N°. 1260. Woensdag 30 Maart A° 1864v Binnenlandse!* Nieuws. LE1BSCH DAGBLAD Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. .4fxonderlijko Nom- mers Vijf Cents. Prjjx der Advertentiën 1-6 regels 0.75. iedsre regel meer 12» Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; 3 n. 59 m.; 6 u. 9 m 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. ea te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 8 uur's m. tot 10 tl. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie ean Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 5 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken au het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den heer J. W. Bungenbergop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofd-inspecteur der posterijen, alsmede uit de betrekking van arr.-inspecteur der posterijen voor de provincie Zuid- Holland waarmede hij tevens was belast en zulks onder dankbetuiging voor zijne in die functiën aan den Lande be wezen dienstenzijnde hij voorts benoemd tot directeur van het postkantoor te 'sHage, ter vervanging van wijlen Mr. J. Pols. Wijders is benoemd tot arr.-inspecteur der posterijen in de provincie Zuid-Holland, standplaats 's Gravenhagede heer C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, thans di recteur van het expeditie kantoor langs den Nederlandschen Rijnspoorweg. Z. M. heeft aan E. P. Lenshoek op verzoekeervol ontslag verleend als notaris te Wolfaartsdijk arrondissement Goes en aan Mr. A. C. Wijckerhejd Bisdom, op verzoek, met 16 April a. s., als rechter in de arroudissements-recht- bank te Leeuwarden. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is aan A. M. Haan, tijdelijk in dienst als 2de corrector bij de Nederl. Staats-Courant en het Bijblad, op verzoek, eer vol ontslag verleend uit die betrekking. De Gemeenteraad van Goes heeft besloten tot het in dienen van een adres aan de Tweede Kamer, ten voordeele van het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Te Goes wordt geen accijns geheven dan op wijn en gedistilleerd en behalve de 25 gemeente-opcenten op de personele belasting een hoof- delijken omslag van f 21.000 bij een bevolking van 6000 zielen. Men schrijft uit Zwolle: De instructie in de zaak van Ds. van Rijn begint ten einde te loopen althans verschei dene zijner vrienden hebben verlof bekomen om hem in het huis vau verzekering te bezoeken, natuurlijk op de wijze, als in dat huis gewoonte is. - Men schrijft uit Hellevoetsluis, dat het medegedeelde nopens een scheepsjongen aan boord van de Belinedie bij het vergaan van dat schip, op wonderdadige wijze gered zou zijn geheel bezijden de waarheid is. De jongen is van zijn schip, terwijl het te Hellevoet in de haven lag, gede serteerd en schijnt dus zijn hartroerend verhaal alleen uit gedacht te hebben om reisduitjes te krijgen. De Beline ligt nog op de reede te Hellevoet. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 'sHage, zal Woensdag avond, aantevangen te 7 uur, worden ten too- neele gevoerd de opéra comique l'Etoile du Nord. Uit een vergelijkend overzigt van Nederlands in-, uit en doorvoer van eenige der voornaamste handelsartikelen in de jaren 18601863 blijkt, dat de uitvoer van boter iu de laatste jaren aanzienlijk is verminderdmaar die van kaas, ofschoon in 186 2 mede afgenomen, in 1863 weer tot zijn gewone cijfer terug kwam. Rundvee werd aanzien lijk uitgevoerd, maar van schapen steeds verminderende. Gedistilleerd op fust werd minder uitgevoerdde oorlog in de Vereenigde Staten gaf in de laatste jaren stremming in een der belangrijkste debouches, in 1860 ruim 104,000, in 1862 53,000 vaten. Uitvoer van manufacturen was ook afnemend. Van de geverfde stoffen was voor ongetwijnde katoenen gareus, na het zeer lage cijfer van 1862, aan zienlijke toeneming optemerken. Ook de ongesponnen ka toen toont eenig meerder verbruik tegenover 1862 schoon dat op zichzelf steeds gering blijft. De algemeene invoer van goederen, die na 1°. November 1862 bij de waarde moe sten worden aangegeven, is zeer belangrijk, ofschoon nog kort voor dat tijdstip belangrijke invoeren plaats gehad heb ben die naar het gewigt werden berekend. De Economist deelt eenige feiten mede, waaruit een aanzienlijke prijsverlaging der steeukolenin grooter ver houding namelijk dan den afgeschafte;; accijns, te verwach ten isen wel door de toenemende exploitatie der Ruhr- kolen. Tot het jaar 1853 was het Ruhrbassin nog verstoken van de communicatiemiddelen die voor zulk een exploitatie een eerste vereischte zijn te achten en zag het mitsdien zijn productie beperkt tot de matige hoeveelheden voor huiselijk verbruik der omringende streken. Er was evenwel eenige voortdurende verbetering; de opbrengst was in 1 850 16,656,000 metrieke centenaars 1852 19,559,000 1854 27,186,000 1862 54,830,000 Alles doet vermoeden dat de productie nog zal blijven toenemen. Uitnemend gunstig gelegen voor den afzetzendt dit belangrijk district zijn steenkolen naar België, Neder land en Frankrijk en maakt concurrentie aan Charleroi en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1