Buitenlandsch Nieuws. broken toewijding den ganscheu dagen nevens wetenschap pelijke raadgeving, rustelooze practische bemoeijingen. Het was gebleken, dat de heer Dr. Verwey, die tot dusverre de directie over de inrigting had gevoerd, door zijn andere werkzaamheden te zeer van zijn practische taak werd afge leid, en dit gaf aanleiding, dat die heer aan het bestuur zijn ontslag verzocht voor dat practisch gedeelte en het bestuur in overweging gaf twee directeurs, één voor het wetenschap pelijk en één voor het practisch gedeelte, te beuoemen. De geldmiddelen der vennootschap lieten echter die splitsing niet toe, en het bestuur heeft gemeend meer in het belang der inrigting te handelen door de benoeming van een nieu wen directeur, Dr. R. Maitlaud, die nevens wetenschappe lijke kennis de vruchten eener tienjarige ondervindingte Amsterdam in den Artis verkregen ten nutte dezer instel ling zou kunnen aanwenden. De hulde, aan hetgeen deze tuin aan Dr. Verwey was verschuldigd, werd door de ver gadering algemeen toegejuicht. Op voorstel van Dr. van Hoëvell werd besloten de be langrijke, onderhoudende rede van Dr. Vrolik te doen druk ken en ronddeelen aan de leden. De rekening en verant woording over het afgeloopen jaar, waarover een gedetail leerd verslag werd uitgebragt, en welke met een batig saldo sloot van ƒ5641 werd onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd. Een grooter batig saldo werd in het volgend jaar te gemoet gezien. Hierna ging de vergadering over tot de benoeming van twee nieuwe bestuursleden. Hier toe werden met groote meerderheid benoemd de heeren Dr. P. Bleeker en J. B. Maxwils, die het eerst op de voor- dragt vau het bestuur waren geplaatst. Twee voorstellen van het bestuur tot wijziging van het reglement werden zonder beraadslaging of stemming aangenomen. De commissie tot onderzoek van de rekening van het vorige dienstjaar werd wederom benoemd tot het onderzoek van die van het tegen woordigeterwijl eindelijk de voorzitter deze bijeenkomst sloot met den wensch dat deze inrigting zich in toenemen- den bloei moge verheugen Door wijlen Jhr. Mr. G. Faas Ellias zijnnaar men verneemt, onder anderen de navolgende legaten gemaakt, als aan de Ned. Herv. diakonie te Amsterdam 40,000 en aan het Burgerweeshuis ƒ10,000. Donderdag 11. werd te Rotterdam de jaarlyksche alge- meene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Chris telijk Nationaal schoolonderwijs, onder leiding van den ho- norairen president Mr. Groen van Prinsterer. Zij werd bijge woond door een groot aantal afgevaardigdenagenten en andere leden uit de verschillende gewesten des Rijks. Uit het verslag van den staat en de werkzaamheden der vereeni ging over het afgeloopen jaar bleek dat de hulpvereenigin- gen met 25 zijn vermeerderd en thans 62 bedragen. De ar beid der reizende agenten leverde zeer bevredigende uitkom sten op. In Gelderland gaf men in de meest bezochte plaatsen aan de Staatsschool de voorkeur. De hoofdcommissie beschouwt als een voornaam deel harer taakom medetewerken tot ver meerdering van het aantal jongelieden die tot onderwijzers kunnen worden opgeleid. De normaalschool te Nijmegen werkt voortdurend naar wensch, ook de opleidingschool aan den Springweg te Utrecht en de kweekelingklasse te Groningen alsmede de opleidingklasse te Rotterdam, die tot bestem ming heeft de theoretische en practische vorming van jonge lieden tot hulponderwijzers. Behalve die scholen zijn er 39 waaraan ondersteuning verd verleend. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt 4100. De contributiën beliepen ƒ17,800 'sjaars, welke som door vermeerdering van leden grooter werd. Na de behandeling van eenige voorstellen waaronder een in het belang van de afschaffing der verpligte vaccinatie naar het voorbeeld van Rotterdamwerd de vergadering ge sloteneven als bij de opening met gebed. Ds. J. G. van Rijn te Zwolle is in hooger beroep ge komen van de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, waarbij hij uit zijn bediening is ontzet. Het medegedeelde berigt, betreffende het promoveren van den heer van Maasdijk, predikant te Brussel, is onjuist. De zaak is eenvoudig deze Woensdag hebben de heeren A. Ch. J. van Maasdijk (zoon) en P. Doedeskandidaten in de theologie, beiden aan de Utrechtsche Hoogeschoolhun doc toraal examen afgelegd. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel is tot de Algemeene Synode van dit jaar afgevaardigd Ds. E. Sten- fert Kroese te Zwartsluis en tot secundus Prof. J. J. Metzier, predikant te Deventer. Het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland heeft aan Ds. J. D. Holsteyn predikant bij de Hervormde gemeente te Vianenop zijn verzoek, eervol ontslag verleend, inte- gaan 1 Julij 1864. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Garderen Ds. A. Dekkers te Chaamte Veen Ds. G. Boer te Ouderkerk en te Gaast en Ferwoude Ds. R. A. van Deursen te Haring- Karspel. De kandidaat H. Th. du Saar is tot hulpprediker be noemd bij de Hervormde gemeente te Hoogeveen. Ds. W. J. Geselschap te Heemstede heeft voor "het be roep naar Poortvliet bedankt. Ds. J. Juch te Landsmeer heeft voor het beroep uaar de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Waard huizen bedankt. Het vergrooten der woning van den schipper der ka nonneerboot van de Kweekschool voor Zeevaart is aangeno men door den timmerman J. P. Rietbergen voor de som van ƒ3985. - De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. r- Zaturdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 5 2°. Men meldt uit Berlijn De Minister van Koophandel de heer von Itzenplitz, begeeft'zich in de volgende week naar de Rijnprovinciën, tot bijwoning der plegtige opening van de vaste spoorwegbrug over den Rijn bij Coblenz en de daarmede in verband staande spoorwegverbinding met Nassau. Tevens is aan zijn togt derwaarts een inspectiereis door de Rijn provinciën verbonden. De Koning van Pruissen heeft Woensdag het atelier van den beeldhouwer Blaser bezocht, ten einde het standbeeld in gips van Friedrich Wilhelm IV in oogenschouw te nemen het welk bestemd is in brons gegoten te worden tot versiering van de vaste brug over den Ryn bij Keulen. Men meldt uit Dusseldorf, dat de Koning en de Ko ningin Zondag e. k. aldaar worden verwacht tot bijwoning der doopplegtigheid van den zoon des Erfprinsen van Hohen- zollern-Sigmaringen. De oppositie heeft Woensdag een overwinning behaald in het Wetgevend Ligchaam te Parijs. Het betrof een wets- voordragt, waarbij aan de Regering magtiging zou worden verleend om werken van openbaar nut ten uitvoer te doen leggen door middel van fondsen, voortspruitende uit den ver koop van Staatsdomeinen. De Kamer erkende het nut der bedoelde werkendoch wilde nadrukkelijk het beginsel vast stellendat het Gouvernement niet gerechtigd is om de eigen dommen van den Staat te vervreemden zonder toestemming van de Wetgevende Magt. Er had een schitterende discussie plaats waaraan de president van den Staatsraad Rauland en de Minister van Staat Rouker beide deel namendoch de heer Berryer heeft op zeer behendige wijs het recht verde digd en een meerderheid van 134 stemmen tegen 113 schaarde zich aan zijne zijde, zoodat het besprokene wetsartikel een wijziging zal moeten ondergaan. Een der Japansche officierendie reeds te Marseille ongesteld was achtergebleven, is aldaar overleden. Toen de zich te Parijs beviudende Japanners daarvan berigt ontvin gen, hebben zij onmiddelijk eenige voorschriften gezonden betrekkelijk de behandeling van het lijk en de begrafenis. Zoo moeten de haren van den overledene afgesneden en naar Parijs overgebragt wordenterwijl geen priester de lijkstatie mag vergezellen; men zal een gewoon graf bezigenwaarin vooraf een wit linnen kleed moet worden uitgespreidvoorts moeteen stuk gronds worden aangekocht om daarop een mau soleum te plaatsen, waarvan eerlang het model zou worden gezonden. Twee Japanners kregen te Marseille verschil. Een duel volgde. Twee. papiertjes waarop //dood" en //leven" werden in een hoed gedaan. Hij wien het lot niet gelukkig was nam hartroerend afscheid van zijn vriend en opende zich om zoogenaamd zijn eer te handhavenden buik.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2