<S5*8Ï- i\°. 1249. Woensdag 16 Maart A°. Een adres of geen adres aan de Tweede Hamer intedienen over de voorgestelde wijzigingen der Gemeente wet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreffen, - daarover heeft de Leidsche Gemeenteraad beraadslaagdmaar men is nog tot geen besluit gekomen. AU er geen gegrond bezwaar voor Leiden bestaat in de voorgestelde wijzigingen als zij wettelijk worden in werking gebragt, is bet niet noo- dig een adres intedienen aan de Tweede Kamer, de strek king hebbendeom het aangeboden wetsontwerp te verwer pen. Zijn die wijzigingen nuttig en noodzakelijk in het plaat selijk belang van Leidendan is er veeleer aanleiding en drang om, tegenover de vele adressen, die de verwerping verlangen, een stem te doen hooren tot ondersteuning van het wetsontwerp, 't Is meer dan tijd, dat de gemeentebe sturen hun oordeel en gevoelen openbaren over een aange legenheid waarbij zij rechtstreeks belang hebben. Het laissez faire strookt niet met dit belang. Naar het schijnt brengt men het bedoelde wetsontwerp met dat tot herziening van 's Rijks personele belasting in een zeer naauw verband. Oppervlakkig zou men zeggen dat de verklaring van den Minister van Finantiën voldoende was, om zekerheid te erlangen van hetgeen de gemeente- opcenten van de hoofdsom der Rijks personele belasting zullen opbrengen. Het Rijk staat de 20 opcenten, die het thans heeft, aan de gemeenten af, maar wil de belasting van eiken grondslag zóó verhoogendat het daarin vergoeding voor dien afstand vindt, zoodat de hoofdsom van het Rijk naar het nieuwe wetsontwerp ongeveer zooveel bedraagt als de tegenwoordige hoofdsom met de 20 rjjks opcenten. De j gemeenten daarvan 50 opcenten heffendezullen zooveel ge nieten als thans 60 opcenten zouden bedragen. Maar er bestond bij ons twijfel, of die verklaring gold de opbrengst over het geheele Rijk niet alleen, maar ook van iedere gemeente in het bijzonder, 't Zou immers kunnen zijn, dat Leiden en andere gemeeuten hooger werden belast, waarmede bijv. Rotterdam enz. werden ontlast. Die twijfel is weggenomen bij de beraadslagingen van den Gemeente raad omdat de Voorzitter heeft medegedeeld dat het ver moedelijk bedrag der vermeerdering tot 50 opcenten der personele belasting voor Leiden wordt berekend op 30400. Thans wordt daarvan genoten 21400, zoodat het gezamen lijk bedrag van 51800 gelijk zou staan met 50 opcenten vau 103600. De kohieren over de loopende dienst beloo- pen 90000, met 20 rijksopcenten ƒ10 8000. Daaruit volgt noodzakelijk, dat de nieuwe wet op de personele belasting voor Leiden niet bezwarend ismaar veeleer een verligting aanbrengt. Immers als nog minder dan thans aan het Rijk wordt opgebragt en slechts de verdeeling verandertzullen of de meergegoeden meer worden belast en daarentegen de mindergegoeden ontlast, óf, daar het minimum der huurwaarde lager zal worden en de remissiën beter geregeldzullen er meer dan vroeger worden aangeslagen, maar dan ook de hoo ger aangeslagenen ontlast. En nu zijn we in de meening versterkt, dat niet bij het wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet, maar bij het wetsontwerp tot herziening der per sonele belastiughet tegenwoordig Ministerie «het volk ach ter de kiezers" zwaarder zal belasten. Immers uit de beraad slagingen van den Gemeenteraad blijkt, dat het minimum der huurwaarde van 50 is verlaagd tot ƒ35 dat de min dere standendie nu geen belasting betalen zullen worden aangeslagen en dat er reeds tabellen in handen zijn waaruit kan worden opgemaakt, dat de vermeerdering der belasting 't meest zal drukken op de mindere standen. In het voorbijgaan merken wij op, dat die maatregel rust op een plaatselijk onderzoek dat in 1861 in al de ge meenten van het Rijk schijnt te hebben plaats gehad en wij zien op nieuw daarin een niet gering bewijs, dat om een goede personele belasting te heffen, kennis van plaatse lijke toestanden een hoofdvereischte is; een kennis welker bezit veel meer te vinden is hij de Raadsleden dau bij de Ministers.die zelf niet zoo scherp zien kunnen, maar ge bruik moeten maken van verlengstukken voor hunne oogen die altijd het helder zien belemmeren. Maar nu de gewijzigde Gemeentewet. Leiden zal door de verhooging van de 25 tot 50 opcenten van de perso nele belasting genieten, p. m. ƒ52,000, en zal een hoof- delijken omslag van minstens hetzelfde bedrag moeten heffen om eenige accijnsen te behouden. Het gemaal brengt ƒ68000 op, derhalve zal gelijk terecht is opgemerkt, de hoofdelijke omslag met ƒ40,000 moeten worden verhoogd. Zoo zal men krijgen a. L5 opc. grondbelasting ƒ9000, b. 50 op centen personele belasting 52,000 c. hoofdelijke omslag ƒ90,000; te zamen 161,000 directe belastingen. De plaat selijke accijnsen, die overblijven en ruim 30,000 aan toe- zigt en invordering kostenzullen du9 bestaan in a. ge- L EID SCÏT» MB L Aft De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijk» Nona- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. t u. 8 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 in.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 'g namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u's namiddags te 3 u. 45 m. 'iavonds te 8 n. en op de Zondagen alleen ten 11 a. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us- felegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IPethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Oommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van IIl uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks vau 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der PlaatseüjUe Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen du- i" van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 mr. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1