Buitenlandsch Nieuws. New-Castle. De liggn g der mijnwerken is dan ook bijzon- der gunstig. Het totaal der steenkoollagen kan volgens goede berekening nog eeuwen lang stof opleveren voor ontginning op de ruimste schaal. - Uit deze enkele feiten wordt het duidelijk hoe ruime toevoer en lage prijs van dezen geduch- ten concurrent der Engelsche en Belgische mijnen mag wor den verwacht. Vóór de afschaffing van den steenkolenaccijns was het behalve het bezwaar der belasting ook een groote moeijelijk- heid de aangifte der lading zoo naauwkeurig te doendat bij de lossing de berekening niet faalde en de boete op fraude j niet werd beloopen. - Thans nu de accijns is afgeschaft, is het alleen noodig de aangifte te doen van den inhoud der lading, maar zóó, dat er geen vermoeden bestaatdat on der de steenkolen verborgen zijn invoerrechtschuldige voor werpen. De vlag dekt de ladingmaar ook de naam van een eerlijk schipper of van een naauwgezet expediteur waar borgt tegen fraude. Door de commissie van den Algemeenen Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde gemeente te 'sHage, heeft heden de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een Weeshuis en School, op de bestaande fondamenten, aan den Zuid-West Buitensingel. Daarvoor waren 8 iuschrijvings- billetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer H. P. van Malsem te 'sHage, voor de som van f 169,818; terwijl de hoogste inschrijver was de heer M. Geverdingen te Rotterdam, voor ƒ220,000. Ds. Ph. S. van Ronkel te Maasland heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeent te Fijnaart c. a. bedankt. Zaturdag avond 11. is alhier overleden de Hoogge leerde heer Mr. John Bake oud-hoogleeraar in de letteren aan de Leidsche Hoogeschool, in den ouderdom van 76 jaren. Per telegraaf, via Soerabaija, zijn tijdingen ontvangen van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, loopende I tot den 2den dezer. De stand van zaken was in dit gewest bevredigend. Te Barabei kwamen nog verscheidene opstan delingen in onderwerping, meest allen volgelingen van wij len den hoofdmuiteling Kerta Negara. In de Benoea Ampat en in het Amoenthaysche wordt nog voortdurend gepatrouil leerd ter opsporing van opstandelingen. In de Zuider-afdee- ling (Sarnpit) begon gebrek aan rijst te ontstaan maatregelen ter voorziening hierin zijn bij tijds genomen. De heer de Bordes, hoofd-ingenieur der spoorweg maatschappij op Java, is eenige dagen geleden naar Sama- rang vertrokken, om aldaar het terrein vooreen spoorweg station te kiezen en terstond een aanvang te maken met het traceren der lijn naar Solo. De heer de Yignau, vroeger reeds werkzaam bij de commissie voor de vervoermiddelen en bekend met het terrein tusschen Batavia en Buitenzorg, zal vermoedelijk terstond na het verleenen der aangevraagde concessie met het traceren der lijn Batavia-Buitenzorg een aanvang maken, zoodat, bijaldien de Regering spoedig een beslissing mogt nemen met de werkzaamheden bij de voor het oogenblik meest onontbeerlijke lijnen welligt bijna gelijk tijdig een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Het door de Java-Bode medegedeelde'berigt, als zou de concessie voor de lijn Batavia-Buitenzorg reeds verleend zijn aan den heer Loudon voor de Nederlandsch-Indische Handelsbank, is bezijden de waarheid. Men meldt aan het Bat.-Handelsblad dat Keizer Na poleon onlangs 2000 frs. heeft bijgedragen voor een R. K. kerk te Padang. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 42°, te 12 uur 44°, des namiddags te 4 uur 43°, te 5 uur 42°, 's avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 35°. Maan dag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 41°, te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, des middags te 12 uur 3 9°; des namiddags te 4 uur 3 8°. Uit Lubeck wordt berigt, dat de twee Japansche of ficieren, die tijdens de uitbarsting van den Deenschen oor log in Nederland studeerden, den 16den Maart van Kopen hagen zij li teruggekeerd naar Lubeck om verder de terug, reis naar 's Hage voorttezetten. Nadat zij de krijgstoerustin gen der geallieerden hadden in oogenschouw genomenhebben zij op Alsen de Düppeler schansen en de drijvende batterij bezigtigd. Overal werden zij zeer heusch ontvangen. Men verhaalt, dat te Weenen het volgende treurige voorval heeft plaats gehad. Een jeugdige gravin van 17 ja ren heeft getracht zich van het leven te berooven door mid del van een pistoolschot. Liedesmart is oorzaak van dit on heil. Er is echter nog hoop, dat zij in bet leven zal bewaard blijven. Het bevestigt zich, dat de Deensche regering een circulaire aan de buitenlandsche hoven heeft doen toekomen, waarin zij opkomt tegen de gewelddadige wijze, waarop de geallieerden in Sleeswijk en Jutland huishouden. Het docu ment moet ten dien aanzien in een tal bijzonderheden tre den tot staving van hetgeen voorop is gesteld. Op het gymnasium te Weenen zal voortaan ook les gegeven worden in de stenographic. Niet zonder belangstelling zal de muziekale wereld ver nemen dat de Italiaansche maestro Facini een symphonie met het opschrift: «Dante" gecomponeerd heeft, die in het vol gende jaar te Florence uitgevoerd zal worden. Daarin wor den, door een klank-nabootsende harmonie, de pijnigingen der helde door de hoop verzachte smarten van het vage vuur, de zaligheden des hemels en eindelijk de zegevierende terugkeering van Dante op de beneden-wereld geschilderd Het kolossaal werk is, naar verzekerd wordt, den beroemden componist waardig. Prins Napoleon heeft 11. Zaturdag Parijs verlaten om een wetenschappelijke reis door Nederland te doen. Eerstdaags verschijnt te Antwerpen een Ylaamsche ver taling van het werk van Prof. Rénan. leder exemplaar zal slechts 30 cents kosten. In een brief uit Konstantinopel wordt gemeld, als een treurig bewijs van de veiligheid in de onmiddellijke na bijheid der Turksche hoofdstad, dat de Sultan dezer dagen, op de jagt zijnde en van zijn gevolg verwijderd, door roo- vers is aangevallendie hem zijn karabijn gouden horolo- gieringen enz., benevens een vrij aanzienlijke geldsom ont namen. Volgens een schrijven van den heer Fredoux gees telijke in Kafferland en schoonbroeder van Dr. Livingstone, is door verschillende dagbladen ten onrechte gemeld dat die onverschrokken reiziger zou zijn gestorven; integendeel moet hij nog steeds zijnen arbeid in het binnenland van Afrika onvermoeid voortzetten. Dezer dagen moet zich een Indiaansch schaakspeler te Londen bevindenwiens behendigheid en geheugen alles overtreft wat men tot hiertoe vernam. Hij speelt geblind doekt drie partijen en wint ze; gelijktijdig speelt hij kaart, en wint ook die partij. Gedurende dezen tijd wordt er iedere seconde of om de twee seconden op een klok geslagen en telken reize weet hij juist te zeggen hoe dikwerf er is ge slagen. Voorts staat er iemand achter hem, die met kleine ballen tegen zijn rug werpt, welker getal hij ook telt, en eindelijk zegt hij als de spellen afgeloopen zijn een zeer goed gedicht op, hetwelk hij onder alles door heeft ver vaardigd. Te Greenock in Engeland is Dingsdag avond 11. de suikerfabriek der heeren Crawhalls en Comp. afgebrandde schade wordt op 20,000 geschat; 2 jaren geleden trof die fabriek hetzelfde lot. Uit het jaarverslag betreffende het politiewezen te Lon den gedurende het laatst verstreken jaar blijkt, dat de ge zamenlijke kosten 554,250 bedragen. Uit een statistieke opgave blijkt, dat in de jaren 1847 1861, dus in 15 jaren, de crinoline, in Engeland alleen, den dood van 43,000 vrouwen, alzoo gemiddeld 8 iederen dag, veroorzaakt heeft. In de vorige week heeft te Birmingham een kameel in de menagerie van den heer Sanger een jong geworpen, hetwelk zij eerst wilde bijten doch later heeft gezoogd. Dit is het tweede voorbeeld van dien aard in Engeland; de eer ste maal had het plaats in de diergaarde van Regentspark maar de moeder wilde het niet aannemen. De heeren John Richardson en John. R. Taylor, se cretarissen honorair van het Garibaldi-comité te Londen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2