N°. 1282. Maandag 25 April Binnenlandscb Nieuws. LE1DS Dexa Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afxonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ns.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dairenuitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek ea op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iudi»ohe Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlca-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van I Ii uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smoigens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur, van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den heer M. N. Beets te Haarlem. De Eerste Kamer heeft nog met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen 1°. tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een hulpkanaal in het waterschap Hun- singo2°. tot bekrachtiging van een provinciale belasting in Overijssel en is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Waarschijnlijk op het voetspoor van de aanschrijving des Ministers van Binnenlandsche Zaken betreffende het in rekening brengen van ververschingskosten bij de verkiezin gen, hadden Gedeputeerde Staten van Gelderland goedkeu ring geweigerd op een rekening van het polderbestuur van Over-Betuwewaarop kosten van maaltijden en ontbijten voorkwamenter gelegenheid van schouwen door de leden van den dijkstoel genuttigd. Bij Koninklijk besluit is echter beslistdat die kosten terecht op die rekening waren gebragt en ais onvermijdelijk moeten beschouwd worden, wanneer de leden van den dijkstoel in de uitoefening hunner betrekking gedurende langeren tijd van hunne woonplaatsen moeten ver wijderd blijven. In dat besluit wordt evenwel de voorwaarde gesteld, dat de kosten matig behooren te zijn. Wij vernemen dat het Letterkundig congres dit jaar te Rotterdam zal gehouden worden en het bestuur van de aldaar gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen de taak heeft aanvaardom voorloopig de daartoe vereischte oproepingen en verdere be- moeyingen te verrigten. Eerstdaags zal voor het provinciaal gerechtshof in Gel derland terecht staan Christoffel Veldink, klompenmaker, wo nende te Zelliem die op 21jarigen leeftijd wordt beschul digd van vier opzettelijke brandstichtingen in gebouwen bij drie van welke te voorzien was dat menschenlevens daardoor in gevaar konden worden gebragt en van drie diefstallen, gepleegd bij nacht iD bewoonde huizen, door inklimming, j binnen- en buitenbraak. Hij heeft zijn misdaden beleden en als reden voor de brandstichtingen opgegeven dat hij door de afzondering, waarin hij arbeiden moest, een vervelend lo kaal, was genoopt om langs dien weg een verbetering te verkrijgenterwijl wrevel en haat daartoe ook hebben bij gedragen. De arr.-rechtbank te Zwolle heeft mevrouw de weduwe Pruimers en Ds. J. G. van Rijn verwezen naar den procu reur-generaal van het provinciaal gerechtshof in Overijssel, ter zake 1°. van het wegvoeren van de minderjarige M. D. Pruimers; 2°. het verbergen of verduisteren van Hendrik van DenemDs. van Rijn bovendien ter zake van poging tot omkooping van een bewaarder in het huis van verzeke ring te Zwolle. Men verneemt, dat de te Kampen gevestigde theolo gische school der Afgescheidenen zal worden verplaatst naar Amsterdam, Utrecht of Zwolle. Men gelooft algemeen, dat zij te Zwolle zal worden gevestigd. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft aan Ds. H. Vermeer, predikant te Houten, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend integaan 6 Junij a. s. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oldenbroek Ds. A. F. Simons te Bleskensgraaf. - Dr. Coronel toont met veel naauwkeurigheid de ver dere bewerkingen in de wolfabrieken te hebben gadegesla gen zooals het machinale stoomkammen de voorspinmachines, de aanlasschershet wasschenverwen, droogen tweernen en haspelen der garens en zegt daarvan ten slotte //De beschouwingen, in deze arbeid geleverd over de wol industrie, zijn, wij bekennen het gaarne, verre van volle dig en zouden welligt den schijn van oppervlakkigheid recht vaardigen ware het niet, dat wij aaD den eenen kant, bij gemis aan eenige zekerder données, ons moesten bepalen by hetgeen we in weinige dagen zagenen aan den anderen kant moesten .afgaan op de uitspraak van geneeskundigen fabriekanten en werkliedenmet dien tak van industrie te Leiden van verre of van nabij bekend." Hij meende overigens eenige controle te mogen vinden in de uitspraken van«bevoegde beoordeelaars; mannen, die op groote schaal dergelijke onderzoekingen hebben in het werk gesteld. Verschillende aanhalingen uit Fransche en En- gelsche schrijvers bevestigen zijn meening en vereenigt hij zich met de uitspraak van een niet minder bevoegd persoon, die den gunstigen invloed van de behandeling van wol, vooral op jonge lieden, van beider geslacht, door de ver meerdering van hun gewigt heeft trachten aantetoonen //Bij al de klagtendie tegenwoordig over den schadelij ken invloed van de uitbreiding van het fabriekwezen op de gezondheid der arbeidende klassen aangeheven wordenzegt hij ten slotte, mag men het als een ware weldaad voor haar

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1