N°. 1289. Dingsdag 3 Mei. A". De«e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, au franco per post/ 2.80 in de drie inaandeu. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Helft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 n. 12 in.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 in.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 n. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends S u de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 it.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nimiwstraat's morgeus te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 a. en 3 a. 40 m. 's namiddags. Oost-Indisoae LanJpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 'sa», tot 9 uur 'sar. Apoorvrog- Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeeaieraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dsgelyks vaii 10 -4 j.«r. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgen* 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuaen, dagelijks van 3—1 uur en vau 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten eu Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; vau 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Binnenlandsch Nieuws. Men berigt, dat Mr. J. D. van der Poel, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdisstrict Gorinchemzich by de aanstaande verkiezingen niet weder verkiesbaar zal stellen. De arrondissements-rechtbank te Hoorn heeft voor de betrekking van kantonrechter te Edam op de aanbevelings lijst geplaatst de HH. en Mrs. P. A. C. Linckers, kanton rechter te Woubrugge; Paul H. Berkhout, griffier van het kantongerecht te Loenen en G. C. Meestersprocureur te Hoorn. De arr.-rechtbank te 's Hage heeft heden uitspraak ge daan in de zaak der Delftsche studenteD. De rechtbank heeft den eersten beklaagde, den duellist, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding en hem veroordeeld tot een cellu laire gevangenisstraf van 3 dagen en geldboete van f 25, en de 4 overige beklaagdende secondantenschuldig ver klaard aan medepligtigheid eu hen veroordeeld ieder tot be taling eener geldboete van 3. De hoofdcommissie ter oprigting van een gedenktee- ken voor wijlen Z. D. H. Hertog Bernard van Saksen-Wei- mar heeft bekend gemaaktdat hij baar zijn ingekomen een tiental ontwerpen, en dat deze, van Maandag 2 Mei toten met Zaturdag 14 Mei, ter bezigtiging van belangstellenden zullen worden gelegd in het gebouw der Teeken-Academie te 'sHage, tegen entreegeld van 25 cents per persoon. Naar men verneemt, zal weldra een promotie bij de militaire geneeskundige dienst plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Gouda zijn bereidwilligheid te kennen ge geven om aldaar een hoogere burgerschool van 3jarigen cur sus opterigtenonder voorwaarde van eenige tegemoetkoming van de zijde der gemeente. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidhol land heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat wegens de aangevangen vernieuwing der traverse te Hille- gom de overtogt van die traverse met rij- en voertuigen zal zijn gestremd van des morgens 4 tot des avonds 8 uur, van Dingsdag den 3den tot en met Zaturdag den 28sten dezer, of wel zooveel korter als de vernieuwing vroeger zal zijn verrigt. De directeur van het Koninklijk kabinet van schilde ryen te 's Hage heeft ter kennis van het publiek gebragt dat het kabinet Maandag den 2den dezer weder geopend zal zijn. Met betrekking tot de te Delft opterigten hoogere bur gerschool wordt in de Arnhemsche Courant een en ander me degedeeld dat naauw zamenhangt met het algemeen belang en niet enkel schijnt van lokalen aard. Toen besloten was, dat te Delft een hoogere burgerschool zou worden opgerigtmeende de regelingscommissie een doc tor in de wis- en natuurkunde aan het hoofd dier inrigting te plaatsen. Met volkomen goedkeuring van den inspecteur voor het middelbaar onderwijs werd deze betrekking aan Dr. D. G. Cramer te Zutphen aangebodendie zelf naar Delft kwam en niet ongenegen scheen die te aanvaardenmaar te Zutphen teruggekeerd daarvoor bedankte, daar hem voor het directeur schap der aldaar te vestigen hoogere burgerschool gunstiger aanbiedingen waren gedaan. Daarop werd door den inspecteur in overweging gegeven om een letterkundige tot directeur te benoemen daar toch de polytechnische schoolin die gemeente te vestigen van zelf aan de wis- en natuurkundige wetenschap pen den boventoon zou geven en met het oog op de opleiding in de historische wetenschappen en de letterkunde de keuze van een doctor in de letteren werd aanbevolen. De aandacht der regelingscommissie werd tevens gevestigd op een mandie deze graad bezat en sinds jaren aan een der meest belangrijke inrigtingen van onderwijs hier te lande was verbonden (Dr. M. P. Lindo te Breda). Het beginsel werd beaamd, maar te gen de persoon bestond bezwaar, want hij was een vreem deling, een Engelschman, die nooit zijn nationaliteit verliest en hij had geschreven tegen de Aprilbeweging. De aanbevolen kandidaat moest worden geweerd en men zocht en vond een ander in een Delftsche predikant, die men kende als een humaan, aangenaam mensch die de kerk in gevaar bragt door zijn moderne beginselen. Door hem tot di recteur te benoemen was men bevrijd van den gevreesden En gelschman en men had de kerk verlost van een gevaarlijk ele ment. De inspecteur keurde die benoeming af en merkte bo vendien op, dat die kandidaat de bevoegdheid miste, om middelbaar onderwijs te geven. Dat mogt niet baten. De kan didaat (Ds. H. de Veer) verklaarde zich bereid, om voor het directeurschap de vereischte bevoegdheid te verkrijgen door te trachten de graad van kandidaat in de ietteren aan

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1