geld en dan moet de verminderde opbrengst in de gemeen' j tekas van Leiden weder door verhooging van den hoofde- lijken omslag worden aangevuld; terwijl de 30,000 jaar- lijksche kosten der tolliniën niets verminderen en de sluikery wordt uitgelokt, door het groot verschil in prijs der jene ver binnen en buiten de poort. Dat i3 een verderfelijk ge volg van de nieuwe wijzigingen, waarop men maar niet schijnt te letten. En nu nog een woord over de belasting op het gemaal. Bewijst het ons ter vergelijking opgegeven voorbeeld niet juist, hoezeer die belasting ongelijk drukt? Stel daarnevens een huisgezin dat iu dit huis woontmaar met 6 kinderen. Op zich zelf blijkt reedsdat als 5 personen (manvrouw dienstbode en 2 kinderen) 'sjaars 1000 tarwebrooden ver- j bruiken en 15 betalen, de broodetende van nog geen 30,000 zielen ƒ90,000 moet betalen en de belasting brengt nog geen ƒ68,000 op 1 Een huisgezin, uit 9 personen be staande, zal ƒ27 aan gemaal-accijns betalen. In dien stand wordt, in verhouding tot het jaarlijksch inkomen, veel meer in die belasting opgebragt dan door de meer gegoeden. Hoe meer men afdaalt, hoe ongunstiger de percentsgewijze ver houding staat tot het jaarlijksch inkomen. Maar daarom wil de Redactie wel de afschaffing van dien accijns gelijk, maar ook tegelijk met die van alle andere plaatselijke acc. Want - e n ziedaar ons belastingplan als men de personele be lasting aan de gemeenten geeft, dan zal voor datzelfde voor beeld de uitkomst aldus zijndat men vrij van gemaal geslagt, wijn en jeneveraccijns wordt aangeslagen voor ƒ105 terwijl het Rijk zijn 51 verlies terugvindt in een verhoo ging van wijn en gedistilleerd over het geheele Rijk of in nog iets anders, wat we later willen aantoonen. Binnenlandsch INieuws, Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc.: te Gendringen c. a. de heer P. J. Grobbée, te Dinxperlo; te Dinxperlo, de heer J. H. L. Of fer haus, visiteur der in- en uitg. rechten en acc. van de 3de kl. te Arnhem; alsmede aan Jhr. W. B. van den Sant heuvel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uitzijn be trekking van bewaarder der hypothekenvan het kadaster en de scheepsbewijzen te Dordrecht, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft den lsten luit. G. J. IJssel de Schep per van het 3de reg. dragonders op non-activiteit gesteld in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt en tot lsten luit. bij het 4de reg. dragonders benoemd den 2den luit. H. G. Maas Geesteranus van het corps. Men verneemt, dat de luit.-generaal Daneels van Wijk huizen inspecteur-generaal van het wapen der artilleriezijn eervol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. Mr. A. J. van Roijen te Groningen, heeft voor de benoeming tot lid der Eerste Kamer bedankt. Te Zwolle is Mr. G. A. IJssel de Schepper, lid der Provinciale Staten van Overijssel en te Kampen Mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarneveltsubstituut-officier van justitie te 's Hagetot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de kiesvereenigingen aanbevolen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage, zal Zaturdag avond een laatste voorstelling worden gegeven van de groote opéra Faust. Iu de laatste vergadering der Afdeeling Harlingen van de Maatschappij tot nut van 't Algemeentrad de heer R. Koopmans van Boekeren van Leiden als redenaar voor een groot aantal toehoorders open wistdoor een humo ristische beschouwing van over de //Boekzaal der geleerde wereld met vele opvoedkundige opmerkingen doorweven zijn hoorders nuttig en aangenaam te boeijen. In een dezer dagen gehouden vergadering van het departement Groningen der maatschappij van nijverheid werd een mededeeling gedaan van wege den heer H. Deutgen over het gebruik van pretroleum in boomolie, die tot het smeren van groote uur- en speelwerken dient. Wanneer zulk een mengsel tot smeren wordt aangewend, heeft men geen last, van de verdikking der olie in den winter door de vorst. Dit mengsel heeft buitendien boven een ander tot dusver gebruikt middel (terpentijnolie) vooruit, dat het niet zooals de terpentijnolie de oxydatie der metalen en daardoor weder voortgebragte verdikking der olie bevordert. Het smeren be. hoeft dus veel minder te geschieden de gang van het uur. werk blijft geregelder. Een toevoeging van i petroleum bij de boomolie is gebleken in dit opzigt voldoende te ziju. De geestelijke zusters van het klooster te Heijthuizen (Limburg)behoorende tot de orde der Franciscanenheb- ben hare diensten aan den Koning van Pruissen aangebo- den om de gekwetste en zieke militairen optepassen en te verplegen. De Koning heeft haar aanbod aangenomenwes- halve zij reeds gereed zijn om op het eerste berigt naar het slagveld te vertrekken. Men berigt uit Rotterdam, dat het hotel St. Lucas, aan de Hoogstraat aldaar, Donderdag avond voor een aan zienlijk bedrag, men zegt ƒ190,000, door den heer Ro- billart aan den heer Jansen in eigendom is afgestaan. De beide boekhandelaarsbedienden, die, gelijk wij vroe ger meldden, hunnen patroon een bankbület van ƒ100 ont vreemden en in rijksdaalders verwisseldenwelke in een gat achter het paleis in porte-monnaies verstopt en door spelende jongens daar ontdekt werden, zijn door de recht bank te Amsterdam veroordeeldde een tot 3 de ander tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. Ter vervulling der bestaande vacature, heeft de ker- keraad der Waalsche gemeente te Groningen het volgend 3tal zamengesteldde heeren J. J. P. Valeton, hoogleeraar te Groningen, F. J. P. Moquette, predikant te Jutpbaas en H. C. Laatsmanpredikant te Haarlem. Bij de beoordeeling van het nog aanhangig geschil over het beheer der fondsen en goederen van de Nederd. Herv. gemeente alhier, verdient wel acht geslagen te wor den op de bedenkingendoor Mr. A. van der Laan grif fier der Staten en secretaris van het Provinciale colle- gie van toezigt in Friesland ingebragt tegen de door de Algemeene Synode voorloopig aangenomen nieuwe regeling der quotitatie van de kerkelijke gemeenten voor de classi- cale kosten, Zeer wenschelijk ware het geweest", zegt de schrijver dier brochure, //dat de Landsregering, op welke wijze dan ook, een op goeden grondslag gevestigde rege ling der zaak hadde uitgelokt en bevorderd alvorens met een onttrekken van staatsbemoeijing aantevangen." Blijkens het slotartikel der Provinciale Reglementenmoet een nieuwe regeling van dat beheer uitgaan van Z. M. den Koning en de Provinciale collegiën van toezigt daarop gehoord zijn. Ook heeft de regering zich dit recht, naar de 2de reserve, waar onder het Algemeen Reglement voor het bestuur der Her vormde kerk in 1852 is goedgekeurd, uitdrukkelijk voor behouden. Wat hiervan ook zijde Synode is niet gerech tigd om voorschriften te gevendie de plaatselijke kerke- kassen raken en zal tot hare schade moeten ondervinden dat haar bestuur, zoo het grens houdt, kracht vindt in wet tige bevoegdheid; dat het daar buiten gaande, breidel "zal vinden in wettig verzet. - De Leidsche gemeente lijdt reeds schade door eenige verwarring of regeringloosheid; daaruit voortgevloeid, dat de wettige weg is verlaten en een rege ling werd ondernomen, die het beginsel der scheiding van Kerk en Staat op een revolutionnaire wijze in toepassing tracht te brengen. Vijftig jaren geleden kwam de eerste vrucht van het penseel eens geachten stadgenoots ter kunstwereld en sedert trof men in kunstkabinetten en op tentoonstellingenin receptiezalen en salons de voortbrengselen aan van een ijverige en onafgebroken behandeling van penseel en paletdie den heer E. Davidson hier en elders een welverdienden naam hebben doen verkrijgen. En tot op 72jarigen ouderdom heeft hij zich aan de kunst gewijd op een wijze, die hem tot roem en zelfvoldoening strekt, zelfs wanneer men aandach tig beschouwt het laatste werk van zijn handwaarmede hij van penseel en palet afscheid neemt. Bij de aanzienlijk ste familiën van Leiden en andere steden treft men nog keurig geschilderde portretten, aanen zijn kamerstukken, uitmuntende door een tot in de geringste bijzonderheden afgewerkte behandeling en doorgaans kenbaar aan de onbe rispelijke nabootsing van satijnen kleedijvonden steeds een plaats in de rijke verzamelingen van vaderlandsche kunstlief hebbers. Het laatste schilderwerkdat dezer dagen werd voltooid, wijkt af van het. steeds behandelde vak van schil derkunst, in zoover dat het betreft een kamerschut in vier afzonderlijke deelen en tafereelen van Chinesche zedenper-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2