Buitenlandsch Nieuws. Holland in praktijk gebragt. Men zegt dat de heer Ledeboer te Tilburg een honderdtal machines heeft staan om flanel te weven. Zondag jl. heeft aan boord van het wachtschip te Willemsoord een militaire plegtigheid plaats gehad, die de vermelding wel verdient. Des namiddags ten half twee ure werd de geheele equipage, ook de adelborsten van het in stituut op het dek geschaarden het corps muziekanten op de compagne. De kolonel-kommandant C. P. de Brauw nam het woorden deelde mededat het. Z. M. behaagd had den matroos 1ste kl. J. Kasteelente benoemen tot ridder der militaire Willemsorde 4de kl., ter belooning voor betoonde moed en dapperheid, bij gelegenheid der expeditie met het stoomschip Celebes in 1863 op de kust van Borneo. Nadat de kolonel het ridderkruis op de borst van den waar- digen matroos had gehecht, hield hij een aanspraak tot de omstanders, ter opwekking en aansporing om dit voorbeeld te volgen. De nieuw benoemde ridder heeft des middags aan tafel bij de officieren gedineerd. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Dedemsvaart door Ds. A. Meerdink te Scheveningen en voor dat naar Hendrik-Ido-Ambacht door Ds. W. Mense te Yoorthuizec. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van heden Donderdag is benoemd tot ijkmeester van het botervaatwerk C. Struijck Beveltot adsistent-commiespoortier der plaatse lijke belastingen H. A. van der Hart en tot adsistent-commies- roeyer de commies A. J. Heppenstrijdt. De Gemeenteraad heeft wijders besloten om een voorstel van HH. Burgemeester en Wethouders tot opheffing van Afd. B. van het Stedelijk Gymnasium en tot oprigting van een hoogere burgerschool voor middelbaar onderwijs te stel len in handen van HH. curatoren van het Stedelijk Gym nasium en aan een raadscommissie optedragen het onderzoek en de voorlichting, ten aanzien van de verpligting der bur gerlijke gemeente tot onderhoud en herstel van den toren der Marekerk. De Voorzitter heeft medegedeeld, dat hooger beroep is aangeteekend van het vonnis der arrondissements-rechtbank van 29 December 11. betreffende de uit de kas der Wees kamer geligte geldenen dat ingekomen is een adres van eenige ingezetenen, strekkende ter bekoming van een vrije beschikking over het plein der Euïne ten einde daar op te bouwen een concertzaalsociteitslocaleu enz., alsmede een toelage van 25 00 's jaars uit de Gemeentekas tot zeker heid der jaarlijksche amortisatie van het benoodigd kapitaal. De aflevering van de bij de Nationale Militie voor de ligting van dit jaar intelijven manschappen zal uit de ge meente Leiden plaats hebben op Woensdag 4 Mei. Bij de op heden Donderdag alhier plaats gehad heb bende aanbesteding van het afbreken der Koepoort is hoog ste inschrijver voor 5600 gebleken te zijn J. Boudri, tim merman alhier. En nu komt Dr. Coronel tot de Leidsche wever met zijn spoeler. *De stoouiweefstoel maakt alle inspanning overbodig. De arbeider heeft slechts den geregelden gang van het werktuig te bewaken en dit van een nieuwen inslagdraad te voorzien. Zijn arbeid is een meer afwisselende en bewegelijke. Voor dezen arbeid worden meestal ongehuwde jonge lieden ge bruikt, die er vrij goed uitzien en geen klagten over ge stoorde gezondheid doen hooren. Treffend is het verschil overigensdat die veteranen van den arbeid (de handwevers) in deze fabriekenmeestal een goede gezondheid genietende en zich door een krachtigen bouw onderscheidende, aanbieden, tegenover die teringzieke en asthmatische wevers in de koehaarweverijen. Daar is de arbeid een bron van krachthier eene van verval. Daar wordt de werkman oud onder den arbeidhier is hij ge doemd door den arbeid vroeg in het graf te dalen. Daar ziet men vader, zoon en kleinzoon soms bijeen, hier gebeurt het zelden dat mennaast den afgeleefden man van even 40 jaren, een kind aantreft, dat evenwel reeds de sporen van den verwoestenden ligchaamsarbeid in zich omdraagt. Waar wij klagten onder de wolwevers vernamen omtrent hunne gezondheiddaar moet zulks niet aan den arbeid maar meestal aan de omstandigheden waaronder die volbragt worden, zooals slechte werkplaatsenlevenswijze en voeding, geweten worden. En die klagten vernamen wij hier als bij uitzondering, terwijl ze in de koehaarindustrie regel waren. Wij zullen aan het einde van onzen arbeiddoor eenige vergelijkende statistieke opgaven, ons beweren nog nader door cijfers trachten te staven. Onder het aantal van 52 weversdie wij aan een naauwkeurig onderzoek onderwier pen waren slechts 9 die zich geprononceerd als asthmatici voordeden en dat waren gewoonlijk ouden van dagen of jeugdige arbeiders met phthischen aanleg. De klagten over maagzuur waren hier in verhouding veel geringer dan bij de katoenwevers. Zoo ook de ruggegraatsverkrommirigen. Enkele wevers van geringe ligchaainslengte hadden den rech terschouder hooger dan den linker en een geringe afwijking van de wervelkolom. Een en ander vermoedelijk teweegge- bragt door het overmatig uitrekken van den rechterarm bij het afsteken van den kettingboom en het aanlasschen van de gebroken draden. Naast den wever moeten wij van den spoeler gewagen. Deze heeft hier denzelfden arbeid te verrigten als de spoeler in de tapijtfabriekeD. Het waren gewoonlijk knapen van 8 14 jaren zeer schraal en slecht ontwikkeld naar hunnen leeftijd. Hun arbeid is gewoonlijk zittend en niet vermoei- jenddoch laat weinig afwisselende beweging toe. Veelal waren het de kinderen van de wevers, die, onder het ouder lijk toezigt en de bescherming van den fabriekant, dien ar beid zonder overspanning volbragten. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 54°. Donderdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 51°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 61°. Volgens de Presse heeft Paus Pius IX, op raad van den kardinaal Antonelli, den heer de Mérode tot nuncius in Mexico benoemd. De heer de Mérode zal echter alvorens den kardinaalshoed erlangen. Met zijne verwijdering uit Rome wordt aan de Fransche regering een belangrijke concessie ge daan want de heer de Mérode is een hevige vijand van Keizer Napoleon en was dikwijls een onoverkomelijke hinder paal voor de Fransche gezanten en generaals te Rome. Groo- ter nog is de concessie, dat Prins Lucien Bonaparte, geheim kamerheer des Pausen eerlang tot kardinaal zal worden ver heven. Pius IX was vroeger alles behalve met dezen Prins die sedert een aantal jaren te Rome woonachtig is, ingeno men en hoe dikwijls ook door de Fransche regering aange zocht om hem met het purper te bekleeden zijn regering had altijd uitvlugten bij de hand, om dit te weigeren. Ein delijk heeft de Paus dan toch besloten om aan den wensch des Keizers gehoor te geven en alzoo zal Lucien in het volgende consistorie tot kardinaal worden verheven. De leden van het H. Collegie zullen zeer goed begrijpen wat deze promotie te beteekenen heeft enwanneer eens het conclave onder de bescherming der Fransche bajonnetten tot de verkiezing van een Paus overgaatzal Lucien veel kans heb ben benoemd te worden. De France zegt omtrent den opstand in Algeriëdat volgens de jongste tijdingen niet alleen de kolonel Beaupré- tre in het gevecht van 8 April is gesneuveldmaar dat ook de aanvoerder van de opstandelingen Si-Seliman is gedood. De jongere broeder van dezen laatste, Si-Mohammed, staat met de opstandelingen te Bu-Alemop 20 uren gaans ten oosten van Gerville. Te Parijs wekt het in hooge mate verwonderingdat het officieele Regeringsorgaan het stilzwijgen bewaart over de onlusten in Algerië. Men leidt daaruit natuurlijk af, dat deze een ernstiger karakter hebben dan men in den aanvang meende. Zaturdag is het derde nommer van het door Villemes- sant uitgegeven wordende Grand Journal te Parijs verschenen. Van. dit nommer zijn 120,000 exemplaren gedrukt. Van dat, hetwelk acht dagen geleden verscheen werden 120,000 exemplaren verkocht. Te Mussy la Ville nabij Virton zijn 24 huizen door brand vernield. De schade wordt begroot op 65,000 francs; alles was geassureerd voo 53,360 francs. Verliezen van men- schenlevens heeft men niet te betreuren. Het Japansche gezantschap zal niet eerder dau Don-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2