N". I "277. Dingsdag 19 April. A0, ft 864. Binnenlandsch Nieuws. LGI1SCH KMBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; 3 n. 59 ra.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2| u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'aavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. •Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Harderwijk Mr. D. van Meurs. Aanstaanden Vrüdag wordt H. M. de Koningin in de residentie terug verwacht. Hare doorluchtige vader, Z. M. den Koning van Wurtembergschijnt zich thans gelukkig buiten gevaar te bevinden. Zaturdag heeft er by Z. K. H. den Prins vau Oranje een groot diner en bij Z. K. H. Prins Alexander een groote kinderparty plaats gehad. Z. K. H. Prins Frederik heeft Zaturdag aan verschil lende personen audiëntie verleendwaaronder zcih vele hoofd officieren bevonden, o. a. de inspecteur-generaal voor het wa pen der artillerie Steuerwald. - Men verzekert, dat de kolonel von Preusschen van den Minister van Oorlog bevel heeft ontvangenom zich naar het tooneel der oorlog voerende mogendheden in Denemar ken te begeven. Men verwacht dat het vertrek van dien hoofdofficier spoedig zal plaats hebben. Men berigt uit Arnhem, dat de generaal-majoor baron van Geen zou worden op pensioen gesteld ea in zijn plaats benoemd tot bevelhebber in de 2de militaire afdeeling de kolonel Jhr. P. A. C. van Wickevoort Crommelin, van het regement rijdende artillerie; voorts tot kommaadant van dat regement de luit.-kolonel Tindal en tot majoor bij dat korps de kapitein van Rappard. De heer van Wintershoven heeft, in een //Open Brief", aan zijne committenten medegedeeld, dat hij in Junij aan staande niet weder tot lid van de Tweede Kamer wenscht gekozen te worden. Men zegtdat door invloedrijke personen in de pro vincie Utrecht, pogingen worden aangewend, om te bewer ken dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp van wet omtrent de opleiding van ambtenaren voor Oost-Indië, worde voorgesteldom ook aan de Utrechtsche en Groningsche Akademiën de gelegenheid te openen om zich tot O.-I. ambtenaar te bekwamen. In de zitting van den Gemeenteraad te Utrecht van 14 dezer, is besloten den prijs van het gas met een cent per kubiek el te verminderen en alsnu vasttestellen op 13 cent per kubiek el. Uit meer dan een oogpunt is de brief hoogstbelang- rykdoor den Minister Thorbecke weinige uren na het be kend worden van het overlijden van den hoofdinspecteur van 's Rijks waterstaat Jhr. van der Kun aan de diep bedroefde weduwe geschreven, aldus luidende: Ik ben zoo diep getroffen door betgeen ik vernamdat ik mij telkens vraag, kau het waar zijn? Niemand zal naar waarde zeggen wat wij in den man verliezen die voor 's lands dienst een zoo helder stralend licht was. Wij zullen het ge voelenen gelief mij, mevrouw, onder hen te tellen, bij wien het gevoel der algemeene ramp steeds levendig zal blij ven. Van uw en der uwen leed mag ik niet spreken; men wordt bij de gedachte daaraan stil en wendt zich hoogervan waar alleen kracht, om het leed te dragen, komen kan." Onlangs werd uit Weenen gemelddat aldaar bij het gymnasium een openbaar onderrigt in Stenographic is inge voerd; reeds sedert eenigen tijd wordt deze snelschrijverskunst aan Duitsche universiteiten onderwezen en zijn daarover ver schillende leerboekjes verschenen. En geen wonder. Het beginsel dezer eeuw is openbare mondelinge behandeling van gerechts- en politieke zaken van al datgeenwaarin de publieke be langen betrokken zijn. Maar zal dat beginsel de gewilde goede vruchten dragendan behoort de schriftelijke publiek- making en verspreiding van het gesprokene in gelijke mate bevorderd te worden en als noodzakelijke hefboomen komen dan het eerst in aanmerking, een meer algemeene kennis en beoefening der stenographic en een journalistiekdie even als Belgie vrij is en niet, zooals in Nederland, met een schandelijk dure zegelbelasting bezwaard wordt. - Een hoofdoorzaakdat de tegenwoordige staatsbeginselen hier te lande niet beter gedijen, moet daarin gezocht worden, dat zij steeds bij ons onvolledig en gebrekkigniet consequent genoeg worden toegepast. Zóó blijft het op beide zijden hin ken. En zóó worden wijonder het praten en schrijven over volksvooruitgang en volksontwikkeling, door andere staten overvleugeld. In de nabijheid van Hellendoorn woont een dame, die de zonderlinge gewoonte heeft, van een 12- a 15tal hondjes of houden te houdenwaaronder van een zeer kwaad aardig, zoo het schijnt bloeddorstig soort, zoodat zij daar door meermalen met de politie kennis heeft gemaakt en her haalde malen boete, proceskosten, schadevergoeding, genees kundige tusschenkomst enz. heeft moeten betalenen daarby in last heeft hare lievelingen niet anders dan gemuilband te

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1