Buitenlandsch Nieuws. beschouwen als men ontwaart, dat de wolindustrie daarbij in uitbreiding en bloei gaat toenemen, want deze is eerder een bron van behoud dan een oorzaak van verval voor haar physiek welzijn." Dr. Coronel laat daarop volgen deze opmerking //En toch, in weerwil van den ontegenzeggelijk gunstigen invloeddien anderen en wij van dien tak van industrie op de gezondheid der werklieden bespeurden betreuren wij het toch, dat wij niet in de gelegenheid waren dieper en naauwkeuriger dit onderwerp te hebben kunnen nagaan. Maar de gegevens ontbraken ons daartoe ten eenenraale. Het was voor ons een ondoenlijk werkom zoowel uit de militiestatistieken de ligchaamsontwikkeling der jeugdige werklieden, als uit de registers van den Burgerlijken Stand den invloed op de sterfte nalegaan. Evenmin konden we eenige zekere gegevens verzamelen omtrent den betrekkelij- ken gezondheidstoestand der werklieden zoo als we reeds zeiden. Wij moesten ons vergenoegen met de verzekering der fabriekanten dat die over het algemeen zeer gunstig genoemd moet worden. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 47°. Zaturdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 50°, 's middags te 12 uur 5 5°, 's namiddags te 4 uur 49°. Op de wijze van het bekende Schleswig-Holstein meerumschlungen" zingen de Pruissen thans het Duppellied //Düppler Schanzen schwer errungen" enz. Het telt slechts 3 coupletten maar het kan telkens op nieuw worden aangehe ven. De laatste regel bevat de moraal van deze geschiedenis: Düppel ist in unsrer Hand. Halt es fest mein Vaterland. In den nacht van 17 op 18 dezer zijn door middel van inbraak uit het kasteel Stolzenfels aan den Rijn ontvreemd 2 prachtige sabels. De een had Keizer Napoleon ten jare 1811hij gelegenheid van de geboorte van zijn zoon als ge schenk van de stad Parijs ontvangen de andere was vroeger eigendom van Koning Murat. De greep en de schede van beide sabels waren van fijn goud rijk bezet met edelgesteen ten. De klingen heeft men teruggevondenhet goud en de rest is verdwenen. Te Halver is een vreesselijke misdaad gepleegd. Een boer, die als een zeer oppassend mensch bekend stond, heeft den 12den dezer vier zijner kinderen en daarna zich zelf om het leven gebragt. Hij had zijn vrouw met garen naar den wever en de dienstmaagd naar het land gezonden. Toen deze terugkeerde en met haar tevens het oudste lOjarig zoontje, dat naar school was geweest, vonden beiden alles ledig eü stil in huis, en bij nader onderzoek de kamerdeur gesloten. De knaap klom met behulp van een ladder door het openstaande raam in de kamer en ontwaarde er tot zijn grooten schrik het bebloedde lijk van zijn broertje. Op zijn geschreeuw snelden de buren toe en vonden in een ander vertrek het lijk van nog een kindbeiden met afgesneden halzenalsmede de wiegwaarin het jongste kind1 jaar oud, gelegen had, ledig en met bloed bevlekt. Eerst den volgenden dag vond men in een naburig bosch het lijk van het jongste kind in een zak en iets verder op dat van het tweede 8^jarig zoontje, beiden insgelijks met afgesneden halzen. De misdadiger zelf vond men hangende aan een boom; digt bij hem lagen een scherpe bijl, die hij 's avonds te voren van zijn buurman geleend haden een met bloed bevlekt broodmes. De heer Guizot, oud-Miuister van Frankrijk, heeftin een vergadering van leeraren en ouderlingen der Protestant- sche gemeenten uit alle deelen van Frankrijk, onlangs te Pa rijs gehouden, een voorstel gedaan, dat met 141 tegen 23 stemmen is aangenomen en waarmede de Luthersche leeraren en ouderlingendie tegenwoordig warenvan harte hebhen ingestemd, zijnde het afleggen van een getuigenis des geloofs betreffende de Christelijke leerstukkendie bijzonder worden bestreden en waarvan de ontkenning door hun beschouwd wordt als een geheele vernietiging der Christelijke religie en der Ge reformeerde kerk. De Gereformeerde kerk van Frankrijk is een oude godsdienstige en georganiseerde maatschappijzij heeft levende beginselen en historische instellingen en zelfs bij ontstentenis van synodes heeft zij in hare consistoriën en hare presbyteriale raden wettige magtendiekrachtens de wetten van den Staat en hare eigene tucht, het recht en den pligt hebben hare beginselen te handhaven." De heer Guizot heeft tot toelichting van zijn voorstel een hoogstbelangrijke redevoering gehoudenwaarin de volgende onwederlegbare beginselen voorkomen //Men verlangt dat de predikant alleen de tolk van het geloof zijbij den Bijbel en in de consciëntie van den predikant is alle recht gele gen zoo de predikant volgens zijn geweten den Bijbel uit legtheeft men niets meer te eischen. Dat zoude de ver nietiging, de opheffing der Gereformeerde kerk zelve ten ge volge hebben. Het hehoort tot een der wezenlijke uitwerk selen en der groote gevolgen van de reformatie der zestiende eeuwdat zij de godsdienstige maatschappij niet uitsluitend onder het beheer der geestelijken gelaten heeft; zy heeft de leeken de geloovigen een plaats aangewezen in en deel doen nemen aan het bestuur der kerk nevens de geestelijkheid. - Laat ons op onze hoede wezen, dat dit hoofdbeginsel onzer kerk niet veranderd worde; ons geloof en onze vrijheid zou den daar evenzeer onder lijden." Het Japansche gezantschap is te Parijs gearriveerd. Men verzekert, dat Nadar voornemens is zijn luchtreis te hervattenhij zou te Brussel gedurende de September feesten opstijgen. Over de ballon van Godard hoort men niet meer spreken. Binnen eenige weken zal de heer Rénan onder den titel van //La vie de St. Paul" het vervolg op zijn bekend werk doen verschijnen. Het is thans bepaald dat de generaal Garibaldi niet te Brussel komt. Te Peregalla bij Monzo werd eenige dagen geleden een zonderlinge ontdekking gedaan. Bij de den heer Fuma- galli toebehoorende katoenweverij ontving men namelijk een groot aantal uit Perzië afkomstige katoenbalenen bij het openen van de eerste daarvandie door hare bijzondere zwaarte de aandacht had getrokkenvond men daarin het zeer goed bewaard ligchaam eener vrouwin Perzische klee derdracht. De zaak is aan de autoriteiten medegedeeld en heeft aanleiding tot tallooze gissingen gegeven. Donderdag 7 dezer besloot de Gemeenteraad van Lon den onder voorzitterschap van den lord mayor, zyn mede burger sedert meer dan 60 jaren, den onvermoeiden kam pioen voor de bevrijding en het geluk der menschheid, sir Moses Montefiore, een votief-tafel in gouden lijst aantebieden en wel in een volle vergadering. In een Woensdag in Guildhall gehouden plegtige ver gadering van den Gemeenteraad van Londen is aan Gari baldi de vrijdom der City ter hand gesteldbesloten in een gouden kistje ter waarde van 100 guinjes; vervolgens is hij door den lord mayor in Mansion House feestelijk onthaald. Dingsdag heeft hij her Majesty's Theatre bezocht, waar Lu- crecia Borgia werd gegevenzijn ontvangst was aan die van een vorst gelijk; tusschen een der bedrijven deed hij signor Arditi bij zich komenom hem dank te betuigen wegens zijn schoone opéra. LI. Zondag heeft hij ten huize van den Rus- sischen banneling Herzen een feestmaal bijgewoond, op hetwelk o. a. ook Mazzini was genoodigdbij welke gelegenheid hij uit bundig in diens lof heeft uitgeweid. Garibaldi heeft dezer dagen aan den gezant van het ko ningrijk Italië te Londen een bezoek gebragt en een tegen bezoek van hem ontvangenook heeft hij de gezanten van Turkije en van de Vereenigde Staten ontmoet, doch geen ander lid van het korps diplomatique heeft zich op de ter zijner eere zaamgekomen gezelschappen laten zien. Een brief uit Yokohama van 1 Februarij luidt hoogst ontmoedigend aangaande den staat van zaken in Japan. De toestand der vreemdelingen, wordt daarin o. a. gezegd, is, zoo mogelijk, nog erger dan vroeger geworden. Het behoud van den vrede is verre van zeker, enz. IPromotiën aan de Leidsche Moogeschool. 23 April. - Tot Doctor in het Romeinsch en Heden- daagsch Recht, de heer J. A. Sillemgeb. te Amsterdam met een academisch proefschriftgetiteldDe politieke en staathuishoudkundige werkzaamheid van Isaac Jan Alex ander Gogel.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2