N°. 1274, Vrijdag 15 April. A0. 1|864.; Binnenlandscli Nieuws. Z. M. heeft op nieuw benoemd tot burgemeester van Amsterdam Mr. J. Messchert van Vollenhoven; van de Wil lemstad Mr. J. van Wijngaarden en van Westerborck Jhr. J. A. G. van der Wijck. - Het heeft Z. M. den Koning behaagddoor tusschen- komst van den burgemeester van Amsterdamde som van ft00 aan het bestuur van het Koning Willemshuis toete- zenden, als bewijs van HD. welgevallen in deze stichting. Naar men verneemt, wordt H. M. de Koningin tegen het laatst dezer maand van Stuttgard in de residentie terug verwacht. Z. K. H. Prins Frederik is heden morgen per eersten spoortrein uit de residentie naar Amsterdam vertrokken van waar HD. heden avond zal terugkeeren. Z. Keiz. H. Prins Napoleon heeft, te Leeuwarden zich bevindende, aldaar bij een goudsmid gekocht een zilveren oor ijzer, een gouden ketting en drie paar gouden oorbellen zoo als zij in Friesland worden gedragenbenevens een zil veren pijpuithaalder van Friesch model. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft aan Mr. J. T. Buys, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan het Athenaeum Illustre. Curatoren van die in stelling hebben hun ontslag ingediend en blijven bij hun besluit volhardenomdat zij geen kans zien de vacature te doen vervullen. Op aaustaanden Maandag, den 18den dezer, viert de hoog edel gestr. heer H. W. Roelants, luitenant kolonel kom- mandant der dienstdoende schutterij te Schiedam het zeld zame feest van vijftig jaar effectieve dienst bij genoemde schutterij. Naar men van een goed ingelichte zijde verneemt hebben de kruisheereu van St. Agatha berust in het ten hunnen nadeele door de rechtbank te 's Hertogenbosch ge wezen vonnis, en zijn zij door den eischer Takken opgeroe pen om voort te procederen. Beroepen tot predikant bij de Christelijk Afgescheiden gemeente te Veldhuizen Ds. D. Thijs te Lutten aan de De- demsvaart. Ds. P. A. T. Nahuys te Ter Aa, heeft voor het be roep naar de Hervormde gemeente te Velsen bedankt. Alvorens tot de beschouwing van de werklieden en den aard van hunnen arbeid overtegaan, geeft Dr. S. Sr. Co- ronel een overzigt van den toestand der fabrieken en werk plaatsen uit een hygiënisch oogpunt van belang en zegt daar van het volgende Wij mogen niet anders zeggen, dan dat de indruk daar van over het algemeen vrij gunstig was. De aard van den arbeid brengt mededat geen groot aantal werklieden in de werkplaatsen vereenigd zijn en deze eene voldoende ruimte en kubieken inhoud aanbieden. Zelden dat men meer dan 40 personen in ééne werkplaats aantreft. De vlakte-ruimte ver schilt van 3—12 vierkante ellen en de kubieke inhoud van 10—12 ellen per hoofd. Alleen maken sommige kammerijen en pluiszolders hierop een uitzondering. Nogtans laat de re latieve (loop-) ruimte bij sommige te wenschen over, het geen te meer bezwaren oplevert, daar, waar de werktuigen door stoom gedreven worden en de raderen en drijfriemen niet behoorlijk beschut zijn. De dagverlichting is over het algemeen goed te noemen; ook de avondverlichting, die door gas geschiedt, is meestal voldoende en doelmatig aangebragt, De verwarming in den winter heeft bij 5 door ijzeren py- pen plaatsdie langs de wanden en den vloer of de zolde ring zijn aangebragt en door middel van stoom verwarmd worden. Ënkele bezigen daartoe kagchels, andere hebben geene kunstmatige verwarmingstoestellen. De ventilatie geschiedt gewoonlijk door het openstellen der klapvensterswaarvan de meeste werkplaatsen ruim en van alle kanten voorzien zijnzoodat men versche lucht naar verkiezing en zelfs zonder togt kan toelaten. Behalve in één lokaalwaar een kunstmatige ventilatiedoor middel van een vliegraddat door een drijfriem der machine bewogen wordt, is aangebragt, zagen wij nergens een kunstmatige ventilatie in de werkplaatsen. De staat van onderhoud en reinheid isvooral in de fa brieken van lateren tijd, uitmuntend; de trappen zijn ruim en gemakkelijk begaanbaar. Nogtans laten sommige werkplaatsen in een en ander veel te wenschen over. Als zoodanig moet ons oordeel over het algemeen minder gunstig uitvallen omtrent de weeflokalen die, ofschoon ruim genoeg, echter niet altijd hoog en licht genoeg en daarbij soms zoo vervallen en togtig zijndat de werkliedendie hier wel het vermoeiendste werk hebben te verrigtendaar zeker geen gezonde verblijven zullen hebben. Ook zijn sommige spin- en haspelzolders zeer laag en en- LEIDSCi MfiBLAD. Deie Courant rerichjjnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, on franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortrein» van Leiden naar 'sGravenhage, Oelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u.f de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 6 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2£ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maaud. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijasen, dagelijks van 81 uur en van 35—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoyasen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 93 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1