Buitenlandsch Nieuws. voorwaarts, ook in deze zaak. Maar hij vraagt: waarom zoo zorgvuldig vermeden de aanleiding tot de quaestie te doen kennen? Was die niet de klagt over de onverantwoordelijke wijzewaarop het beheer der O. I. geldmiddelen plaats had Moet Spr. herinneren aan de geheime besteding van gelden buiten de Staten-Generaal om? Aan uitgaven om buiten- landsche quaestiën te ondersteunen en hoe nog altijd in het duister is of er 114 millioen gekomen zijn ter plaatse waar zij behoorden? Zou de kunst reeds verloren zijn om op andere wijze te handelen met de gelden uit de O. I.P Heeft men nooit iets gehoord van geprotesteerde wissels die betaald werden; van Panka-contractenvan suiker-contractenvan cadeaux aan Indische ambtenaren; van hooge pensioenen en van de wijze waarop die verleend werden? Dit alles bewijst, dat er nog wel een andere wijze van behandeling der Oost-Indische finantiën mogelijk is, dan hij als wenschelijk heeft hooren afschilderen. Spr. heeft zich lang met de zaak bezig gehouden; ook met zijne medeleden heeft hij er veel over gesproken. Hij herinnert aan zijne brochure, welke een tegenschrift heeft uitgelokt, waaraan hij gaarne hulde brengt, omdat de telg van een oud adellijk geslacht, het noblesse oblige gedach tig, openlijk optreedt; maar tevens betuigt hij er zijn leed wezen overdat een man in de kracht zijns levens niet ge volgd heeft het voorbeeld van zijnen edelen naamgenoot, lid der Kamer, die bij zijne optreding in het politieke le ven een man van vooruitgang was. Voor 't overige wijst hij er nog opdat hij in der tijd van sommigen betuigin gen ontvangen heeft van volkomen instemming met zijne brochure, die nu welligt geheel anders gestemd zijn. In de zitting van den Hoogen Raad, burgerlijke kamer, van Vrijdag heeft Graaf van Rechteren de gevor derde eeden als advocaat bij dat collegie afgelegd. Daarna heeft de Raad uitspraak gedaan1°. in de zaak van E. C. P. G. baron van der Linden d'Hoogvorst, eischer, pro cureur Eijssell tegen het bestuur der registratieverweerder proc. Francois. Zooals vroeger gemeld is wa3 de eischer in cassatie gekomenop grond dat tot grondslag der berekening van het recht van overgang had moeten strekken de ge taxeerde verkoopwaarde, op den dag van het overlijden van den testateur. De Raad heeft dat middel gegrond geoor deeld het vonnis van de rechtbank te Goes van 2 Mei 1862 vernietigd, den eischer goed opposant verklaart tegen het dwangbevel van den ontvanger, de vordering ongegrond verklaard en het bestuur veroordeeld in de kosten. En 2°. in de zaak van J. J. Verbrugh c. s., eischers, procureur Francistegen de Hervormde gemeente van Liendenver- weerderesseproc. de Bas. Het betreft de vraagof bij een later Koninklijk besluit kon gemagtigd worden tot de aan vaarding van een nalatenschap, waarbij de verpligting werd opgelegd om binnen een jaar na het overlijden van den testateur een tweeden leeraar aantestellendie de orthodoxe gevoelens moet zijn toegedaan. De Raad heeft dat beroep verworpen. Daarna heeft de adv.-gen. Mr. Gregory conclusie genomen in de zaak van Mr. K. A. Poortman qq., eischer proc. Kraijenhoff van de Leur, tegen de algem. commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamersgevestigd te 's Hageverweerderesseproc. de Bas. Het betreft daarbij een vordering tot het doen van rekening en verantwoording over het gevoerd beheer der weeskamer te Schiedam. De heer P. heeft op de aanvrage der commissie een rekening en verantwoording afgelegd over hetgeen hij in 1844 bij zijn optreden had gevonden en van zijn beheer daarover sedert dien tijd gevoerd. De algemeene commissie verlangt echter geen massale rekening, maar een rekening omtrent eiken boedel, van den aanvang af dat de boedel werd op- gebragtof wel van het laatste wettig geconstateerde saldo. Zoowel de rechtbank te Rotterdam als het prov. gerechtshof in Zuid-Holland hebben de commissie in het gelijk gesteld. Adv.-gen. heeft tot verwerping van het beroep geconclu deerd, te meer, omdat de eischer reeds vroeger gelijke re kening en verantwoording had aangebodendie door de commissie niet aangenomen was; dat de eischer wel had toegestemd nadere rekening en verantwoording afteleggen maar intusschen dezelfde rekening heeft aangeboden. De uit spraak is bepaald op 15 April aanst. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft ter vervulling der opengevallen raadheersplaats op een aau- bevelingslijst geplaatst de HH. en Mrs. A. de Vries en J. Heemskerk Az., rechters in de arr.-rechtbank te Amsterdam P. S. Nojjonadv.-gen., F. G. R. H. van Lilaar, substi- tuut-griffier bij het Hof; A. van Eyk Bijleveld en P. J. Su. ringar, rechters in de arr-.rechtbank te Amsterdam. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft Vrijdag tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld Willem Loots, beschuldigd van vier valschheden in onderhandsche geschrif. tenten nadeele van den directeur der Badinrigting alhier. Hij was reeds vroeger tot drie jaar kruiwagenstraf veroor deeld. Volgens het voorstel door den heer N. D. Goldsmit aan den Gemeenteraad te 's Hage gedaanwenscht hij het Badhuis te Scheveningen met al de gebouwengronden en goederen daartoe behoorende, voor de som van 200,000 aantekoopen. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Bank ge slaagd in den aankoop van een pand voor hare bureaux te Rotterdam en wel dat van den heer J. F. Kohier, aan de Leuvehaven voor den prijs van 110,000. - Vermoedelijk treedt deze nieuwe inrigting nog vóór het einde dezes jaars in werking. Dezer dagen is Ds. A. Brummelkamp, hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen door den ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht aangemaand, om ter voor koming van onaangename gevolgen ten zijnen kantore te vol doen een bedrag van ƒ7,985, wegens gerechtskosten, ver schuldigd krachtens vonnis der arrondissements-rechtbank te Dordrecht van den 26sten Mei 1841, waarbij hij is ver oordeeld wegens het houden van verboden godsdienstige bij- eenkomsten. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Fijnaart en Heijningen Dr. Th. S. van Ronkel te Maasland. Tot hulpprediker bij de Hervormde gemeente te Deurne is benoemd de kandidaat J. C. C. Abbing. Toezegging van beroep gegeven aan den kandidaat H. de Boer, door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Wer- vershoof. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vry- dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 41°, te 12 uur 45°, des namiddags te 4 uur 46°. Donderdag is te Kopenhagen de officieele kennisge ving afgezonden, dat te beginnen met 15 dezer Kammin, Swinemunde, Wolgast, GreifswaldStralsund en Barth in staat van blokkade zullen zijn verklaard. Het model van het standbeeld van Napoleon Ibe stemd voor een plein der stad Rouaan is door een onvoor zien toeval geheel verbrijzeld. De beer Vedal Dubray ver liest daardoor de vruchten van ruim een jaar arbeids. De bekende letterkundige Ch. Didier te Parijs heeft ten gevolge van verliezen aan de beurs, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Men verzekert, dat de Koning der Belgen grooten- dcels de verteringen van zijn schoonzoon betaalt. Die vorst, zoo zegt mengeeft den nieuwen Keizer twee millioen voor zijn reis en de eerste kosten zijner vestiging. De stoomboot Telegraaf, Donderdag morgen te half 2 uur met donker weder en harden wind van Antwerpen vertrokkenheeft op de hoogte van het nieuwe dok een Belgisch vaartuig, met buskruid geladen, aangevarenwaar door dat schip is gezonkende opvarenden zijn gered. Het schip lag zonder licht en zonder tuigagie dwars in het vaar water voor anker. Wederom een ongelukveroorzaakt door de onvergeeflijke zorgeloosheidzoowel als door de onvoorzichtigheidom zonder een helder licht te voeren of een ander sein te ma ken in een vaarwater ten anker te gaan liggenen te meer te veroordeelen omdat het vaartuig met 70,000 pond buskruid geladen was. De voorzorgdie men bij dag neemtom een vlag te voerenwaarin met groote letters //Buskruid" te lezen is weegt toch niet op tegen de maatregelen welke men des

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2