Buitenlandsch Nieuws. aangebragt; noode gaat men heen van die uiterst schoone camelia'shet beschouwen van die aca9ia's wordt men niet moede, die bloeijende stamrozen zouden bijna in staat zijn u het 7de gebod te doen vergeten, om met de overal ver spreide kasplanten een prachtig bouquet zaam te 9tellen. Een aangename afwisseling geven de 2 uiterst schoone gekweekte Nieuw-Hollandsche planten, die, dank zij de zorgen van eenige vereerders van Flora, op onzen bodem bijna even welig tieren als in het verre Oosten. Aan het einde der zaal prijkt het borstbeeld van Z. M. den Koning, den beschermheer der Maatschappij, te midden van bloeijende oranjeboomen en het schoonste groen. Slaat men van daar een blik over het geheel der zaaldan is het effect uitmuntend te noemen al wenschten we ook dat ons oog niet werd aangetrokken door het decoratief, dat men beeft gemeend te moeten aanbrengen. Intusschen den bezoeker wacht meerder genot; langs het corridor, dat opgevuld is met allerlei uit bindrotting vervaar digde smaakvolle benoodigdheden voor den tuinbegeeft men zich naar de kleine zaalwaar 2 even prachtige als zeld zame collectiën Japansche en Oost-Indische plantendie bei den het gouden eermetaal werden waardig gekeurd uw oog boeijen nog bevinden zich daar 2 schoone verzamelingen orchideo's die te midden der exquis schoone varens - waar onder vooral de grooten uitmunten een uitmuntend effect maken. De stroom, want aan een druk bezoek valt niet te twijfelen dringt u intusschen verder, en een heerlijke geur, welke u uit de lange zaal te gemoet komt, noopt u dit lo caal binnen te treden. Ongetwijfeld zult gij toeven voor die prachtige groep hyacintendie uwe reukorganen reeds bij het overschrijden van den dorpel streelde. Doch er is meer wat hier de aandacht overwaardig is men aanschouwe slechts die uitmuntende lilium giganteum, die collectien sierplanten en theerozendie begonia's en bontbladerige plantendie himalaya-rhododendrumdie... doch waar te eindigen wil den we alles opsommen wat het oog streeltde collectie ap pelenpeeren en druiven mag men evenwel niet voorbijgaan, al oefent dat zoo uitmuntend geconserveerde fruit het effect uit van den Tantalusbeker. Gaat het eindelijk den bezoeker zoo als 't ons ging, hij vleit zich op een dier elegante tuin stoelen die tot zitten noodigenneder, naa9t die schoone tuinsieraden, welke de Arnhemsche nijveren, de heeren Twiss en Comp., zoo elegant in hunne fabriek doen vervaardigen. De Peninsular and Oriental Steam Navigation-Com pany is voornemens om met 1 Junij aanstaande het tarief van passagiersvrachten naar Java, China, Japan enz. belang rijk te verminderen. De vrouwwelke de vorige week als verdacht van kindermoord te Zutphen werd gevat, werd dienzelfden avond ten II uur weder losgelaten, omdat de politie na gedane lijkschouwing geen termen vond haar verder gevangen te houden. Gedurende den geheelen avond had zich een groote volksmenigte voor het bureau verzameldzij was niet zonder opgewondenheid tegen de zoogenaamde kindermoordster, zoo dat deze eerst zeer laat onder geleide van politie-agenten naar huis werd gebragt. Woensdag 11. had te Haarlemmermeer een vreeselijk ongeluk plaats. Op de boerderij van den heer W. was een stoommachine tot dorschen enz. in werking. Eenige jonge lingen waren daarbij tegenwoordig en al stoeijende had een van hen de onvoorzichtigheid om een strop, dienende tot het ophijschen van zakken, een anderen jongeling over het hoofd te werpenwaardoor deze naar boven geheschen werdhet gevolg hiervan was, dat deze ongelukkige met snelheid naar boven steeg en daar, over en tusschen de windas, letterlijk vermorseld en uit elkander gerukt werdzoodat hij een al- lersmartelijksten dood stierf. De justitie bemoeit zich met deze droevige zaak. Naar men ons mededeelt, moet de predikant J. G. van Rijndie nog steeds te Zwolle in hechtenis i9het voornemen hebben zijn ontslag te vragen als leeraar bij de Nederduitsch Hervormde gemeente aldaar. Dit wordt in ver band gebragt met het oprigten eener nieuwe gemeentedie zich onder leiding van dien predikant zou vestigen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Dedemsvaart Ds. A. Meerdink te Scheveningen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente 'te Zweele door Ds. A. L. Lesturgeon te Vledder. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereform. gemeente te Scharnegoutum Ds. J. Virwey, thans te Vrijhoe- ven Capelle. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Zatur- dag zijn de 9tads-doctoren J. D. Frenay en J. C. Kist op nieuw als zoodanig benoemd en aan Dr. E. van der Ven op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend, als 1ste docent in de wiskunde aan het Stedelijk gymnasium; voorts besloten tot het dempen der Koepoortsgracht en het afbreken van de Koepoort; en gunstig beschikt op het adres van de heeren J. van Heukelom c. s., om ontheffing van de betaling eener recognitie voor het gebruik van den grond van het plantsoen aan de Marepoort, waarop een sociëteit voor arbeiders zal worden gesticht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 40°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 46°. Naar men verneemt, zijn Pruissen en Oostenrijk thans bezig met onderhandelingen over den grondslag, dien zij ge zamenlijk op de conferentie zullen voorstellen om met Dene marken vrede te sluiten. Uit een goede bron wordt verzekerddat de Pruissen in het gevecht op 27 Maart niet minder dan 900 a 1000 man aan dooden en gekwetsten verloren hoewel het verlies door henzei ven slechts op 100 man wordt geschat. Men verneemt, dat generaal de Meza is benoemd tot bevelhebber van het eerste militaire commandementnamelijk van het eiland Seelandwaartoe ook de hoofdstad Kopen hagen behoort, terwijl men thans volkomen recht laat weder varen aan zijn wijsheid en voorzichtigheid bij het ontruimen der positie van de Dannewirkewaardoor hij het grootste gedeelte van het Deensche leger van een wissen ondergang heeft gered. In de pas te Parijs verschenen volksuitgave van het werk van Prof. Rénanontbreekt de geschiedenis van de opwekking van Lazarus, waarvan hij verklaart, dat het won der een groot bedrog was van Jezus vriendendie Hem on danks zichzelven, dwongen voor zijne vijanden de rol van wonderdoener te spelen. Rénan zegt nu in zijne voorrede ik heb de wanklanken weggenomen om alleen te denken aan de poëzy en de stichting, waarvan deze vrome verhalen overvloeijen." - De ongeregeldheden voor de woning van den heer Ar- mand te Montpellier hebben zich herhaald daar men dacht dat deze daar was aangekomen. Hij bevond zich echter reeds op weg naar Parijs. De aankomst van den voorzitter van het hof te Parijs moet toegeschreven worden aan een berisping door den heer Baroche aan het hof, wegens de veroordee ling van den heer Armand tot 20,000 francs schadevergoe ding, toegezonden. Het is dan ook zoo goed als zeker, dat het hof van cassatie dat vonnis zal vernietigen. - Bij den spoorweg van Sainte-Focq naar Libourne i9 door de vonken der locomotief een boschbrand ontstaandie een schade van niet minder dan 3 millioen francs heeft ver oorzaakt. De Globe zegt te kunnen berigten dat Koningin Vic toria het voornemen heeft te kennen gegevenom op 6 en 13 April audiëntie te verleenen in het paleis van Bucking ham, op de eerste van welke H. M. de voornaamste leden van het korps diplomatique zal ontvangen. Buitendien zullen door den Prins en de Prinses van Wallis, elk afzonderlijk, in den loop van dit saisoen namens de Koningin3 recep tiën worden gehouden. In den loop der maand Mei en Junij zullen wijders 2 concerten en 2 hals ten hove plaats hebben. Voorts zal Hr. Ms. geboortedag op 24 Mei met openbare feestelijkheden worden gevierd. Volgens een berigt uit New-York, vreest men, dat het Italiaansche oorlogschip Rè Galantuomo den 7den Maart, met al degenen die zich aan boord bevonden door de gol ven is verzwolgen althans het schip Star of the West zag het dien dag op 40' 40" br. en 40' 2" 1. in ontredderden toestand en noodseinen makendemen bleef er geruimen tijd bijterwijl het poogde den naasten wal te bereikenvan 10 uur des avonds beantwoordde het de vuurpijlseinen van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2