Dingsdag 10 Mei. A" 11 ttunieiilaiidscli ïNieuws. i\°. 1294. V'S .*\- LEIIISCII DAGBLAD? Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kust voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Morti mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te S u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 m.; 9 a. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 n. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 8 n., de overige dageu, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en up de Mieuwstraat's morgeus te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 's&vonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oo«t-Iad!aobe Laaipost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sar. Spoorweg- fotograaf' dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en ITetkoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie oan Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uor. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuien, dagelijks van 81 uur ea raai6 uur; der Iu- eu Uitgaande Heohten eu Aooijnsen dageiijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de klypotheken en bet Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd den civielen ingenieur F. P. Schlosser tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands openbare werken in Nederl. Indiëtot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechteu en aceijosen te Groenlo c. a. J. W. Callenfelseervol ontslagen meter-taxa teur van den turf op wachtgeldte Asseu en op verzoekaan den majoor der infanterie van het leger in Nederl. Indië B. H. J. Rijke, thans met verlof hier te Lande, met ingang van den lsten Junij aanstaande, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van den rang luit.-kol. en van pensioen. Er zou sprake zijn van 's Konings vergunningom het paleis te Amsterdam te gebruiken tot het houden van het con gres der Internationale vereeniging ter bevordering der so ciale wetenschappen. De Minister van Koloniën heeft aan den Raad van State gezonden een wetsontwerp tot invoering van een nieuw tarief vau rechten voor Nederlandsch-Iudie. Zaturdag morgen is te Utrecht, in den ouderdom van 62 jaren, overleden de hoogleeraar S. Karsten van de fa culteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoo- geschool aldaar. Heden Maandag is te 's Hage overleden de heer M. G. Polak Daniels, lid van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlitenen bestuurder van onderscheidene liefdadige instellingen. Den 6den Mei 1798 aldaar geboren, had hij den ouderdom van even 66 jaren bereikt. Men verzekert, dat eenige ondernemende mannen het plan gevormd hebbenom de Noordzee door middel van een van den hoek van Holland uitgaand kanaal met 's Graven hage te verbinden. - Het provinciaal gerechtshof in Gelderland heeft bij von nis van 11. Zaturdag C. Veldink schuldig verklaard aan brand stichtingen met gevaar voor menschenlevens en diefstallen en hem veroordeeld tot de straffe des doods. Op 14 April 11. is door D. W. Gesinksmid te Kat wijk aan den Rijnmet den namiddagpost verzonden een brief, gesloten in een couvert, met lak digtgemaakt, ver zegeld met een cachet waarop de initialen D. W. G., en ge adresseerd aan H. J. Bosman, landbouwer te Dinxperlo, inhoudende 1 bankbillet (nieuw model) N°. 991 groot f 25 op de keerzijde gemerkt J. de Groot" waaronder //D. W. G." Deze brief is niet door den geadresseerde ontvangen. De burgemeester van Katwijk verzoekt opsporing aanhouding en berigt. Uit Babberik wordt berigt, dat bij onlangs gedane proefnemingen met de overvaartsmachine over den Rijn, ten behoeve van den spoorweg Cleef-Zevenaar, de kettingen voor de vierde maal gebroken zijn. Nu is er een derde ketting besteld en wil men de overvaart door gieren beproeven door welk middel men tot een gewenscht resultaat hoopt te ko men. De opening voor het publiek verkeer zal wel niet vóór I Augustus kunnen geschiedenomdat de brug bij Griethui zen niet vroeger gereed zal zijn. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft verguuning ver leend, dat op het Valkenhof aldaar door het stedelijk mu ziekkorps soirees musicales zullen worden gegevenen dat het hof gedurende die uitvoeringen voor liet niet betalend publiek wordt gesloten. Prof. L. A. J. Burgersdijk van Breda merkt in de laatstuitgekomen aflevering van het Album der Natuur het volgende op: //Gedurig noopt ons de natuur tot de erken tenis, dat ons begrip beperkt, ons weten gering is. Een eerste, oppervlakkige beschouwing leert ons dikwijls ver schijnselen kennen waarvan wij de oorzaak niet bevroeden aan een voortgezet eu uaauwkeurig onderzoek gelukt het dan niet zelden van de verschijnselen tot de oorzaak opte- klimmen. De volhardende en rustelooze arbeid van de be oefenaars der wetenschap heeft veelwat aanvankelijk geheel raadselachtig was, opgehelderd, heeft veel, wat geheel ver borgen wasaan het licht gebragtwij mogen met welge vallen de talrijke uitkomsten nagaan, die nog voortdurend worden verkregen en zoowel voor de wetenschap als voor ons maatschappelijk welzijn gewigtig zijn; wij mogen er aan sporing door ontvangen om op den ingeslagen weg voort- tegaan toch kunnen wij ons niet op onze kennis verheffen want bij iedere schrede voorwaarts blijkt het op nieuw, hoe vele geheimenissen nog te ontsluijerenhoe vele mijnen, welker aanwezen vroeger geheel onbekend was, nog te ont ginnen zijntelkens wordt ons als het ware toegeroepen dat alleen onvermoeid voortwerken ons ware wetenschap kan aanbrengen. Inderdaad, hoe dieper eu meer omvattend onze

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1