Buitenlandsch Nieuws. menstemt en vereenigd isdie naar denzelfden regel op grond van eenstemmige overtuiging wandelen. Deze beginselen strookende met al wat eerlijk is en lie- j felijk en wel luidt, waarvan de toepassing alle wanorde, schei ding en verdeeldheid voorkomt, zijn door UEerw. gehuldigd voor het oog der Christelijke kerktoen gij in Ds. Coque- rel afwijking opmerktet in de leer der kerk, tot wier dienst hij zich verbond en bezoldigd werddaar niemand hem en zijn geestverwanten verhindert, om rondom zich te vereeni gen allen, die met hem van één gevoelen zijn, of zich te begeven in dienst van het kerkgenootschapdat door zulke afwijkingen zich van de Hervormde kerk onderscheidt. In Frankrijk toch gelijk in Nederland belijdt ieder zijn gods dienstige meeningen met. volkomen vrijheid en worden alle secten geduldofschoon niet allen uit de schatkist geldelijke ondersteuning genieten. De zegepraal van die beginselen is verzekerdwant het marktgeschreeuw der menigte is te zwak en te magteloos, om die beginselen te ondermijnentegentestaan of te ver nietigen. En gelijk de namen van velen onzer UEerw. nog zullen herinnerendat in Nederland een toevlugtsoord ge vonden werd voor allen die vervolgd werden om der consciën tie wil, zoo beseffen allen het groot gewigt, dat in Frankrijk zoowel als in Nederland de dierbare waarheden, waarvoor onze vaderen goed en bloed opofferdenblijven geëerbiedigd door hen, wier taak het is bij vrijwillige keuze om die waar heden hunnen kinderen te verkondigen en daarvan de vrede, troost en de dierbaarste zegeningen niet te berooven, door die waarheden van den Hervormden kansel door het slijk te sleuren. God beware de Hervormde kerk in Frankrijk voor die grenzenlooze verwarring, voor die verdeeldheden, voor die ligtzinnigheid in begrippen voor die loszinnigheid in handel en wandel die bij de Nederlandsch Hervormde kerk heer- schen en meer en meer veld winnenten gevolge der losban digheid van het predikambt." Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie is magtiging verleend tot uitreiking aan den officier van gez. 8de kl. Dr. J. P. Dozy, na bekomen ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, van een acte van toel. tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskunde; een 2jarig verlof vetleend aan den inspecteur voor natuurkundig onderzoek Dr. F. W. Junghuhn en aan den kapitein der infanterie A. van den Hurk. Naar wij vernemen, zegt het Bat. Handelsbladzoude de regering reeds een besluit genomen hebbenwaarbij be paald wordt, dat voortaan de helft der benoodigde ambtena ren in Nederland en de wederhelft alhier in Indie zal be noemd worden, na daartoe vooraf afgelegd examen. Berigten uit de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo loopende tot 3 Maart, behelzen het volgendeDemang Leh man is op den 4den Februarij 11. in de Oeloe-Batoe-Litjin (Oostkust) door een zich aldaar gevestigd hebbende bende gedroste kettinggangersin wier kampong hij tot het erlan gen van voedsel was gelokt, overvallen en gevangen geno men. Naar Batoe-Litjin afgevoerdis dat beruchte opstan- delinghoofd verder met zijn 3 vrouwen en een 40tal andere lieden, waaronder bovenbedoelde kettinggangers ten getale van 26, mitsgaders eenige gevlugte pandelingen van Ka- langan en Pengaron op den 16den daaraanvolgende door het wd. hoofd van Batoe-Litjin, pangeran Sherief Hamid naar Bandjermasin overgebragt en in den namiddag van den 21sten aldaar uitgeleverd. Den 23sten24sten en 25sten werden vele getuigen in zijne zaak gehoord, en stond hij voor den krijgsraad te velde te recht, welke hem tot de straf des doods met den strop veroordeelde. Deze straf on derging hij den 27sten, ten aanschouwe van een groote me nigte volks, kalm en gelaten te Martapoera op het plein der oude kraton. Zoowel ter hoofdplaats als te Martapoera en elders bleef de ru9t in de afgeloopen maand ongestoord en had men ner gens last van rivierroof. De verjaardag van Z. M. den Koning werd te Bandjer masin zoo luisterrijk mogelijk gevierd. De Bandjersche be volking nam een werkdadig aandeel aan de bij die gelegen heid aaugerigte volksspelen en wedroeistrijd. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 46°. Donderdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 48°. De speelbank te Spa heeft in het vorige jaar na af trek der kosten van administratie en der voor het amuse ment der vreemdelingen besteedde sommeneene winst van 1,567,174 fr. 85 c. afgeworpen. De stad Spa kreeg daar van 20 pCt., 282,828 fr., de liefdadigheids-gestichten in Spa 7 8,3 5 8 fr., de stad Ostende 39,000 fr., Blankenberghe en Chaudfontaine 21,000 fr., de actionarissen 30 pCt. en de staat het overschot, bedragende 707,072 fr. Een telegram uit Kopenhagen meldt onder dagteeke- ning van den 22sten April het volgende: Wij ontruimen, naar het gerucht looptAlsen. Voorts beweert men thans dat de Duppeler stelling den 19den toch zou zijn verlaten. Het verlies der Denen bedraagt 5 00 0 gevangenen en 2000 dooden en gekwetsten. De grootste onzekerheid heerscht nog omtrent de gesneuveldengekwetsten en vermisten. Het ge trokken geschut en de beste kanonnen waren reeds in vei ligheid gebragt, maar drie batterijen veldartillerie zijn ver loren gegaan. Den 22sten had er een geheime zitting van den staatsraad plaats. Uit Triest is het berigt ontvangen dat te Turin on geregeldheden hebben plaats gehaddoor de meerderheid der aldaar aanwezige studenten gepleegd. Een 400tal hunner trok met vliegende vaandels gedurende verscheidene uren door de straten der hoofdstad. De aanleiding tot deze rust verstoring was de ondervonden weigering, toen zij eenige dagen vroeger wijzigingen hadden verlangd der bepalingen betreffende de examina. Zonder tusschenkomst der militaire magt is de rust hersteld. Het Poolsche comité te Parijs heeft op nieuw een be roep gedaan op de weldadigheid der Franschen ten behoeve der Polendie thans elkander niet meer kunnen helpen daar allen even arm zijnzij zijn gelijk door hunne ellende zooals zij gelijk zijn in hunne opofferingen. Een aantal Polen ontkwamen vroeger in Galliciëthans worden zij daar, wan neer zij Russische onderdanen zijnteruggezonden en aan den dood of de verbanning naar Siberië prijs gegeven. Nog- thans zijn een menigte ongelukkigen ontkomenen nu naar Frankrijk op weg. Voor deze roept het comité de hulp der Franschen in. De oproeping is onderteekend door den her tog Eugène d'Harcourt, Carnot, Odilon Barrot, Saint Mare de Girardin en E. de Lafayette. Maandag 11. hebben de Japansche gezanten te Parijs een onderhoud gehad met den Minister Drouin de Lhuys. Eerstdaags zullen zij worden voorgesteld aan den Keizer. Over het algemeen is men verzekerddat die gezanten noch te Parijs, noch te Londen datgene verkrijgen zullen, wat door hen verlangd wordt, te weten: een herziening, in re actionairen zinvan het ten vorigen jare met Japan geslo ten tractaat. - Albéric Second, de bekende letterkundige, is door Ju les Lecomte tot zijn universelen erfgenaam gemaakt. De na latenschap wordt op een half millioen geschat. Maandag 11. heeft te Parijs de huwelijksplegtigheid plaats gehad van den zoon van Emile Pereire met mej. Che valier. De pracht, bij die gelegenheid ten toon gespreid is onbeschrijfelijk. De sluijer der bruid alleen had een waarde van 100,000 francs. De Pereires zijn dan ook zóó rykdat zij zich daarover, gelijk men te Parijs algemeen beweert, zei ven schamen. Men verhaalt, dat in een der laatstgehouden Minis terraden te Parijs de heer Rouher verlangde, dat de heer Rénan niet meer de jaarwedde van 7500 fr. zou trekken, welke hij als leeraar bij het College de France geniet. Men weet dat hij sints lang zijnen cursus heeft moeten staken maar zijn bezoldiging wordt hem nog uitbetaald. De heer Duruy alleen was van meening, dat het voorstel van den heer Rouher niet moest worden aangenomen en hoewel alle overige leden der vergadering het eens warenkwam het tot geen besluitmaar werd een middenweg ingeslagen. De heer Duruy bood den heer Rénan de betrekking van con servator der Keizerlijke bibliotheek aan, met jaarwedde van 8000 fr. De heer Rénan vroeg hem of zijn aanneming of weigering voor hem (Minister) een kabinetskwestie was

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2