i\°. 1290. Woensdag 4 Mei. Het slotwoord van Dr. Coronel- LEIDSC MfiBL Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post f 2.80 in de drie maandeu. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Pry's dor Advertentiën 1-6 'regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, SpoortreiueD van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ia.j 10 u. 15 iu.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 in.; 6 li. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haar.em en Amsterdam te 8 n. 34 ra.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 a. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageu, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieiuvstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-ïudiaohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille. 916 en 25 van elke maand. We«t-Indi»ohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'sin. tot 9 uur 'aav. - Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur.- Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau '«morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van S 1 uur eu vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastiugen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; vau de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. UITHOOFDE VAN DEN FEESTDAG ZAL DONDERDAG AVOND DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. Zou het menig lezer verdroten hebbeuzoo telkens iets te hebben aangetroffen wat Dr. Coronel heeft gemeend te moeten openbaar maken 't geen hem dunkt van den toe stand der Leidsche wolfabrieken 't Zou zeker niet pleiten voor de belangstelling, die hij verdient voor hetgeen hij zoo belangloos en onpartijdig en grondig onderzocht, voor de nuttige wenken en opmerkingen die hij mededeeldeWij immers achten den man hoog, die daarvoor tijd eu moeite opofferde en weuschen veeleer hem in staat te stellenom nog meer te weten vau hetgeen hem dienstig kan zijn om werkman en industrieel, regering en burgery voorteiichten ten aanzien der middelendie strekken kunnen tot verbe tering van den bestaanden toestand. Uit dien hoofde ruimen wij nog gaarne een plaats in aan het slot van zijne beschou wingen //Het Gemeentebestuur toont zich over het algemeen niet onwillig, om de Gezondheids-Poiitie te handhaven. Van tijd tot tijd worden grachten gedempt, schadelijke elementen uit het midden der bevolking geweerd of verwijderd en maat regelen tot voorkoming of verspreiding van epidemiën ge nomen. Lang zal het zeker nog duren eer Leiden als model van een gezonde fabriekstad genoemd mag worden. Daartoe behoort meer dan enkel een regeling en zelfs strenge hand having eener goede Gezondheids-Poiitie. Het kwaad zit in andere sociale verhoudingen, die voorshands niet uit den weg zijn te ruimen en-waarop de veelvermogende invloed des tijds misschien gunstig kan werken. De zedelijke en econo mische omstandigheden moeten van een geheel anderen aard wordendan die tegenwoordig zijn. Het tegenwoordige ge slacht gaat Dog te zeer gebukt ouder de verzwakkende in vloeden van een vroegeren toestand van verval, waarin de Leidsche industrie verkeerde. Thans voert de mensch met de machine een te harden strijdwaarin de laatste nog maar al te zeer de overwinnende partij blijft. De verhouding tus- schen verdiensten en behoefte is nog al te ongunstig, dan dat de arbeider door onderwijs alleen zich voor de toekomst eeu beter lot kan bereidende begrippen van ware bescha- viug, de inzigten iu hare ware belangen zijn nog al te wei nig ouder de arbeidende bevolking doorgedrongenom te durven hopendat dat scherp contrast tusschen bloeijende fabrieken en een kwijnende bevolking spoedig zal ophouden te bestaan. De arbeider heeft niets om te sparen, de huis vrouw weet dat weinige, wat hij verdient, niet goed te be steden en legt daardoor op het gezin telkens een nieuwen schuldenlast. Daarbij komt de verderfelijke gewoonte, om het gemis van goed dierlijk voedsel door den prikkel van den jeuever te vergoeden en gaat menige stuiver naar den kroeg, die nuttig ten dienste van het gezin besteed had kunnen worden. Het verbruik van sterken drank door de Leidsche arbeidende bevolking is aanzienlijk, zeer aanzienlijk. Elke gelegenheid wordt door haar te baat genomenom dat euvel bot te vieren. Wel is waar weet de werkman zich on der het werk vau een kenuelijken staat van dronkenschap te onthouden, maar dat neemt niet weg, dat de post voor den jenever op zijn schraal budget altijd een te aanzienlijke plaats inneemt, die voor een betere voeding en kleeding moest ingeruimd worden. Leiden bezit ruime gelegenheid om ook kosteloos des zo mers zich te badendoch daarvan wordt door de fabriek- bevolking maar schaarsch gebruik gemaakt, zeker al te weinig als voor een behoorlijke huid-cultuur vereischt zou worden. De Hollandsche zindelijkheid wordt hier, even als elders, dan ook vaak op een harden proef gesteld. En wanneer wij den Leidschen fabriekarbeider ten slotte moesten karakteriserendan zouden wij hem als een type van onverschilligheid schilderen. Onverschilligheid omtrent zijn bestaan en zijn toekomst, onverschilligheid tegenover vrouw en kinderen. Hij werkt als een werkdier, dat men voor den ploeg spaut. Hij is over het algemeen niet traag, maar ontzenuwd. Hij mist alle energie en heeft wei nig gevoel van eigenwaarde. Zijn ondeugden vloeijen meer uit zedelijke zwakte en onkunde voort, dan ze aan bepaald opzet te wijten zijn. Integendeel, hij is zeer gevoelig voor een woord, dat hem tot het hart wordt gesproken, maar hij mist ten eenenmale doorzigt en zedelijke kracht, om door te tasten en voitehouden. Hij is eenmaal op de wereld en moet nu zijn leven, zoo lang het hem gegund is, maar voortslepen. Zoo, geloof ik, vat hij zijn geheele existentie, zijn levensbestemming op. Bij den minsten stoot zinkt hij

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1