Binneniandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. echter ineen, zoo als elke machine, die bij een slecht on- j derhoud eu een voortdurend gebruik, bij de minste averij in elkander valt. Gewoon als hij is, zich met minder dan het noodige te behelpen, is hij moeijelijk te bewegen, om zijn krachten aantewenden, ten einde het zich iets beter voor de toekomst te maken. De ondervinding heeft dit menig vuldig genoeg geleerd en de herhaalde pogingen van sommige welgezinde fabriekanten zijn afgestuit op de onkunde en den onwil van den werkman, die het volhouden belemmerden. Goedkoope en betere levensmiddelen, door de fabriekanten hun verschaft, namen ze noode aan; de wegen tot spaar zaamheid, hen geopend, betraden ze schoorvoetenden kwamen gedurig op hun eigendomsrecht terugom opteëischen wat hun wettig deel was, doch dat in hunne hand, tot minder goede doeleinden aangewend, als sneeuw voor de zon weg smolt. De vrouwenvooral zijdie van jongs af aan het fabrieksleven gewoon waren, zijn slechte huismoeders. Het huwelijk is meestal door de zedewet geboden, niet door den band der liefde geknoopt; vandaar echtelijke onverschilligheid, gemis van voldoende zorg voor man en kinderengebrek aan orde, reinheid eu spaarzaamheid. Zedeloosheid, in den verboden omgang der seksen zigtbaar, is bij de vele wegen der verleiding te Leiden aanwezig, niet zoo treffend als in andere fabriekplaatsen het geval is. Ziedaar, in algemeene trekken den toestand der tegen woordige bevolking van de Leidsche wolfabrieken ge schetst. Die de talrijke genoemde en ongenoemde oorzaken met ernst wil overwegen enbeter dan wij waren in de gelegenheid is ze nategaanzal het duidelijk worden, waarin dat contrast tusschen een bloeijende industrie en een kwij nende arbeidende bevolking gelegen is. Hij zal teveus be grijpen dat het voor ons ennaar wij vertrouwenook voor anderen moeijelijk is voorshands afdoende middelen aantegevendie met eenigen grond' zullen doen hopendaarin verbetering te brengen. Nogtans die middelen zijn den be langhebbenden - den fabriekanten althans genoegzaam be kend het zal nu maar de vraag wezenwelke de beste weg is ze met de meeste vrucht aantewenden. Dien weg te vin den en hem met vasten voet te betreden is het groote vraag stuk van onzen tijd, dat in de praktijk in allen deele zijn oplossing heeft verkregen. Er naar te streven zal evenwel noodzakelijk en wenschelijk blijven. En dat streven zij ons aller leus en niet het minst voor een fabriekstad als Leiden is, die op zulk een ouden roem mag bogen en later zoo zeer in verval is geraakt. Maar de herleefde bloei van de fabrieken geeft ons hoopdat de welvaart van hare bevol king zich ook niet lang meer zal laten wachten." Z. M. heeft benoemd tot notaris te Dalfsen N. Cno- pius, kand.-not. te Zwollerkerspel en te Oldenzaal H. W. C. J. baron van Wijnbergen kand.-not. te Maastricht. Bij Zr. Ms. besluit is de officier van gezondheid der 2ke kl. bij de zeemagt, Dr. B. Carstenop zijn verzoek, met den laatsten April jl. eervol uit de zeedienst ontslagen onder toekenning van den rang van officier van gezondheid der 1ste klasse. Z. M. heeft aan den heer J. H. Anttung, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ont vanger der in- en uitg. rechten te Goirle en aan den heer J. F. Obbes, mede op zijn verzoek, eervol ontslag uitzijn betrekking van ontvanger der dir. bel. en acc. te Ten Boer, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft de heeren Mr. R. J. C. Metelerkamp lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, Mr. J. A. Vaillant, dijkgraaf van SchielandJ. Drost Az., hoogheem raad van Schielanden de hoofdingenieur van den water staat in het 10de district benoemd tot leden der commissie belast met het beheer en toezigt over de droogmaking der zoogenaamde kleine plassen in Schieland. - Men mag alzoo eerlang het begin van dit zoo hoogstbelangrijk werk te ge- moet zien. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld een adres van de vereenigde vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden en hoofdingelanden van Delflandwaarin die vergadering verzoekt, n dat door het Rijk en de provincie jaarlijks ieder een derde deel van de tot het onderhoud en de uitbreiding van de werken tot zeeoeververdediging van Delfland benoodigde kosten worden bijgedragenom daar door den tegenwoordigen onbillqken toestand te beëindigen de grieven van de requestranten opteheffen en den op het hoogheemraadschap van Delfland drukkenden en zoo reques tranten vermeepen hiervoor volledig te hebben aangetoond onrechtvaardigen last, eenigermate te verligten." Het feest ter herinnering aan Middelburgs verlossing van de Fransehe overheersching is Zaturdag, door fraai we der begunstigd, in de beste orde afgeloopen. De stad had een recht vrolijk aanzien uit alle huizen zag men de natio nale vlag en oranjewimpel wappereDterwijl de feestelijke stemming der geheele bevolking hoog was opgevoerd. Aan Z. M. den Koning is bij telegram kennis gegeven dat Mid delburg feest vierde. Men meldt uit Utrecht dd. 2 dezer: De studenten der juridische, litterarische en med.-philosophische facultei ten zijn opgeroepen tot het houden eener vergadering op mor gen en overmorgen ten einde te delibereren over het inzen den van een verzoek tot afschaffing der graden bij de ver schillende akademische examina. Te Amsterdam overleed Vrijdag avond Ds. J. M. L. Roll, rustend predikant bij de Evangelische Luthersche ge meente aldaar, in den ouderdom van 78 jaren. De door hem bewerkte //Uren aan de Godsdienst gewijd," maakte hem bekend en geëerd door het gansche land. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hardenberg Ds. A. Meerdink te Scheveningen. Toezegging van beroep tot hulpprediker te Dordrecht gegeven aan den heer W. J. Ramaker, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel. Door het korps officieren der dienstdoende schutterij alhier is Maandag aan den majoor de Timmerman aangebo den een album, als blijk van achting en erkentelijkheid ter gelegenheid dat ZEgestr., naar aanleiding van een door het korps officieren aan Z. M. den Koning ingediend adresheeft besloten, om het bevel over het bataillon te blijven voeren en zijn verzoek ter bekoming van een eervol ontslag voor- loopig intetrekken. Het album is prachtig, in blaauw fluweelen band versierd met een toepasselijke trofee in zwaar zilver en relief, en be vat de 28 portretten van al de officieren. Het werk doet den vervaardigers alle eer aan: de HH. Hoffmeister, onze stadgenoot, van Kempen te Voorschoten en den boekbinder Rinck te 's Hage verdienen daarvoor hoogen lof. Wij verblijden ons over dat blijk van erkentelijkheid, dat een doorslaand bewijs is van den goeden geest, die onder het korps officieren heerscht en zich ten opzigte van hun chef op zulk een luisterrijke wijze openbaart. Wij behoeven niet te herhalen, wat wij vroeger ten aanzien van den ijver en de geschiktheid van den majoor de Timmerman hebben ge zegd, toen wij zijn besluit mededeelden; maar als de min deren jegens hun meerdere zich zoo gedragenzooveel ach ting en toegenegenheid betoonendan kan men wel beslui ten over de mate der verdiensten van den chef. Als mindere ambtenaren zich niet gunstig kunnen uitlaten over de beje gening van hunne superieuren, dan is altijd de waardigheid van den meerdere twijfelachtig. Omgekeerd is het ook waar, als een meerdere prijsstelt op de achtiDg zijner onderhoori- gen en zich om hunnent wil opofferingen getroost, dan wordt daardoor de inferieur eenigermate opgeheven. Vooral in dit geval, waar geen de minste eerzucht of eigenbelang de drijf veer kan zijn van eerbewijs en welwillendheidkrijgt het al bum nog hooger waarde dan de uiterlijke versieringen. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 46°. Dingsdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 47c, 's namiddags te 4 uur 48°. Binnen een paar dagen wordt de Kroonprins van Pruis- seu uit Sleeswijk terugverwacht. Na het ontruimen van Frie- dericia en het bezetten dier stad, is de oorlog aldaar ge ëindigd. Op den Ssten dezer zal in het stadhouderschap Inn- spruck met groote plegtigheid te Bregenz worden ingewijd de nieuw gebouwde Protestantsche kerk. De heer Franz, su-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2