Buitenlandsch Nieuws. kele volterijen zeer donker en togtig. Maar het allerslimste is het gesteld met de kammerijen, waar het ongezondste werk wordt verrigt; die zijn bij enkelen zeer bekrompen, bouwvallig, togtig en missen een behoorlijke ventilatie. Vooral moeten die werkplaatsen ongezond genoemd worden, welke onder het onbeschoten en soms met riet of glazen gedekt dak zyn gelegen. De hitte is daar in den zomer ondragelijk, te meer, daar de ventilatie door ramen zeer gebrekkig is. Daarentegen zijn de machine- en stookkamers, met een en kele uitzonderingoveral goed ingerigt. Uit een overzigt van den uitslag onzer bevindingen omtrent den toestand der ver schillende lokaliteitendie wij bezocht hebbenblijktdat meer dan de helft in alle opzigten voldoende te noemen zijn, terwijl slechts der lokalenuit een hygiënisch oogpunt afkeuring verdienen. Ën opmerkelijk is het, dat het aantal werkliedendaar aanwezigofschoon niet altijd het moeije- lijkste en schadelijkste werk verrigtende, toch zeer in uiter lijk en gezondheid ten achteren bleken te zijn, dan die in andere lokalen met hetzelfde of nog ongezonderen arbeid be zig wareD. In de Nieuwsbode van Soerabaija leest men de vol gende mededeeling, onder dagteekening van Soerabaija 22 February 11.: //Gisteren morgen tusschen 8 en 9 uur was ik op de be graafplaats Penele ooggetuige van een voorval, eenig in zijn soort. Ik zag een 20 a SOtal welgekleede Chinezen, bid dende en offerende rondom een graf; vernam dat het graf het stoffelijk overschot bevatte van den onlangs overledenen heer Francken, alwaar zij hun laatsten eerbied voor den af gestorvene kwamen betuigen, doordien het Chinesche Nieu- wejaar hen belet heeft de begrafenis te kunnen volgen en zij zich alsnu tot die handeling gedwongen gevoelden. Ik betuig u dat het mij trof, die vriendschappelijke gehechtheid te zien eener Natie, in zeden en gewoonten zoo zeer verschillende van den overledene. Zoude zulks niet tot bewijs strekken dat het graf allen één maakt?" De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 39°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 55°. Men meldt uit Weenen, dd. 10 April: Sedert 48 uren heeft het hier buitengemeen zwaar gesneeuwd. In som mige straten moest men tot aan de knieën door de sneeuw waden het ontdooijen waarvan alles in een meer van slijk en modder herschapen heeft. Volgens berigten uit Hongarije en Boheme is ook daar alles voeten hoog met sneeuw als overdekt. De meeste Duitsche dagbladen bespreken de beslissing door den aartshertog Maximiliaannu Keizer van Mexico genomen, die na herhaalde weifeling, eindelijk in zoo groote haast de hem aangeboden kroon van Mexico heeft aanvaard. Men beweertdat de belofte door Keizer Napoleon gedaan namelijk, dat hij zich heeft borg gesteld voor het voltee- kenen der leening, welke op den löden dezer zal worden geopend, het hare heeft bijgedragen, om den aartshertog het bekende besluit te doen nemen. Bij het geallieerde leger wordt thans door de Pruis- sische troepen een nieuw wapen beproefd of eigenlijk een oud schietgeweer ingevoerd. Het geldt hier het bezigen van een soort van walbus, zoo groot en zwaar, dat twee per sonen worden gevorderd om het schietgeweer te behandelen, tot welk einde eenige van de beste schutters uit elk rege- ment zijn gekozen. Men zegt dat men met dergelijk schiet geweer op 3000 pas een zeker schot heeft. Zondag vereenigde de heer Athanase Coquerel (de zoon) al zijn katechizanten in de groote zaal der maatschappij van landbouw, en verklaarde, voor een zeer talrijke menigte, waartoe zelfs vele volwassen mannen behoorden, dat, bijal dien de tegen hem ingebragte beschuldigingen bewezen kon den wordenhij noch leeraar noch Christen zijn zou. Zijn zelfverdediging vond grooten bijval, ofschoon de spreker niets terugnam van de zeer liberale gevoelens, vroeger door hem aan den dag gelegd. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Groot-Brittannie zijn op dit oogenblik uiterst gunstig, hetgeen noodzakelijk invloed op de beraadslagingen der Deensche conferentie zal uitoefenen. Die toenadering is vooral aan de vervanging van lord Stansfeld toeteschrijvenwaarop het Fransche gou- vernement niet beter meende te kunnen antwoorden dan met de schijnbare concessie om het plan tot raadpleging der be volking van de hertogdommen niet ter tafel te brengen dan nadat de conferentie het verdrag van 8 Maart 1852 als grondslag dier bijeenkomst zal hebben verworpen. Die toenadering blijkt dan ook eensdeels uit de meer bepaalde wijze waarop de heer Drouin de Lhuys het aangeduide plan in zijn circulaire van 3 April op den voorgrond plaatst en anderdeels uit de aanhoudende by eenkomsten tusschen lord Cowley en den Minister van Buitenlandsche Zaken. In af wachting der opening van de conferentie heeft de hertog de Cadore de definitieve instructien der regering voor den Prins de la Tour d'Auvergne medegenomendie voor als nog alleen belast blijkt te zijn met het vertegenwoordigen der Fransche regering op de aangeduide bijeenkomst. De offi- cieuse bladen logenstraffen het beweren dat het Fransche gou vernement nog een tweeden vertegenwoordiger heeft benoemd. LI. Zaturdag avond had te Antwerpen een voorval plaats, dat den dood van verscheidene menschen had kunnen veroorzaken. Dien dag was de keukenschoorsteen aan boord van het schip Mercator, zeilklaar liggende naar Valparaiso, met koolteer geverwd. Des avonds maakte de kok biefstuk gereed en diende dat aan de mannen der equipage toe. Maar naauwelijks had men daarvan gegetenof al de kenteekenen van vergiftiging deden zich voor. De loodsdie er niet van gebruikt had, begaf zich terstond naar den wal om genees kundige hulp interoepen. Zondag morgen was nog geen der aangetaste manschappen in staat dienst te doen. Men schrijft het ongeval toe aan de gisting van de nog niet drooge kool- teer, waarmede het vleesch zou doortrokken geweest zijn. Men meldt uit Petersburg, dat ten behoeve van de groote rijks-ijzersmederij in gemelde stad een stoomhamer is vervaardigd van buitengewone grootte en zwaarte. De steel des hamers is lang 38 voet, met een doorsnede van 2 v. 4 d. Engelsche maat en weegt 42 ton. Het gewigt van den hamer in zijn geheel is 150 ton. Het reusachtige werktuig is te New-Castle vervaardigd. Te Londen loopt het gerucht, dat de zoon van den Prin3 van Wallis aan een der handjes slechts 3 vingers zou hebben. Garibaldi is Maandag voormiddag van het eiland Wight te Southampton aangekomenonder het lossen van salvo's uit het geschut. Kort daarna vertrok hij met een afzonder lijken spoortrein naar Londen, waar hij kort voor het ver trek van den post, te midden van een ontzagchelijke volks massa, met onbeschrijfelijke vreugdebetooningen is ontvangen. Garibaldi is eerst des avonds te 8 uur in Stofferd House aangekomentot teleurstelling van den hertog van Sutherland en inzonderheid van de vele genoodigdendie genoodzaakt waren ruim 3 uren lang te wachten met het diner, dat ge reed stond. Hij werd door de hertog zeer minzaam ontvan gen. Zijn intogt was luisterrijk. Uit al de woningen langs zijn togt zag men vlaggen en banieren wapperenterwijl de bewoners zich met driekleurige linten hadden versierd. Ga ribaldi werd onder het spelen der muziek en onder de dave rende toejuichingen der menigte aan het station ontvangen. Door de secretarissen der verschillende comité's werden hem welkomstadressen aangeboden. De generaal antwoordde met eenige woorden van dankbetuiging in de Engelsche taal. Als een niet onaardige bijzonderheid verdient nog ver melding, dat ook een jonge dame, die zich onder de me nigte bevondbuiten het officieel programma omhet woord tot Garibaldi rigtte, waarop door hem op heuschen toon geantwoord werd. Daarop werd Garibaldi met zijn gevolg naar het met vier paarden bespannen rijtuig geleidhetwelk de hertog van Sutherland ter zijner beschikking had gesteld. Het rijtuig van den generaal werd geëscorteerd door een vijfhonderdtal Italianen en twee Italiaansche muziekcorpsen, allen in het Garibaldi-costuum gehuld en versierd met drie kleurige linten en portretten van den grooten Italiaanschen held. Garibaldi zelf droeg een grijzen kapmantel, met rood afgezet, op zijn rood kleed, het hoofd gedekt met den zwarten hoed van eigenaardigen vorm, dien men van zijn portretten kent. Hij scheen zeer welvarend te zijnmaar loopt nog min of meer kreupel. Hij was vergezeld van zijn

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2