N°. I27C). Maandag 18 April. A° l/864. Binnenlandse!» ISieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deie Courant versciiyut eiken dag, be halve Zou- en Feestdagen, en kost vooi Leiden 1.9B, en franco per post 2.SO in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mer9 Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'a GravenhageDelft, Schiedam en ('otterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 in.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te S u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 n. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2£ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, iCatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te LI u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11J uur- Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 l uur en van 3 6 uur; der la- en Uitgaande Rechten en Acoijaseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijk* Oireote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regeU/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. Z. M. heeft ingetrokken de verplaatsing van den con troleur der dir. bel., in- en uitgaande rechten eu acc. H. E. Antiuk van Oirschot naar Gulpen en benoemd tot ont vanger der dir. bel. en acc. te Heythuizen c. a. J. W. F. J. P. Hilgers te Neer. Wij vernemen dat de Staat in hooger beroep is ge komen van het vonnis der arr.-rechtbank alhier, waarbij den eisch der algemeene commissie van liquidatie der voormalige Wees- en Monboirkamers tegen de stad Leiden is ontzegd. (Zie N°. 1182 en 1183 van dit blad). In de Donderdag gehouden vergadering van den Ge meenteraad van Deventer is tot directeur der opterigten bur gerschool benoemd Dr. M. J. Copthans hoogleeraar in de scheikunde, chemische technologie en pbarmacie aan het athe naeum aldaar. Over het lot van deze inrjgting is verder niets besloten. Te Delft is Donderdag het bouwen eener hoogere bur gerschool voor een 5jarigen cursus, op het terrein van de voormalige Gasthuiskerk voor f 28,460 aanbesteed. Binnen kort zal te Zaandam een tentoonstelling wor den gehouden van voorwerpenbestemd voor de loterij ten behoeve van den opbouw eener nieuwe synagoge. Door Ds. Gt. ter Weemepredikant bij de Hervormde gemeente al daaris voor die tentoonstelling een gebouw kosteloos af gestaan. - Voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelde Denen is uit Dordrecht bij den vice-consul van Denemarken aldaar, den heer J. P. B. Onderwater van Brandwijk, bereids ont vangen 200. ^Op de steenhouwerswerf van den heer Devillers, aan den O. Z. Buitensingel te 's Hageis in een afzonderlijk atelier door den heer E. Lacomblé het marmeren monument voor het Loovoorstellende een Faamvervaardigddat nog ongeveer 14 dagen te bezigtigen zal zijn. Het is inder daad een uitstekend voortbrengsel der nieuwe kunst en zoo wel de prachtige draperiëu als de lijnen der vormen zijn in het Carrarisch marmer op schoone wijs uitgehouwen. Die meesterlijke draperiën worden bewogen door de geweldige vaart, waarmede het heerlijke vrouwenbeeld van omhoog ne derdaalt en den voet zet op den aardbol; ze verbergen al les en doen toch de heerlijkste vormen duidelijk uitkomen. De uitvoering was aan groote bezwaren onderhevig en het transport zal zulks niet minder zijn; het geheeie kolossale beeld toch rust in sterk voorovergebogen houding slechts op één voet en dc punt eener draperie. Het arduinen voetstuk wordt vervaardigd aau de w^ri" der 1 heeren Devillers en Co. en voert het opschriftAan Willem III, ter herinnering aan de overstroomiogen in Januarij en Februarij 1861. Het schoone kunstgewrocht is der bezigtiging overwaardig en zou zeer zeker tentoongesteld zijn in een ander lokaalindien het transport niet aan te veel bezwaren onderworpen was. Woensdag aanstaande zal de heer Roger in den Ko ninklijken Franschen schouwburg te 's Hage de rol van Lo- rédan vervullen bij de voorstelling der opera Haydée. Woensdag avond werd het stille Haarlem in rep en roer gebragt door het gelui der brandklok, de alarmtrom en het geklep der wacht. Er was brand in een groote schuit met plus minus 7 a 8000 ponden stroo geladen, die des i avonds zeer laat uit de Haarlemmermeer gekomen, vlak voor de zoutkeet aau den wal was gaan liggen, 't Schijnt dat de schipper en zijn knecht, de eenige personen die zich aau boord bevondende kleine kagchel in het vooronder had den opgestookt, een vonk uit den schoorsteen in het stroo is gevallenen dit daarop vlam gevat heeft. Spoedig was de schuit van den wal losgemaakten dreef zij naar de andere zijdewaar minder gevaar voor uitbreiding van den brand te duchten was. De eigenaar van het vaartuigdat naar men zegt, evenmin als de lading verzekerd was, is ten eenenmale er door ten onder gebragt. Het gezigt, dat het brandende vaartuig op het schoone breede Spaarne op leverde was prachtig. Beide de oevers waren helder als met rood licht verlicht, waarin de af- en aangaande spuiten met hare fakkels en de talrijke menschenmassa's een fan tastisch gezigt opleverden. Ook uit Dordrecht is een adres van sympathie en van leedwezen over het hem gegeven ontslag verzonden aan den heer Coquerel Jr. te Parijs. Ongeveer 80 personen, voor de groote meerderheid behoorende tot de notabelste en ont wikkeldste leden der Hervormde gemeente, hebben het met hunne handteekening bekrachtigd. Te Rotterdam circuleert ook een adres van dezelfde strek king. Het voorbeeld van Utrecht, DordrechtRotterdam eu Leiden zal vermoedelijk ook nog elders gevolgd worden.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1