dier zaakwat het huis zelf betreftreeds voldongen is la ter een proces ingesteld door J. C. Meijer, tegen den bur gemeester van Rotterdam en daarbij ook een vordering tot schadevergoeding ingesteld wegens den afbraak van den kel der, verhuurd geweest als bierkelder, en van het pothuis beiden tot gemeld huis behoord hebbendeen ter zake van den last tot ontruiming van een en ander. Èn de afbraak èn het bevel tot ontruiming werden beschouwd als onrechtmatige daden en daarop werd de eisch tot schadevergoeding gegrond. Be Rotterdarasche rechtbank heeft die vordering echter af gewezen. Op het hiervan ingesteld liooger beroep evenwel heeft Maandag het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland hoofdzakelijk beslist, dat ten deze werkelijk had plaats ge had een onrechtmatige daad, immers een gedwongen ont eigening zonder inachtneming der wettelijke formaliteiten daarstellende aantasting en ontneming van iemands eigendom waardoor het gemeentebestuur de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschreden. Met vernietiging van het vonnis, is de eisch dan ook toegewezen met uitzondering echter voor zoo veel die betrekking heeft op de ontruimingde schade nader te bepalen bij staat. Voorts zijn voor gemeld hof in appèl gevoerd de pleidooi- jen in de zaak van de heeren de Jong en Comp. als direc teuren der onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij voor ge bouwen gevestigd te Amsterdam, appellanten, tegen den heer A. E. Maas, lid van den Gemeenteraad te 's Graven - hagegeïntimeerde. In eersten aanleg was de geïntimeerde, toen gedaagde, door de Maatschappij gedagvaard tot vol doening eener som van f 894,75 verschuldigd voor aandeel in den buitengewonen omslag wegens brandschade noodza kelijk geworden door den noodlottigen brand te Enschedé op den 7den Mei 1862 voorgevallen, en zulks met de kos ten der in-mora-stelling, en met de renteu sedert dien dag tot de volle voldoening toe ad 6 pCt. 'sjaars, met verdere veroordeeling van den gedaagde in de kosten. De rechtbank van 's Gravenhage heeft, bij vonnis van 9 Januarij 11., in overeenstemming met de van zijde des toen gedaagden op geworpen exceptie, en overwegende dat krachtens de ten pro- cesse overgelegde overeenkomst van partijen, het onderwer- pelijk geschil aan de beslissing van arbiters moet worden overgelaten- zich onbevoegd verklaard om van de dooi de toen eischers ingestelde vordering kennis te nemen en deze in de kosten veroordeeld. Op het hiervan ingesteld ap pèl door de Maatschappij de zaak Maandag behandeld zijnde, is voor de appellante opgetreden Mr. J. W. Tydeman van Am sterdam en voor den geïntimeerde Mr. A. de Pinto van 'sHage. Het provinciaal gerechtshof van Gelderland heeft bij arrest van jl. Zaturdag Hendrica Kelderman, ter zake van vergiftiging van haren man veroordeeld tot de straffe des doods. Uit het verslag van de algemeene vergadering van be stuurders der Maatschappij tot bevordering van welstand, voornamelijk onder landlieden gehouden te Nijmegen den 5den Junij 11. blijkt, dat de Ring 9, bestuurder Prof. Rau- wenhoff 8 leden verloor en slechts 37 nog teldeRing 39 bestuurder de Heer P. Muller 2 leden verloor en 13 telde; terwijl de Maatschappij in het geheel 154 verloor, 27 won en nog 2330 leden telt. Het fonds bedroeg op 15 April 1863 f 632,650,34 benevens f 2000 2^. pCt. Nationale Werkelijke Schuld. Naar men verneemt, hebben heeren curatoren van het Athenaeum Illustre te Amsterdam dezer dagen hun ontslag aan burgemeester en wethouders aangevraagd. Donderdag 11. overleed te Bennekom de Ed. Gr. Achtb. heer A. van Daalen ridder der orde van den Nederl. Leeuw en lid van de Gedep. Staten der provincie Gelderlandin den leeftijd van 52 jaren; een man van groote bekwaamheid en die een uitstekenden ijver in die betrekking aan den dag heeft gelegd. Hij laat een weduwe na die nu ten tweeden male het verlies eens echtgenoots betreurt, daar zij vroeger met den te vroeg gestorvenbij velen nog in gezegend aandenken gebleven Mr. I. P. T. Cau, advokaat en armverzorger te Leidenwas gehuwd. Te Katsevier, in Zeeland, is 11. Zaturdag de boeren hofstede van Taselaar afgebrand. Dit is reeds de derde maal in den tijd van 14 jaren, dat die hofstede afbrandde; laat stelijk was zij den llden September 1863 geheel door brand vernield. Met genoegen voorzeker zal men vernemen dat de heer Carpierdirecteur van de Fransche opera te 's Hage die er in mogt slagen den heer Rogereerste tenor van de groote opéra te Parijs, voor een paar voorstellingen al daar te engageren het voornemen heeft met dien heerte gader met eenige andere artisteneen kunstreis naar de voornaamste steden onzes lands te doen. Onder bedoelde artisten behoort de jeugdige de Graanwiens wegslepend kunstvermogen in den afgeloopen winter de bewondering van het publiek zoo zeer heeft opgewekt; Mile. Vroonen, eerste zangeres aan den Kon. Franschen Schouwburg te 's Hage, waarbij zij ongemeenen lof inoogstte, en de pianist, de heer Faubelom zijn keurig spel met zooveel onderscheiding be kend. De concertenwelke deze artisten in onderscheiden steden zullen gevenzullen door een zeldzame vereeniging van uitstekende talenten ontwijfelbaar de algemeene belang stelling in hooge mate opwekken, vooral daar zij, gelijk wij vernemen, als volks-concerten zullen worden ingerigt, ten einde een ruime gelegenheid te openen dat een talrijk pu bliek een edel kunstgenot moge smaken. Naar men verze kert, zal het gezelschap o. a. de steden Amsterdam, Rot terdam, Arnhem, Leiden, Dordrecht, Middelburg en Haarlem bezoeken. V In jaren werden zoo vele haringen niet gevangen in de Zuiderzee als ditmaal. Zij worden thans bij millioenen aangevoerd en verkocht de 220 a 240, zijnde een tal, voor den geringen prijs van tusschen de 7^ en 10 cents, en evenwel maakt die vangst voor de visschers een zeer goede rekening. De zee nabij de haven van Hoorn is zoo vol ha ring, dat de scheepvaart soms daardoor belemmerd wordt; de schepen kunnen door de haringen niet voortkomen. Als een voorbeeld van de menigte dier visschen, verhaalt een visscher, die 16 netten uitgelegd had, dat hij tot zin kens toe geladen was bij het ophalen van slechts 8 netten zoodat hij de overigen moest laten staan tot den anderen dag; en zooals het in die streek is, moet het ook in an dere streken van de Zuiderzee zijn. Ds. F. C. A. Pantekoek nam Zondag avond afscheid van de Hervormde gemeente te Schiedamhij had daarbij tot tekst gekozen Phil. II: 5. Naar men verneemt, zal Ds. Pantekoek den lOden dezer, des avonds, in de Oudekerk te Amsterdambevestigd worden door Ds. K. F. Ternooy Apèl, en den 13den des avonds in de Nieuwe kerk aldaar zijn intree doen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hendrik-Ido-Ambacht Ds. W. Mense te Voorthuizen en te Serooskerke Ds. J. H. Gravenstein te Loon op Zand. Het eenjarig onderhoud van de kazernenstallen en magazijnen te dezer stede is door het Dep. van Oorlog toe gewezen aan den heer P. van der Kamp alhierals minste inschrijver, voor de som van f 4,480. In de fabriek van de heeren J. J. Krantz en Zn. is door onvoorzigtigheid de hand van een voller in het werk tuig gekomen en zoodanig gekwetstdat diens hand is moe ten worden afgezet. Men verneemt, dat door Zijne Excellentie den gou verneur-generaal van Neêrlands Indië concessie is verleend voor den aanleg van een spoorweg voor goederen-vervoer (sijsteem Stieltjes) van Malang naar Pasoeroeanmet zijtak ken naar verschillende ondernemingenen wel aan de heeren Eschauzier c. s. De Java-Bode meldt het volgendeMen verzoekt ons medetedeelendat dezer dagen alhier een scheikundig on derzoek heeft plaats gehad van tarlatan van een mooije licht groene kleur, 't welk hier voor dameskleederen wordt ver kocht. Dit scheikundig onderzoek heeft aan 't licht gebragt dat deze stof geverwd is met het zoogenaamde Scheele's groen of arsenikzuur koper, een zwaar vergift, dat volgens Gra ham's Otto in Pruissen om deszelfs doodende eigenschap ver boden is. Naar men mededeelt, is het aan de onvermoeide po gingen van het comité tot oprigting van een Planten- en Dierentuin gelukt een geschikt terrein aantekoopen op Men- teng, van Radhen Saleh. In het lokaal der Handelsvereeniging te Batavia, ligt een monster prachtige katoen, gekweekt van het zaad door nu wijlen den heer van der Grinten op een reis in de Dayak- landen ontdekt en te Batavia aangeplant.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2