Buitenlandsch Nieuws. 24; - Landbouwkunde: onderwijzers geëx. 1 en toegel.; - Gymnastieonderwijzers geëx. 39, toegei. 36, afgew. 3;- Handwerken onderwijz. geëx. 118, toegel. 103 afgew. 16. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Engwierum Ds. H. M. M. Rappard te Oostzaandam en te Harderwijk Ds. C. J. Bryce te Aarlanderveen. Ds. D. Klinkert te Zwolle heeft het beroep naar de Gereformeerde gemeente Onder het Kruis te Rotterdam aan genomen. Donderdag ontstond te Zevenaar in de buurtschap Ooij brand, in de woning van H. van Gelkom. Toen de brand spuit uit Zevenaarruim een half uur van daar verwijderd aankwam, was het gebouw reeds vernield. Van den inboe del is weinig gered. Huis noch inboedel was verzekerd, Vrijdag en Zaturdag werd te Arnhem in de ï'igting van Groesbeek een zware boschbrand waargenomen die al lerhevigst was en zich naar gissing wel gelijkelijk over een streek gronds ter lengte van een uur uitstrekte. Volgens bekomen berigten, woedt de brand in het zoogenaamde Pruis- sische Wald tusscheu Groesbeek en Kranenburg. In het gehucht Uffelte zullen 2 paren in het huwe lijk treden, het een na een engagement van 25 jaren, het ander na een van 20 jaren. Toen men Vrijdag morgen in een logement aan de Waal te Nijmegen een van Mainz aangekomen reiziger voor het vertrek met de stoomboot wilde wekkenvond men hem in bewusteloozen toestandterwijl een sterke reuk naar aether bij hem werd waargenomen. Door spoedig aangebragte ge neeskundige hulp heeft men hem in het leven gehouden. Vol gens zijn latere verklaringen was hij het leven zoo moede, dat hij zich had pogen te vergeven. Op de tafel vond men voor eenige duizeude guldens aan gouden francs in pakjes gerold, bestemd //pour les pauvres" en //pour les catholiques de Nimègue", //Ten overvloede deelt Dr. Coronel de volgende staat mededie den uitslag van een eigen onderzoek bevat en wei- ligt iets bijdragen kan om dat gevoelen te versterken I Ofschoon deze staat op geen positieve feiten steunt en alleen gebaseerd is op den indruk dien de werklieden op mij gemaakt hebben zoo geeft hij echter tot de volgende belangrijke resultaten aanleiding. Vooreerst zien wij er uit, dat bijna van het onder zochte personeel zich door een goed uiterlijk kenmerkt; ver volgens, dat onder het jeugdig personeel bijna zich door een in het oog loopende kleinte onderscheiden. Wanneer wy daarna in bijzonderheden de soorten van werklieden naar leeftijd en sekse beschouwen, dan zien wij, dat van de 199 knapen, beneden de 14 jaren, 102 een slecht uiterlijk en 15 5 een geringe ligchaamslengte hebben. Dat daarentegen van de 70 meisjes van gelijken leeftijd, die tot gelijksoor- tigen arbeid gebezigd wordenslechts 9 zich door een slecht uiterlijk en 28 door minder gewone lengte doen kennen. Dat van de 103 jeugdige vrouwen, met zittenden of staan - den arbeid belast, slechts 17 een slechten habitus bezitten. Dat eindelijk van de 172 werklieden (mannen, vrouwen en kinderen), die het meeste de vette wol bewerken, 27 pCt. een slecht uiterlijk vertoont en van de 440 werklieden (mannenvrouwen en kinderen)die de onvette wol be werken32 pCt. een slecht uiterlijk levert. Deze uitkomsten stemmen treffend overeen met die door Thomsonin Schot- sche wolfabriekenverkregen. Ook hij vond, dat de meis jes zich over het algemeen gunstiger van de jongens on derscheiden en dat vooral op den leeftijd der puberteitsjaren. Vervolgens, dat de kinderen, die de meer vette wol be handelen zwaarder van gewigt zijn dan die de minder vette wol bewerken." - Vrijdag aanstaande zal alhier doortrekken, komende van Bodegraven en zich begeven naar de residentie de 4de kompagnie van het reg. rijdende artillerie onder bevel van den kapitein Jhr. W. U. U. van Rappard. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 42°. Zondag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 5 5°, 's namiddags te 4 uur 52°, te 5 uur 50°, 's avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 43°. Maan dag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 50°, 's middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 54°. Uit Rendsburg wordt gemeld, dat, bij de aankomst des Kouings aan het station te Budelsdorf, de directeur van den spoorwegde heer Louthhem met een Engelsche aan spraak begroeten wilde, maar afgewezen werd, omdat Z. M. verklaarde geen Engelsche aanspraak te willen aannemen zoo dat Louthdie de Hoogduitsche taal niet magtig isonvcr- rigterzake moest terugkeeren. Dezer dagen is te Pesth in Hongarije overleden de zendeling Saphir, die met zijn gezin arbeidde tot verbreiding van het Evangelie onder de Joden en te Brighton de Eerw. Ridley Hirschelleen der stichters van het Britsche genoot schap tot dat zelfde doel werkzaam. De graaf de Laroche Jaquelin te Parijs is dezer dagen te midden van een vriendenmaal ten zijnen huizeplotseling krankzinnig geworden. De 27sten Mei is het 300 jaar geleden dat Calvin gestorven is. Die dag zal door de Protestantsche gemeente te Parijs plegtig worden herdacht. Bij die gelegenheid zal het derde deel het licht zien van de //Geschiedenis der hervor ming in Europa ten tijde van Calvin" door Merle d'Aubigné. De Japansche gezanten zijn aan het Grand hotel te Parijs afgestapt. Zij zouden op 24 dezer door den Keizer ten gehoore ontvangen worden. Het schijnt zich te bevestigen, dat zij wel niet in last hebben de toestemming tot sluiting der ha ven van Yokohama voor de vreemdelingen te erlangenmaar ten minste om bij de mogendheden een zeer ongunstig ta fereel van den toestand der stad als gevolg van den toevloed der vreemdelingen optehangenten einde haar te bewegen van de opening van andere havensen voornamelijk van die van Osacca, aftezien. Volgens te Parijs uit Rome ontvangen berigten is de gezondheidstoestand van den Paus thans zóó zorgwekkend dat er hoegenaamd geen kans meer bestaat op het behoud van zijn leven. Men voegt er bijdat Oostenrijk druk in de weer is om zich op de gevolgen van het onverhoopt over lijden des Pausen voortebereiden willende het bij die gelegen heid niet alles prijs laten aan Franschen invloed. Men verhaalt, dat Garibaldi, dezer dagen over de Sleeswijk-Holsteiusche kwestie sprekende gezegd heeft: //Ik begrijp die zaak niet, maar omdat Oostenrijk en Pruissen te gen Denemarken oorlog zijn gaan voerenben ik overtuigd dat het recht aan Denemarkens zijde is." SOORT VAN WERKLIEDEN. Uiterlijk. goed. slecht. Ligchaams- lengte. middel matig. klein. 8 Sorteersters 2 S mouters 2 Pluisters 39 4 7 2 Wolversjongen 1 1 Sehrobbelaars 2 4 1 3 Schrobbelaarsj ongens 9 3 7 Kardeersters 8 3 7 4 Jongens aan de rekmachines 5 5 4 6 Kinderen aan de rekmachines 11 5 4 22 Handkammers (met vuur) 13 24 Stoomkammers 4 3 Vrouwen aan de stoomkammachines 3 2 Grofspinners (volwassenen) 9 4 Grofspinnersjongens 53 45 33 65 21 19 8 32 4 3 18 10 4 3 3 4 43 5 28 20 Kettingscheerders 2 1 2 1 46 23 5 7 7 2 3 25 2 2 4 8 3 6 2 Schoonnopsters 17 5 31 1 Garennopsters 7 3 6 4 16 2 10 8 Opdraaisters 4 Lakenscheersters 5 3 3 Totaal 437 221 116 202

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2