Buitenlandsch Nieuws. Botterdam benoemd tot harer. afgevaardigde op het Inter nationale congres voor kruidkunde en horticultuur, dat op den 24sten, 25sten en 269ten dezer te Brussel zal worden gehouden. Meu meldt uit Assen Het is zeker een zonderling ver schijnsel dat de prijzen van den turf in onze provincie, niet tegenstaande de afschaffing der belasting, op dezelfde hoogte blijven. Zal het echter de veenbazen, die voor het oogenblik tot geen aflevering voor lageren prijs te bewegen zijn ook dan nog gelukken met huu systeem te volharden, wanneer de steenkolen met hen concurreren? Toch valt het te be twijfelen of er wel zooveel turf zal vervaardigd worden als in 1863 daar niet slechts nog een aanzienlijke voorraad van dat jaar overig is, maar ook de veenbazen den invloed dei- afschaffing van de belasting wel willen afwachten. Men verneemt het overlijden van mevrouw Bohnge boren Beets, te Haarlem. Zij was de schrijfster van den be kenden roman Onze buurt. Naar men verneemt, heeft Pius IX jl. Zondag het be sluit onderteekend, waarbij de zalige Canisius, anders gezegd de Hondt, geboren te Nijmegen, en de eerste Provinciaal van de Jezuïten-orde in Duitschlandheilig wordt verklaard. Het provinciaal kerkbestuur van Overijssel heeft in zijn vergadering van 19 en 20 April de lieeren C. van Thiel Rubbius, W. J. Oudegeest en D. G. W. Muller Massis tot de predikdienst toegelaten. Bedankt door Ds. P. Woudsma te Surhuisterveen voor het beroep naar de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Oldekerk en door Ds. J. B. de Beer te Em- den voor dat naar Winschoten. Nadat Dr. Coronel achtereenvolgend het noppenvol len het rouwen en scheren in de deken- en lakenfabrieken heeft beschreven en beoordeeldgaat hij over tot de wol kammers. //Al de werkzaamheden die het doek na het weven on dergaat bestaan alzoobehalve het noppen en scheren in een zeer afwisselenden, bevvegelijken arbeid. Het is eigenlijk zoogenaamd sjouwerswerkdat deels in de lokalen, deels in de open lucht plaats heeft. De nadeelen aan een zitten - deneenzijdigen arbeid in besloten lokalente midden van een aantal menschendie de atmospheer voor elkander be derven heeft men hier dus niet te verwachteu enin weer wil de arbeiders aan vocht en temperatuurswisselingen zijn blootgesteld, ontwaart men over het algemeendat dit geen nadeeligen invloed op hunne gezondheid uitoefent, maar de arbeid bij een eenigzins goede voeding en geregelde levens wijze als een heilzametot bewaring der gezondheid en versterking van het ligchaam moet aangemerkt worden. De bewerking van lange wol, de zoogenaamde kamwol, tot vervaardiging van geweven stoffenzonder viltbedekking of wollen garens, verschilt in vele opzigten van die voor korte wol en gevolde stoffen. Wij zullen de voornaamste bewerkingenvoor ons doel van belanghier nog eens vlug- tig behandelen. De lange wol, uit vachten bestaande, wordt eerst gescheurd en in het groot gesorteerdom verderop de zoogenaamde scheitafelnader gesorteerd geknipt en van randen brokken en toppen ontdaan te worden, vervolgens gewasschen en gekamd. Deze laatste bewerking heeft, in de door ons be zochte fabriekenop drieërlei wijze plaats. De meest gewone is het handkammen. Dit onderdeel van de bewerking van wol behoort, naar ons inzien tot het ongezondste van allevooral als zulks zoo als nog veeltijds het geval isop bekrompen en slecht geventileerde zolders plaats heeft en verscheidene werklieden bij elkander zijn. Deze staan in den winter aan 2 uitersten bloot: of, door een sterke luchtstroom op het bezweete lig chaameen gevaarlijke borstziekte of rheumatisme, öf, bij de ontwikkeling van kooloxyde-gas en gemis van zuivere lucht, de voorbode van een asphyxie zich op den hals te halen. Daarbij is de ontwikkeling van stof en pluis in die vertrekken veel aanzienlijker dan daar, waar een behoorlijke ruimte en onschadelijke ventilatie kan aangevoerd worden. Verwonderen moet het ons dan niet, dat 77 pCt. der werk lieden, die wij met dat werk in de fabrieken aantroffen, zich door een slecht uiterlijk kenmerkten ofschoon tot dien arbeid slechts stevig gebouwde en krachtvolle menschen ge bruikt worden. De klagten over rheumatisme en bloedhoesten waren verre van zeldzaam, en vooral 's winters zou dit, gepaard aan hoofdpijn en duizeling, veelvuldig onder hen voorkomen. Ook beweert men, dat dit werk tot het ont staan van breuken zou aanleiding geven." De thermometer van Fahrenheit teékende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 4 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 62°. In afwachting van juistere mededeelingen omtrent het gebeurde bij gelegenheid van de inuemiug van de Duppeler schansen verneemt men thans reeds het volgende betreffende dit wapenfeit. De officieele Staats-Anzeiger deelt het volgende daaromtrent mede In den nacht van den 13den waren onze troepen de vij andelijke werken tot op 150 a 200 schreden genaderd, nl. voor schausen N°. 610. Onder de heuvelen, welke in dit gedeelte van het belegeringsterrein zich verhievenwas er een voor de schans N°. 6, van welks 'top men een groot gedeelte van de vijandelijke werken kon overzienen zeer onderscheidenlijk de nieuwe retranchementen in de rigting hunner lengten kon waarnemen. Dit belangrijke punt werd des avonds van den 16 den in diepe stilte omstreeks 9 uur aangetast door een compagnie van de garde, ter sterkte van -63 man. De vijand scheen op een dergelijken aanval niet voorbereid, want de gansche post werd gevangen genomen. Onmiddelijk werd overgegaan om zich aldaar te nestelen door het graven van tirailleurputten en andere werkenwaarmede men gereed was zonder dat de vijand het had bespeurd. De verrassing had zoo snel plaats gegrepen dat geen enkel man der aanvallers daarbij het leveu had verloren. Toen de vijand bespeurde hetgeen was gebeurdopende hij een hevig vuur op den heuvel door de Pruissische troepen bezetwaardoor aanmerkelijke verliezen werden geleden. De vermeestering van dit punt verschafte het zeer groote voordeeldat men de positie des vijands kon overzien. Tegen den volgenden dag, werd de bestorming vastgesteld, waarmede te 10 uur een aauvaug werd gemaakt. Welligt was ook deze aanval niet verwacht, want binnen een half uur waren 6 schansen stor menderhand ingenomen, of misschien was de overmagt zoo groot, dat er geene mogelijkheid bestond om zich in de ge- demoleerde schausen staande te houden. Rolf Krake nam weldra deel aan den strijdmaar werd binnen een half uur gedwongen om aftedeinzen. Verscheiden schansen waren zon der verdedigers naar het schijnt, want de verovering of mis schien beter de bezetting daarvan heeft zoo weinig tijd ge kost, dat men bijna als zeker mag aannemen dat zij niet werdeu verdedigd. Omtrent de verliezen weet men tot heden nog niets te berigten. Onder de vonnissen, welke door de rechtbank van het departement der Seine den 15den April zijn uitgespro ken, was ook dat, waarbij mevrouw de weduwe Lionel de Moretou de Chabrillongeboren Elisabeth Celeste Venard (vroeger bekend als Celeste Mogador)schouwburg directrice, in staat van faillissement wordt verklaard. Men weetdat Céleste Vénard, vroeger tooneelspeelster, roman- en tooneel- schrijfster, in het huwelijk was getreden met den graaf de Chabrillon en na een avontuurlijk leven sedert een paar ja ren directrice was van een schouwburg in de Champs-Elysées te Parijs. Het verdient opmerkingdat mannen als graaf Shaf tesbury en Neuman Hall te Londenhunne hulde openlijk aan Garibaldi hebben gebragt. De miuisterieele Morning Post zegt, ten opzigte van Garibaldi's aanstaande vertrek, hetgeen volgt: Met ceuige bevreemding zal men vernemen, dat onze Italiaansche gast, de generaal Garibaldi, op het punt is ons te verlaten en naar ziju woonstede op Caprera terugtekeeren. Die verwon dering zal echter veel verminderen, wanneer men bedenkt, dat hij sedert zijn komst te Londen een mate van inspan ning en gemoedsbeweging heeft doorgestaan, die zelfs aan een krachtig jongman zwaar gevallen zou zijn en die nu gebleken is zijn herstel te vertragen, zoo niet zijne gezond heid in ernstig gevaar gebragt te hebben. Hoewel het nog in het laatst der vorige week voor zeker werd gehouden dat hij zich naar het noorden van Engeland zou kunnen begeven

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2