i\\ 1254. Dingsdag 22 Maart. A°. KM4.-- S0tl] Binnenlandscli Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Doxe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mera Vijf Cents. Prys dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 4 in.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; C u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's in. tot 9 uur 'sav. Spoorwag-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect'ui* spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijlts Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9S uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De opzigter der 5de kl., bij het personeel voor den aanleg der Staatsspoorwegen A. van der Togt is tot op zigter der 4de kl. benoemd, en tot opzigters van de 5de kl. de schrijvers P. Hoogenstraaten en W. A. A. Huygens. Door het Departement van Oorlog zijn de chefs der verschillende legercorpsen uitgenoodigdde onderofficieren hunner onderhebbende corpsen, die nog niet met de bron zen medaille voor 12jarige trouwe diensten zijn versierd, onder het oog te brengendat het hunnerzijds doen van bijzondere demarches tot het bekomen van een burgerlijke bediening voortaan tot geen resultaat meer voor hen zal leidenvermits zij wegens benoeming in 't burgerlijke geen vervroegd ontslag uit de militaire dienst verkrijgen maar ongeacht die benoeming verpligt zullen zijn hunne loopende dienstverbindtenis te volbrengen, doch zij daarentegen, die eenmaal de bronzen medaille hebben erlangd en voor een burgerlijke bediening zijn aanbevolen kunnenhoedanig ook nog hun te volbrengen diensttijd zij, daarvan dadelijk wor den ontheven zoodra zij in zulk een betrekking worden be noemd. Den 14den dezer maand hebben de Nederlandsche en Pruissische commissarissen zijnde de heeren van der Does de Willehois, 's Konings Commissaris in Limburg, en Jhr. Klerckadviseur voor de Staatsspoorwegen te 's Hageter eenre, en Wolf, oppergeheim-regeringsraadSchultzege heimraad van finantiën en Jordan legatieraad ter andere zijde, te Gladbach een overeenkomst gesloten nopens de aan sluitingen der spoorwegen van Venlo naar Vierssen en naar Kempen, en van Nijmegen naar Kleef. De bestellers van den rijkstelegraaf mogen wanneer zij een telegram afleverenwelks afzender tevens het ant woord heeft betaald, dat antwoord naar het kantoor mede- nemenindien het hun terstond wordt overhandigd. Ver mits gebleken is, dat men die bedienden somtijds zeer lang op het antwoord laat wachtenen zulks ten nadeele van andere op bestelling wachtende telegrammen, worden be langhebbenden gewaarschuwddat de dienst van het me- denemen van een vooruitbetaald antwoord naar het kantoor, alleen op de bovengemelde voorwaarde, kan worden bewezen. Te Leeuwarden heeft de conservatieve kiesvereeniging Vaderland en Oranje tot hare ontbinding besloten, omdat verschillende verkiezingen van den laatsten tijd het bewijs hebben geleverd, dat hare pogingen geen doel treffen. De berigten uit Stuttgart aangaande den toestand des Konings van Wurtemberg luiden in de laatste dagen zeer ongunstig, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Z. K. H. de Prins van Oranje zou zich daarheen begeven maar zijn vertrek is voorloopig uitgesteld. Woensdag 11. had de knecht van den molenaar aan den nieuwen molen te Hilversum verzuimd bij het inspan nen der zeilen den vang op den molen te leggen die alzoo in beweging geraakte. Meer dan 100 keeren werd de knecht op het midden van een der roeden zittende meê rondge voerd, totdat zijn meester van 's Graveland komende hem ontdekte en spoedig den molen stil deed houden. De knecht is er met een ligte kwetsuur aan de hand afgekomen. Vele fabrieken laten warm water uit stoomwerktuigen als anderzins ongebruikt wegstroomen en dat is jammer want die warmte is op verschillende wijzen te gebruiken vooral wanneer men over eenige ruimte van grond te be schikken heeft. Zoo bezigt een fabriekant bij Berlijn zulk water om op een aanmerkelijken afstand, een vijver zoodanig te verwarmendat daarin waterplanten uit heete gewesten in de open lucht groeijenzelfs de reusachtige Victoria- regia. Een ander verwarmt met den besten uitslag een ana- naskas met dergelijk water. Uitmuntend was dit te bezigen om groentebedden te verwarmen en in'de open lucht zoo genoemde bakgroenten te trekken. Wanneer de gedachten van fabriekanten hierop gevestigd blijven, dan zal er zeker menige andere nuttige of althans aangename toepassing van te ma ken zijn. Volgens het uitgegeven prospectus der Naamlooze Ven nootschap ter bereiding en exploitatie van verbeterde en goed- koope brandstoffen uit inlandsche veenenin verband met een snelle en voordeelige veenontginning en de daarbij ge voegde waarschijnlijke winstberekening, zal door de afschaf fing van den rijks-accijns op de turf deze tak van nijver heid een belangrijk voordeel opleveren voor de turfverbrui- kers; en de gecomprimeerde turf, tegen 60 cents per mud in den handel gebragt, minstens 20 cents lager in prijs zijn dan de steenkolen. - Het benoodigde kapitaal is reeds ge vonden en aan de deelnemers wordt op gegronde bereke ningen eerst en vooral uit de jaarlijksche winst een divi dend van 4 pCt. over het bedrag hunner aandeelen toege-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1