i\°. 1283. Dingsdag 26 April. Binnenlandsch Nieuws. LEI BSCS! Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. A fzonderlrjke Nona- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'aGraveuhage, Oelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageuuitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. s avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van8 uur 'am. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. C'ommissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgene 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der ln- eu Oitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwstadt F. H. Kruijen in plaats van J. W. Nelissenop verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijusen te Grumsbergen en Holtheme J. B. T. H. Rebenscheijdteervol ontslagen meter taxateur van den turf, op wachtgeld, te Nijehaste. De officier van gezondheid der 3de kl. P. A. D. Couvée, van het 3de reg. vesting-artillerie is overgeplaatst bij het 4de reg. dragonders te Zutphen. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenl. Zakenten gevolge van de aanvraag om concessie van de heeren Swaan c. s. tot het aanleggen eener haven te Sche- veilingenaan Gedeputeerde Staten dezer provincie de vraag gerigt, of zij bereid zouden zijn aan de Provinciale Staten voqrtedragen een subsidie, gedurende 3 jaren van f 100,000 'sjaars te verleenen. Tevens is aan Gedeputeerde Staten op gedragen aan het Gemeentebestuur vau 's Gravenhage te vra gen of dat bestuur, mede gedurende 3 jareneen subsidie zou willen geven van f 240,000 'sjaars, zijnde gelijk bedrag als van het Rijk is verlangd. De Minister geeft daarbij te kennendat hij bereid is de zaak krachtig te ondersteunen, indien Provinciale en Gemeen tebesturen van hunne belangstelling doen blijken door het toestaan der gevraagde subsidie. - Heden Maandag overleed te 's Hagein ruim 79jari- gen ouderdom de heer A. D. Schinkel. Heden Maandag morgen stonden voor de arr.-recht- bank te 's Hage terecht vijf heeren studenten uit Delft, ter zake van mishandeling of medepligtigheid daaraan. Door het O. M. werd geconcludeerd tot schuldigverklaring van de beklaagden, maar tot hunne veroordeeling, wegens ver zachtende omstandighedenden dader tot een cellulaire ge vangenisstraf van 3 dagen en f 25 boete, en de 4 mede- pligtigen tot een geldboete van f 3. Hierop heeft de heer Mr. Levyssohn Norman de verdediging voorgedragen eu ge concludeerd dat allen zouden worden veroordeeld tot een geldboete van f 3. Na re- en dupliek is de uitspraak be paald tot Maandag aanstaande. Donderdag 11. is een commissie uit het provinciaal kerkbestuur van Overijssel 3 uren achtereen bezig geweest met het hooren van Ds. van Rijn in het huis van arrest te Zwolle, op de tegen hem ingebragte klagten. Heden Maandag heeft men aan het kanaal te 's Hage een aanvang gemaakt met het leggen der rails, bestemd voor de rail-route van den heer Goldsmit, loopende van de resi dentie naar Scheveningen.j Heden Maandag heeft men te 's Hage een proef ge nomen met een verbeterden waterwagen ter besproeijing der straten, welke een vergaarbak heeft die 1600 kan water kan bevatten. Vrijdag avond heeft de heer Ch. Delinotte in het ge bouw Eensgezindheid te Amsterdam een voordragt gehouden naar aanleiding van het bekende werk van Prof. Rénan u Het leven van Jezus". In het eerste gedeelte zijner voor dragt sprak hij over den oorsprong en de beginselen der zoogenaamde hedendaagsche philosophische school, welke hij noemde een vernieuwing van de sophistische school der oud heidterwijl hare strekking door den spreker gekenschetst werd als een vermomd atheïsme. In het tweede deel onder zocht hij op welke wijze de heer Rénan een der korypheën van de hedendaagsche philosophische schoolhare beginselen in zijn werk heeft toegepastwelk onderzoek hemeven als vele vroegere bestrijders van Rénan leidde tot een bepaalde afkeuring van het werkzoowel ten aanzien van vorm en inhoud als van de strekking. In de Wekker komt voor een staat van den uitslag van het voorjaars-examen 1864 in de verschillende provin ciën, luidende als volgt: Voor de vakken van het lager onderwijs hoofdonderwij zers geëx. 166, toegel. 55, afgew. 111; hoofdonderwijze ressen geëx. 28, toegel. 19, afgew. 9; huisonderwijzers geëx. 6 toegel. 5 afgew. 1 huisonderwijzeressen geëx. 29, toegel. 21, afgew. 8; hulponderwijzers geëx. 379 toegel* 208, afgew. 171; hulponderwijzeressen geëx. 106, toegel. 65 afgew 41 Meer uitgebreid onderwijs: Fransch: onderwijzers geëx. 119, toegel. 46, afgew. 73; onderwijzeressen geëx. 97, toegel. 72, afgew. 25; - Engelsch onderwijzers geëx. 41, toegel. 15, afgew. 26; onderwijzeressen geëx. 55, toegel. 48 afgew. 7 Hoogduitschonderwijzers geëx. 46 toegel. 33 afgew. 13 onderwijzeressen geëx. 39 toegel. 3 6 afgew. 3; - Wiskunde: onderwijzers geëx. 92, toegel. 50, afgew. 42; - Teekenen: onderwijzers geëx. 57, toegel. 33, afgew.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1