Buitenlandsch Nieuws. dezer in zake Takken contra de 6 kruisheeren van het kloos ter te Cuijk en St. Agatha, op de door de gedaagden voor gestelde exceptie tot nietigverklaring der dagvaarding, uit spraak gedaan, en hen daarin ongegrond verklaard, uit hoofde: dat in deze niet te onderzoeken staat, welke de waarde is van de gestelde feiten als middelen of grondsla gen van de vordering en ook niet welke daarvan de gevol gen kunnen zijn naar burgerlijk recht, maar het alleen de vraag is, of de eischer de middelen heeft opgegeven, waarop hij verstaat zijnen eisch te gronden én deze eisch toestem mend moet worden beantwoord, met veroordeeling van de gedaagdeu in de kosten op deze exceptie gevallen aan zijde van den eischer verevend op /'104,7l5. De schade, die de gemeente Kamperveen in den afge- loopen winter door zeevloed heeft geleden, wordt naar een zeer matige schatting, door bevoegde personen dezer dagen geschied, begroot op f 125,000. - De bijzondere liefdadig heid heeft, om daarin te gemoet te komen, niet meer dan ruim 4000 bijgedragen; vermoedelijk, omdat men Kamper veen met het welvarende Kampereiland, die rijke bron van inkomsten voor Kampen verwart. De Kamperveeners zijn van die naamsverwarring de dupe, gelijk menige hulpbehoe vende van rijke familie, of van een verkeerde meening. De arme en in waarheid noodlijdende Kamperveeners hebben nog wel degelijk bijstand noodigdaar de opgezetenen van Kam perveen de toekomst niet dan met groote bezorgdheid kun nen tegengaan, uit hoofde de graswortel veel geleden heeft door het ijs, dat er weken lang op lag. Sedert den aanvang dezer maand zijn weder onder scheidene tarieven voor het vervoer langs spoorwegen ver minderd. Het wordt alom meer en meer ingezien dat de verhouding der vrachtprijzen voor goederen en die voor per sonen niet kan blijven. De maatschappijen hebben met het personen-vervoer vrij wat minder zorg verantwoordelijkheid en bezorging dan met goederen. De oudervinding leert ook bij gelegenheids- en zoogenaamde pleizier-treinen dat ver minderde vrachtprijzen vermeerderde beweging ten gevolge hebben. Het algeineene belang vordert, dat alle klassen der zamenleving reden hebben om zich met het monopolie der maatschappijen van spoorweg-exploitatie te verzoenen. De be schaving wacht daarop. Het is de behoefte van onzen tijd. Gesteld dat een brief van hier naar Parijs 30 ct. vracht ko3t: op welken grondslag berust het dan dat een kist met duizende guldens waarde voor 10 maal dat cijfer, een per soon voor lOOmaal zooveel wordt overgevoerd? Altemaal overblijfsels van verouderde toestanden, maar lijurecht in strijd met de belangen van alle partijen. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging telt in Oostenrijk 12 hulpvereeuigiugen met 37 535 contribuërende leden. De al- gemeene vergadering zal in Julij aanstaande te Linz wor den gehouden. De uitgever J. Meijer te Hamburg, die in een extra blad de tijding heeft verspreid van den dood van den her tog van Augustenburgis uithoofde van opzettelijk bedrog ten aanzien van het publiek gepleegdveroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 en de drukkers Grefe en Tidemauu van 8 dagen. Nu Pruissen en Oostenrijk tot het voorstel eener Con ferentie zijn toegetreden, onder beding dat daaraan geen vaste grondslagen of een wapenstilstand zouden verbonden zijn, ziet men met nog meerdere belangstelling het besluit te gemoet, dat door den Duitschen Boud te dezen opzigte zal worden genomen. Het welslagen toch van het plan is geheel van den Bond afhankelijk, aaugezien Frankrijk na drukkelijk verklaard heeft, dat de Duitsche Bond vertegen woordigd zou moeten zijn, wanueer men van Napoleons toe treding verzekerd wil zijn. Men weet dat de aartshertog van Oostenrijk die nu sedert 15 jaren gehuwd is, geen kinderen heeft. Bij zijn dood zou men dus dezelfde moeijelijkheden kunnen onder vinden in het zoeken naar een Keizer voor Mexico. Er is thans, volgens een Parijsche correspondentie, sprake van het aanwijzen van een troonsopvolger voor den eerlang optetre- den Keizer. De keuze zou gevallen zijn op een Spaanschen Prins. In verband daarmede brengt men de reis van den aartshertog naar Valencia, en den spoed waarmede het Spasti sche gouvernement zich bereid heeft verklaard om den nieu- wen Keizer te erkennen. Men zegt, dat 20 Zveedsche officieren na de dienst van Zweden verlaten te hebben in die van Denemarken zijn overgegaan, en dat onderofficieren eii soldaten der eerst genoemde Nttie insgelijks in grooten getale aankomen om zich bij de Denen te voegen. In de duinen nabij Koningsbergen moet, naar men zegt, door een metselaarsknecht een klomp goud gevonden zijn, die 23 pond weegt en den vorm van een boek heeft. Een commissaris is er heen gezonden om het feit te consta teren en, zoo het noodig mogt zijn, de vereischte maatre gelen te nemen. Iemand die vroeger goudwasscher in Siberië en lijf. eigene was en die ten vorigen jare 1 millioen zilv. roebels ten geschenke heeft gegeven tot oprigting van een nieuwe hoogeschool in Rusland en bovendien nog voor 10 jaren een som van 10,000 zilv. roebels beschikbaar stelde tot on derhoud der universiteit, heeft den Czaar 2 millioen zilv. roebels als rentelooze leening aangeboden voor het geval dat Rusland in een oorlog mogt worden gewikkeld. Alexander Calame, de beroemde Zwit3ersche landschap schilder, is te Menton overleden op nagenoeg 5 0jarigen leef tijd. Hij was de eerste die op meesterlijke wijze de natuur- tooueeleu terug gaf van de hooge Alpen, indrukwekkend door de zonderlinge mengeling van woestheid en kalmen eenvoud. Calama was een onvermoeid kunstenaar, die vooral een groot aantal teekeniugen litografiën en //eaux fortes" heeft na gelaten. Het ridderkruis van hei Legioen van Eer versierde zijn borst. In een correspondentie uit Flensburg wordt verhaald dat een pruissisch huzaar, die aldaar dezer dagen aan de haven op post stondeen zeer zonderlingen vijand te be strijden had. Terwijl hij namelijk geheel gedachteloos zijn post bewaakte, kwam eensklaps een zeehond uit het water te voorschijn, die, ongeveer 20 schreden van den verrasten Pruis, zich doodbedaard op het ijs nedervleide. //Donner- wetter! Was ist da9s?" riep de huzaar, doch aangezien de zeehond het antwoord schuldig bleef, gaf hij zijn paard de sporen, ging in vollen galop naar de bedoelde plaats en brengt den armen zeebewoner zulk een gedachten houw toe, dat hij zich in 't geheel niet meer verroerde en de Pruis hem een uur later voor 8 Pruissische thaler kon verkoopen. De huzaar beweert dat hij nog nooit zoo'u pleizierigen post heeft gehad. Onlangs kocht iemand in een stad van Duitschland 10 pond suiker; te huis gekomen onderzocht hij zijn waar, en bevond dat er kalk onder was. Hij liet nu in de Stads courant de volgende annonce plaatsen: //Indien de kruide nier, die mij 10 pond suiker met kalk vermengd heeft ver kocht, voor de vervalschte waar geeu betere toezendt, zal ik zijn naam door dit blad bekend maken." Den volgenden dag ontving hij van verscheidene kruideniers 10 pond sui ker, waaruit dus bleek, dat het bedrog niet bij een enkelen schuilde. De hertogin van Berry en haar morganatische echt genoot, graaf Luchesi Palli, moeten onder ontzaggelijke schulden gebukt gaan. Reeds zouden, naar men beweert, de graaf van Chauibord en de hertogin van Parma zich be langrijke opofferingen getroost hebben men spreekt van een bedrag van niet minder dan 5 millioen francs ten einde die schulden aantezuivere»doch dit moet nog volstrekt niet toereikend wezen. Thans laat de hertogin van Berry in de bekende zaal voor publieke kunstverkoopingen in het hotel Drouot, hare prachtige verzameling schilderijen en handschrif ten veilen. De geheele aristocratische wereld stroomt daar heen en beijvert zicli om de prijzen in het belang der ver- koopers optejagen. De manuscripten zijn ten getale van 3 5 op perkament en velijn, versierd met miniaturen; het zijn meerendeels getijde- en gebedenboeken, waaronder dat van Hendrik II en Koningin Catharina van Medicis. Dit laatste is een boekje in 1S°, behelzende behalve de zeer fijn ge schrevene gebeden 2 5 portretten van Vorstelijke personen; iedere bladzij ie is versierd met een prachtigen en telkens gevarieerden bloemenrand in kleuren. Dit rijk in rood ma- rocco gebonden boekje werd voor 60,000 fis. toegewezen aan den heer Barbet de Jouy voor het museum van het

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2