Donderdag 17 Maart. 1250. LEIDSEH Dote Courant versehyut olken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden /"1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Pry s dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u, 54 in.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. u, S ra.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 4t> ra.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag chtend3 4 u., de overige dagen uitgeiuuderd de Zondag 5 u.j vau imsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 3 u. en te 11 u., 's uamiddag» te 3 u. 45 m. 'tsvonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorvseg- Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags vau ll1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 «ur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijUs Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een iietltionnemcnt tegen de voorgedragen wijzigingen van de Gemeentewet. I. //Ten gevolge van het voorstel der Regeringom wijzi ging te brengen in de Gemeentewet, voor zooveel de plaat- lelijke belastingen betreft, heerscht er op dit oogenblik in de verschillende plaatsen van ons Rijk een groote beweging; een bewegingwaaraan allen mogen en moeten deelnemen die naar hun oordeel en kennis van zaken bevoegd zijn hun gevoelen over het gewigtig onderwerp uittespreken een bewegingwaarin in de allereerste plaats de plaatselijke be sturen als vertegenwoordigers der gemeenten, zich moeten doen hooren. Vele gemeentebesturen hebben dan ook reeds besloten, om zich betrekkelijk deze zaak tot de wetgevende magt te wenden ten einde over de regeringsplannen hunne zienswijze medetedeelen en die of te bestrijden of te onder steunen. Die belangstelling der gemeentebesturen is natuur lijk verheugt ons bovenmate en zal ongetwijfeld veel goeds stichten." Met die gevoelens van het Weekblad voor de burgerlijke administratie stemmen wij geheel invoor zooveel daarin lof wordt toegekend aan den ijver der gemeentebesturen en de belangstelling, die zij openbaren. Maar wanneer in gezetenen zich daarmede bemoeijen en een beweging ont staat, waaraan deelnemen, die geen genoegzame kennis be zitten om een grondig oordeel te vellen dan zien we daarin een miskenning van het beginsel, dat in art. 120 der Ge meentewet is gehuldigddan hechten we weinig waarde aan de ondersteuning, die een duizendtal ingezetenen den Ge meenteraad opdringen, die zijn pligt wist te betrachten en dau zien we in die beweging een volkswaan van een dag waarvan de Regering zich wachten moet de slavinne te worden. Wij zijn tegen de voorgedragen wijzigingen, omdat het de Regering blijkbaar aan den moed ontbreekt, om een afdoende wettige maatregel voortestellen maar daardoor zal zij nog meer wanorde stichten in de verschillende zamenstellen der plaatselijke belastingen die nog bestaan. Zij zal haar be ginsel door afwijking toetelaten bij bijzondere wettenzoo zeer op het spel zetten dat de uitzondering regel wordt eu er geen spoor meer overig blijft van een vastin beginsel overal aangenomen, naar plaatselijke behoefte en omstandig heden gewijzigd gemeentelijk belastingstelselzoodra het te genwoordig bewind voor een ander, dat het beginsel der heffing van plaatselijke accijnsen in meerdere of mindere mate bezit, moet plaats maken. Het petitionnement der gemeentebesturen zal op het lot van het bij de Tweede Kamer in behandeling genomen wets ontwerp, gewis van grooten invloed zijn; maar of het lot van dat ontwerp daardoor gezegd kan worden alreeds be slist te zijn, laat zich zeer betwijfelen; want, naar het ons is toegeschenenzijn de leden der constitutionele partij de liberalen, zij die het tegenwoordig Ministerie gewoon zijn te ondersteunenvoor zoover uit de verslagen der zit tingen van sommige Gemeenteraden schijnt te blijken, nog niet overtuigd, dat het tegenwoordig oogenblik moet be slissen over de toepassing der staathuishoudkundige theorien die zij belijden en of de plaatselijke tolliniën nu zullen wor den afgeschaft, ja dan neen! Wij verblijden ons zeer, dat van die zijden, een rondborstige uiteenzetting van meenin gen is verkregendie we niet dan bij wijze van bloote magtspreuken in de regerings-meraoriën van toelichtingen en redevoeringen aantreffen. Tegenover de meer dan 160 0 Haagsche petitioimarisaen en de 100 adressen van Gemeen teraden stellen wij één raadsliden één dagblad tegenover de talrijke geschriften, die de verwerping van het wets ontwerp vragen. Gedachtig aan de spreuk, dat de meer derheid niet altijd gelijk heeft, willen we te meer letten op de stem der minderheid. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnsen te Hontenisse c. a. de heer A. van der Beekeervol ontslagen meter en taxateur van den turf, op wachtgeld en te Varseveld de heer A. van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1