Buitenlandsch Nieuws. dat in de schaduw van Belgie's hoofdstad daar staat als een treffend monument van des schilders onvergankelijk genie. Maar het was spreker bij deze bedevaart naar dien trotschen tempel der kunst niet te doen om ons het kunstrijk penseel van dien artist, veeleer om ons de verhevene strekking zij ner geniale scheppingen te doen bewonderen. Spr. liet die //vingerwijzingen" naar enkele van Wirtz's meesterstukken voorafgaan van de mededeeling eener fictieve ontmoeting, welke hij in het museum zou gehad hebben met den heer Stoppelziel en echtgenootebenevens de heeren Zemelzift en Platgeesten waarbij het hem uitstekend wél geluktede oppervlakkigheidonbeduidendheid en alledaagschheid te pa rodiëren welke zoo vaakin hare nietigheidzich veroorloven een oordeel uittespreken over de werken der grootste meesters en der meest bezielde kunstenaars. Had de redenaar ons in den aanvang eenige levensbijzon derheden van den eenigen Wirtz niet onthoudenen er ons reeds op gewezenhoe hij door enkelen als een waanzinnige en zonderlinge gescholden door nog meerdere als een man van buitengewone gaven werd gehuldigd; ook in den loop zijner beschouwing deed hij telkens uitkomen, hoe hij door hem als een schilder van zeldzaam talent wordt gekroond. Om ons deze zijne overtuiging te staven, deed hij ons ach tereenvolgens bij 5 nummers van deze kunstgalerij vertoe ven welke onderwerpen hij allen als zoovele teksten van een 5tal korte predikatiën behandelde, predikatiën, zooals Laurillard alleen die houden kanrijk aan vinding en on navolgbaar van toon. Het waren gelukkige grepen. Pensees et visions d'une tête coupéele Dernier canonle Suicide Deux jeunes filles en une Seconde après la mort, waren de schilderijendie hij ons voor de oogen bragt en wier zin en bedoeling hij ons trachtte te doen verstaan. Wie verwachtte niet, dat door dezen spreker iets roerends en zielaangrijpends zou worden gezegd, waar hij Wirtz als prediker deed op treden tegen de doodstraf, den oorlog, den zelfmoord uit geloofsvertwijfelingde ijdelheid en de gehechtheid aan aard- sche eer en aardsche grootheid? In waarheid, hij heeft ons voor den dichter en den mensch, die zich openbaarde in den arbeid des kunstenaars, sympathie en eerbied ingeboe zemd, en wij zeggen het hem met instemming na: de drop pel olie van de punt van Wirtz penseel bevat een wereld van gedachtenwelke even als de Alpen zijn gegrond in de aarde en zich even als zy verheffen ten hemel." Wij moeten ons onthouden van een breedvoerige vermel ding van wat wij de ontwikkeling of uitwerking der opge geven thema's willen genoemd hebben; sprekers zuiver-per- soonlijke spreek- en zegwijze maakt het ons werkelijk on doenlijk. Dit alleen wenschen wij er van te zeggsnhy heeft ons bij veel lofspraak ook wel eenige weerspraak op de lippen gelegd en ook daar, waar wij hem onder het spreken nog meer leerden eerbiedigen als een gansch oorspronkelijke persoonlijk heid, een waarachtig zelfstandig ik, zouden wij toch niet gaarne iedere gedachte tot de onze makendaar het ons het zij met alle bescheidenheid gezegdwel eens voorkwam dat er warendie meer door vlugt dan door diepte zich kenmerkten. Het slot van sprekers vooral niet minder gees tige dan ernstige causeriewaarin hij het doel van zijn spre ken nog nader ontvouwde, muntte door vindingrijkheid en geestigheid van opvatting uit, en hij kon dan ook den ka theder verlaten in de vaste overtuiging, dat meer nog dan de glimlachjeswelke hij allen wist te ontlokkende goede ge zindheden welke hij voorzeker by velen zal hebben gewekt of versterkthet loon van zijn optreden zullen uitmaken. Dr. S. Sr. Coronel geeft een uitvoerige beschryving van den arbeid in de Leidsche wolfabrieken en beschouwt ach tereenvolgens het praepareren der grondstoffenhet spinnen het weven en vollenen het appreteren of afwerken der ge weven stoffen. Plaatsgebrek verhindert ons dit deel in zyn geheel overtenemenmaar eene en andere opmerking ver dient toch te zeer behartigd te wordenom niet te worden gebragt onder veler oog. Het sorteren van de wol ge schiedt meestal door volwassen mannenop ruime zolders. Het kloppen der vliezen verwekt meer stof; nogtans viel het ons in het oog, dat het meerendeel der werklieden er zeer gezond uitzagenen vooral het mannelyk personeeldaar mede belast, stevig gebouwd was, waaronder verscheidene van meer dan 40jarigen dienst en 6070jarigen leeftijd. Onder de vrouwen troffen wij enkele aan, die over maag zuur, hoest en kortademigheid klaagden. - Het eentoonige zittende pluiswerk van gewasschen wol deed ons bij vele jonge vrouwendie wij daar ontmoetten de meer opgemerkte hysterie der fabrieksarbeidsters waarnemen. In uiterlyk en klagten gaven verscheidene daarvan blijken. - Aan de grof- kaard- of schrobbelmachines staan gewoonlijk jongelieden van 18—-20 jaren; de vluggen houden het toezigt over 2 ma chines; een of twee jongens van 12—14 jaren zijn hun daarbij dan behulpzaam. Ofschoon het meerendeel dier werk lieden geen bijzondere klagten over hunne gezondheid had den zoo teekenden zij evenwel in hun uiterlijk geen em bonpoint. Velen waren schraal en klein en hadden een zeer cachetisch voorkomen. De plokkenmachine wordt door een jongeling en 2 a 3 kinderen bediend. De eerste heeft genoegzaam hetzelfde werk als de grof kaarder, doch de kinderen, die als aanlasschers gebruikt wordenhebben een meer inspannend werkdat bij zeer jeugdigen leeftijd, snelle werking der machine, over werken en geringe verdeeling van den arbeidsoms zeer vermoeijend voor hen wordt. Wij hebben in de door ons be zochte korte-wol-fabrieken den invloed van dat werk goed kunnen nagaan en duidelijk ontwaard hoe nadeelig een on doelmatige regeling van dien arbeid voor deze zwakke kin deren kan worden. Wij hebben gezien, dat in een fabriek de machine 28 plokken pér minuut leverdein een andere daarentegenin dienzelfden tijd, 50 en daarbij was in het eerste geval de arbeid over 3 kinderen verdeeldterwijl aan den anderen slechts 2 waren geplaatst. Wanneer men nu nagaatdat die arbeid gewoonlijk 6 uren achtereen en bij overwerkenin drukke tijden, gedurende 1214 uren daags plaats heeft in een vrij hooge temperatuur, te midden van het oorvèr- doovend gedruisch der machines, dan mag het geen mis plaatste philanthropic genoemd wordenwanneer wy zulk een arbeid te vermoeijend voor zwakke kinderenals die van het Leidsch proletariaat zijn, achten. Nu heeft men ons wel verzekerddat bij druk werk de kinderen in ploegen en bij afwisseling daaraan arbeidenmaar een aanhoudende arbeid van dien aard van 6 urenvoor 2 kinderen moet naar onze meeningaltijd boven hnnne krachten genoemd worden. Valt reeds het zwakkelijk uiterlijk dier kinderen in het oog, nog meer is dit het geval als men hunne lig- chaamslengte nagaat. Het meerendeel dezer kinderen zou men naauwelijks 10 jaren oud schatten en toch is dat aantal be trekkelijk gering. Van de 40 aanlasschers, die wij optee- kendenkenmerkten zich door een meer dan gewone kleinte. En toch zagen ze gewoonlijk er zeer opgeruimd uit, hier en daar evenwel vermengd met een trek, die duidelijk op overspanning wees. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 40°.Vrijdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 44®, 's middags te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 64°. Men verneemt dat het gemeentebestuur van Berlijn zich niet met het plan tot afschaffing der belasting op het gemaal en geslagt, van wier opbrengst de stad nog 50 pCt. geniet, kan vereenigen. Aan die afschaffing schijnt zelfs zoo weinig gedacht te wordendat nog onlangs de grond voor 12 nieuwe octrooihuisjes buiten de jurisdictie der eigenlyke of oude stad aangekocht is. Te Mainz bestaat een plan, om op 14 Mei aanst. het jubilé te vieren van de verlossing dier stad uit de magt der Franschen. De Prins von Thurn und Taxis,"die te Regensburg verblijf houdt, heeft 100,000 florijnen geschonken aan het comité tot verpleging van gewonde militairen uit den Slees- wijkschen oorlog. Ook te Parijs wordt druk gesproken over het uit stapjedat Prins Napoleon naar Nederland maakt, doch men weet hoegenaamd niets met eenige zekerheid omtrent het doel daarvanzoo er ten deze al een bepaald doel hetzij van staatkundigen of wetenschappelijken aardaan mogt verbonden zijn. Alleen dit kan met genoegzame ze kerheid gemeld wordenWederom is het gerucht op het tapijt gekomendat de Prins van Oranje nog zou denken

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2