gewesten. Storing in het ze nuwgestel, maagkramp, verlamming van de werking der ingewanden, longziekten, tering, hoofdpijn, vooral die aan de slapen vinden meerendeels hun oorsprong in het gebruik van koffij met melk. Hen die aan het gebruik van dien drank verslaafd zijn, geeft de Moniteur den raadom eerst de melk te drinken en daarna de koffij zonder melkop die wijs gebruikt, heeft de melk de bewerking van de maagsap ondergaan vóór dat de koffij daarin storing kan brengen. De Annuaire Militaire voor 1864 bevat de volgende opgave omtrent het FraDsche leger: Het bestaat uit 335 bataillons infanterie van linie; 44 bataillons ligte infanterie, zouaven en tirailleurs; 386 eskadrons kavallerie, 226 bat terijen veld-artillerie, 7 eskadrons vesting-artillerie, 13 kom- pagnien pontonniers, 36 kaders van regements-depóts en 48 kompagnien genie, 2 kompagnien werklieden der genie 6 eskadrons voor den legertrein4 kompagnien werklieden voor de magazijnen; 15 afdeelingen militaire arbeiders. Het leger in active dienst heeft 88 divisie- en 159 brigade-ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2