Buitenlandsch Nieuws. muntende verhandeling open het gedistingeerd publiek be wees door een bijzondere slilteals het ware aan de lippen van den begaafden spreker te hangendie door de meeste toejuiching voor zijn leerzame verhandeling dank gezegd werd. Als een bewijs hoe groot de gemeenschap van den Haarlemmermeerpolder met de gemeente Haarlem is, wordt medegedeelddat over de nieuwe door het gemeentebestuur van Haarlem gelegen brug over de Ringvaart bij Vijfhuizen in 1862 zijn gepasseerd 10683 en in 1863 14446 rijtui gen, terwijl door die brug zijn gevaren in 1862 3113 en in 126 3 35 80 schepen. Naar men verneemt, moet er te Rhoon Donderdag een gruwelijke misdaad zijn gepleegd. Een aldaar woonach- j tig Franschman van beroep koperslager of ketellapper, heeft zijn vrouw, door eenige slagen met een bijl op het hoofd, vermoord. Genoemde Franschman heeft, naar men mede deelt, vroeger gedurende vele jaren te Charlois gewoond en is aldaar gehuwd. In het vorig jaar is hij plotseling krank zinnig geworden en naar het gesticht te Dordrecht vervoerd, doch na eenige weken aldaar te zijn verpleegd geweest, heeft hij dat gesticht schijnbaar hersteld verlaten. Daarna heeft hij zich naar België begeven, doch was nu weder sedert een paar maanden te Rhoon in zijn oud beroep gevestigd. Men denkt dus dat hij wederom een aanval van verstands verbijstering gekregen heeft. De vrouw was een Vlaamsche omstreeks 30 jaren oud. Hij is nu in handen der justitie en naar Dordrecht vervoerd. Vrijdag vierde de Hoogeschool te Utrecht haren dies natalis. Des avonds werden de gebruikelijke serenades ge- bragt door het Utrechtsch studentencorps, terwijl de rector magnificus, Prof. Buys Ballot, te 12 uur des middags zijn waardigheid overdroeg aan den nieuw benoemden rector mag nificus Prof. Doedes met het houden eener Latijnsche oratie in het groot auditorium. Zondag te 10 uur zal in de Evangelisch Luthersche kerk te 'sHage, door den WelEerw. heer Ds. Meppen, de plegtige inzegening plaats hebben van den WelEerw. heer Ds. J. P. Mondt, beroepen predikant te Helder. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oldebroek Ds. J. H. Guldenarm te Oosthemte Dalfsen Ds. J. J. Ruys te Oude- en Nieuwe Wetering; te Nieuwe Tonge Ds. W. H. J. Baart de la Faille te Deinumte Huizen Ds. H. J. C. van der Linden te Heeg; te Aartswoud de kau- didaat J. H. Kremer; te Hollandsche Veld Ds. C. Knap te Wolsum en te Veen Ds. G. J. Gobius du Sart te Arne- muiden. Bedankt voor de beroepingen naar VeenendaalLinscho- ten en Waspik door Ds. N. Warmoltspredikant te Ger- kesklooster. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Oldekerk Ds. P. Woudsma te Surhuister- veen en te Puttershoek Ds. J. Holster te Dinteloord. Onze stad, de Hoogeschool, de wetenschap, leed Vrij dag avond een gevoelig verlies: de Hoogleeraar J. M. Schrant, op het gebied der geneeskundige wetenschappen zoowel als op dat der geneeskundige praktijk hier en elders zeer gun stig bekend, stierf in de kracht zijns leven aan een hevige ziekte. Dat verlies wordt algemeen betreurd en zal zich nog lang laten gevoelen. //Toen de klinkerweg van 's Gravenhage naar Leiden werd ontworpenvoorspelde mendat er noch groenten noch eijerennoch zoetemelk meer op de Haagsche markt zouden komende eerste zouden door het dreunen op den straatweg tot moes, de tweede tot struif en de derde tot boter en karnemelk worden geschud. Koeijen en schapen zouden in de weide verhongeren, dag en nacht door het gerammel op den weg beangstigd rondrennende. De stal houders zouden bankroet gaan en alle paarden van weelde worden afgeschaft. De buitens aan den weg zou men afbre kenwant*wie wilde er nabij zulk een onophoudelijk wagen- gerammel wonen? Met de jagt was 't in die streken natuurlijk uit. - Hoewel eenigzins gewijzigd, oordeelen de menschen nog steeds alzoo over nieuwe zaken." Zes voorname Leidsche industrieelen vragen bij circu laire de medewerking hunner stadgenooten tot verwezenlij king van een plan, dat voorzien zal in een lang gevoelde, meer en meer dringend geworden behoefte, verheffing van den stand der fabriekarbeiders en ambachtsliedenafdaling van de meer ontwikkelden en beschaafden tot die ontwik- keling en beschaving behoevendoor het gezellig verkeer eu de daardoor ontstaande wijziging van gedachten en verrui. ming van den blik te bevorderen- ziedaar wat behoort tot de eischen van onzen tijd bij den tegenwoordigen toe stand der Nationale en der Leidsche Industrie. Daarbij heb. ben alle Leidenarenook die geen industrieelen zijn, belang en medewerking totkrachtdadige ondersteuning van elk mid del dat daartoe dienstig isligt op ieders wegis een maatschappelijke pligt. - Het plan tot stichting van een ruim en luchtig locaalwaar de fabrieks- en ambachtsman zich aangenaam en op zijn gemak gevoelt, waar gelegenheid is tot lectuur en tot het gebruik van geschikte ververschin- gen, die hem zoo goedkoop mogelijk worden verschaft; zulk een plan moet door iedereen worden toegejuicht, die het verderfelijke inziet van de bestaande gelegenheden van zoo genaamde uitspanning, maar die eigenlijk tot uitputting en ondermijning van ziels- en ligchaamskrachten leiden. Dat plan heeft onze volkomen sympathie, omdat het een gewigtige stap op een nieuwen in de gevolgen onberekenbaar heilzame weg is. Moge voldoende ondersteuning daaraan geschonken worden door allen, die er toe in staat zijn en zien de ondernemers zich op die wijze daartoe niet geheel in staat gestelddan is er hoop, dat de gemeentekas zich zal openen, om een maatregel te ondersteunen die de handreiking van het ge meentebestuur veel meer verdient dan armenzorg en werk verschaffing, omdat die maatregel in verband staat tot het welbesteden van loon voor verrigten arbeid. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 36°. Zaturdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 36°, te 12 uur 46°, des namiddags te 4 uur 51°. - Men verneemt uit Munchen dat Prins Luitpoldoom van den jongen Koning van Beijerenfeitelijk regent zal zijn. Deze vorst is een verklaarde aanhanger van Oostenrijk en behoort tot de klerikale partijwaardoor het liberale Ministerie zich dus moeijelijk zal kunnen handhaven. Tot welke uitersten overdreven vereering van perso nen kan voerenhiervan levert het volgende een staaltje In Venetie zijn namelijk sedert eenigen tijd portretten van Garibaldi binnengesmokkeldwaarop de kluizenaar van Ca- prera is afgebeeldop den hoed de letters I. N. R. I. dra gende, hetgeen hier echter niet moet beteekenen Jesus Na- zarenus Rex Judaeorum, maar Josephus Nizzaeus Redemtor Italiae, (Jozef uit Nizza, de verlosser van Italië.) Men gelooft dat Rossini ter gelegenheid der uitvoe ring zijner nieuwe mis op de Tuillerien te Parijs zal be vorderd worden tot groot-officier van het legioen van eer. De beroemde Maestro is kommandeur dier orde. Ten behoeve van de overstroomden in Sheffield en naburige plaatsen is reeds de som van 16,000 bijeen- gebragt, waarbij 1000 van den graaf Fitz William. De Prins van Wallis heeft doen weten, dat hij zich aan het hoofd van de inschrijvingslijst wenschte te plaatsen. Alleen de bedienden op het buitengoed van den Hertog van Nor folk hebben ook 1000 bijgedragen. Ten gevolge van het gedeeltelijk onder water loopen eener ijzermijn nabij Spitlewell hebben voor zoover men weet 14 arbeiders het leven verloren; men Vreest dat nog meer lijken zullen worden gevonden, want 71 mannen en jon gens bevonden zich aan het werk toen de binnenstrooming plaats had en eenige worden nog vermist. De Engelsche bladen melden de ontvoering van een meisje der groote wereld, van buitengewone schoonheid, sints den 24sten Februarij 11., door een gentleman. Men verzekert dat miss T., het ontvoerde meisje, op lSjarigen ouderdom een fortuin van 18,000 216,000) moet er ven, welke haar vermaakt is door een tante, en dat zij thans 17 jaar en 11 maanden oud is. Het is dus ligt te begrijpenwaarom de schaker zoo haastig is geweest om in het bezit van dien parel te komen. Zekere geneesheer du Barin heeft in de Engelsche bladen 2000 uitgeloofd aan dengene, die genegen is zich te leenen tot het nemen van een natuurkundige proef, waar aan geen gevaar verbonden is. Du Barin heeft zijn proeven

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2