N\ 1253. Maandag 21 Maart LFJDSCII DAG Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nors- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0,75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen vau Leiden naar 'a liravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 ra.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., dé overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van irasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. '(namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's uamiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie oan Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 19 —4 uur. Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseo dasjelij1 van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Binnenlandscli INieuws. In de zitting van de Tweede Kamer van Woensdag 16 dezer zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften, als: 8 adressen houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot- wijziging van de Gemeentewet voor zoo veel de plaatselijke belastingen betreftals van den Raad der gemeente Zuid broekWinschoten, Ezingen, Vlagtwedde, Onstwedde, Zaan dijk, burgemeester en wethouders der gemeente Gemert en van die der gemeente Aarle-Rixtel2 adressen houdende verzoek om in het wets-ontwerp tot wijziging der Gemeen tewet een bepaling optenemen aangaande de teruggave van plaatselijke belasting bij uitvoer naar elders, als van: den Raad der gemeente Druteu en het bestuur der gemeente Heteren. Men verzekert, dat de Tweede Kamer, welke Vrij dag op reces gescheiden is, den 19den April hare werk zaamheden zal hervatten. Uit de memorie van beantwoording der Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Koloniën van het voorlooping verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot rege ling van het ondeawijs van rijkswege in Indische taal-, land en volkenkunde, blijkt thans duidelijk dat het de stellige meening des gouvernements is, dat de ontworpen instelling ie Leiden worde gevestigdwaar, zoo vele andere voordee- len daargelatenook menige verzamelingen haar tot steun kunnen strekken. Uit een door het departement van Finantiën open baar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de 2 eerste maanden van 1864, blijkt, dat die middelen hebben bedragen f 9,790,709,59 tegen f 9,301,462,7 is in hetzelfde tijdvak van 1863. Bij de aanbesteding van de leverantie van materieel voor 's Rijks dienst, Vrijdag aan het Departement van Ma rine gehouden, waren o. a. minste inschrijvers de heeren Noortveen en Comp. van de verfwaren voor f 17 01,90 M. van Weeren van het vlaggendoek voor 183 8 en J. Schelte- ma van het poortlaken voor f 300. Uit 's Hage wordt berigt, dat bij onderscheidene of ficieren lust bestaat, om aan de krijgsbedrijven in Sleeswijk en Jutland een werkdadig aandeel te nemen, niet uit sym pathie voor de eene of andere partij, maar om te zien, hoe men de theorie der krijgskunstzoo wel in het open veld als voor versterkte stellingen en vestingen, aldaar in prak tijk brengt. Zoo als vroeger is gemeldis het geschil tusschen de commissie voor het feest van 26 Maart 1863 in de Teeken- Akademie te 's Hage en de Haagsche assurantie-compagnie over het al of niet verschuldigd zijn van schadevergoeding wegens den brandin dien nacht in een der zalen dier Akademie uitgebarsten sinds geruimen tijd voor arbiters aanhangig. Heden hebben de pleidooijen voor arbiters in de zaal op den Fluweelen Burgwal een aanvang genomen. Voor de feest-commissie kwamen op de advocaten van Stipriaan Luïscius en Rochussen en voor de assurantie-compagnie de advokaat Blussé en de procureur Troost. Arbiters zijn de HH. Mrs. M. H. 's Jacob van Amsterdam C. J. Francois van 's Hage en J. C. Reepmaker van Rotterdam. Vrijdag avond werd in Diligentia te 's Hage de spreek beurt in de Natuurkunde door Prof. A. H. van der Boon Mesch vervulddie tot onderwerp van zijn zoo bij uitstek echoone redevoering de Platonische en Vulcanische uitbar stingen der vuurspuwende bergen behandelde, tevens een duidelijke verklaring gevende van de vorming en verande ringen welke onze aarde ondergaan heeft. Na een sierlijke introductie over de beoefening der natuurkunde, ging de Spr. over tot de tijdperken, waarin die uitbarstingen ont stonden en de verschillende soorten van lava, die dezelven hebber, uitgeworpen. Zijn HoogGel. bewees uit de gewijde ge schiedenis van de eerste tijdendat toen reeds de hooge- priesters versierd waren met steenendie voorzeker door de destijds weinige kennis van geologieop de oppervlakte der aarde uit haar hart geworpen waren en toonde aan dat de verschillende soorten van graniet, basalt en metalen toen reeds bekend waren. - Vervolgens behandelde de begaafde en hooggeachte Spr. de Vulkanische uitbarstingen van vroe gere en latere tijdenmitsgaders de ontzaggelijke hoogte der bergen, zoo als die der Chimborasso, waar geen ander le vend wezen, dan alleen de condor op gevonden wordt, ter wijl uit sommige uitbarstingen levende visschen genaamd de Pemelode aan de oppervlakte der aarde gegeven worden. Hy eindigde zijn voordragt, door de geschiedenis van den vul- caan Keloet op het eiland Java, waarvan geen uitbarsting voor het jaar 1000 schijnt bestaan te hebben en die van dat tijdstip tot het jaar 1811 niet meer uitgeworpen heeft. Zeer sierlijke platen en teekeningen helderden de zoo uit-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1