i\°. 1247. Maandag 14 Maart LE1DSCH DAG Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Notn- caers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 10 u. 4 tu.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 62 m.; 9 u. 3 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maan !ag .chtends 4 u., de overige dagen uitge/. juderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 n. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iodisohe Landpo*t. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Xelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoor-reg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Gommis ste van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 113 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta •preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Ditgaande Rechten en Acoijnsen ia:van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 *i.ur. ven Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hlypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Binneiilandsch Nieuws. - Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Eiken kroon Jhr. Mr. R. von Pestel, attaché bij de Nederland- sche legatie te Frankfort aan den Main en tot burgemees ter der gemeente Zuidwolde Jhr. G. A. Clifford, onder toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zoetermeer en tot ontv. der dir. bel. en ace. te Ingen de heer C. A. Penning jur., thans klerk bij 's Rijks entrepot te Rotterdam. Z. K. H. Prins Frederik heeft een gift van f 150. gezonden aan de Vereeniging tot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijlc aan Zee. De berigteu te 's Hage ontvangen wegens den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning van Wurtemberg, lui den dat er geene verandering ten gunste daarin is gekomen. In de zitting van de Tweede Kamer van 7 dezer, zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften, als: 15 adressen houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreftals vanden Raad der gemeente Helder, Noord- wijk Zuid-Beijerland Delftshaven Zuidhorn Hoogkerk Scheemda, Leek, Aduard Stedum Kantens, Middelstum Stad aan 't Haringvliet, Wildervank Jhr. Moeken 1653 andere ingezetenen van 's Gravenhageadres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogenboschhoudende verzoek dat de Kamer hare goedkeuring verleene aan het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet; 2 adressen houdende verzoek om in het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet een bepaling optenemen aangaande de terug gave van plaatselijke belasting bij uitvoer naar elders, als van; den Raad der gemeente Bemmel; het bestuur der ge meente Appeltern4 adressen houdende bezwaren tegen het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op de bie ren als vande Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam; A. A. Raagwaker en andere bierbrouwers in het arrondissement Breda; F. Maas, te Leende en andere bier brouwers in het arrondissement Eindhoven G. N. Rutten en andere bierbrouwers te Maastricht. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag is bij de behandeling der Indische comptabiliteitswet, door den heer van Bosse een in verschillende opzigten hoogst belang rijke rede gehouden, waaruit wij het volgende ontleenen De heer van Bosse dankt voor de welwillendheid der Ka mer, betoond in het uitstel hem gisterea verleend. Het is overbodig van zijne warme belangstelling in de zaak te gewagen. Zijns inziens geldt het hier de toepassing van een groot en gewigtig beginsel van ons Staatsrecht, dat, waar het de finantiën betreft, niets aan den invloed van dc Volks vertegenwoordiging mag onttrokken wordenhet geldt de vraag of een toestand bestendigd worden kan waarin hon derd millioenen ter beschikking van één man staan zonder behoorlijke verantwoording en of de Oost-Indische finantiën in verband met de belangen van het Moederlandten eeuwi gen dage op de tegenwoordige wijze zullen moeten beheerd worden. Spreker heeft steeds het beginsel verdedigd, dat, wat de finantiën aangaat, de Staten-Generaal de koorden der beurs in handen hebben en hij zal dat beginsel ook i hier verdedigen. Hij karakteriseert den tegenwoordigen te genstand hij verheugt zich dat er weldra een paleis voor de Staten-Generaal zal worden opgerigt, waarlijkzegt hij wij moeten hier van daan, de schimmen van vroegere Edel Mogenden spoken nog hier. Immers als hij let op de angst valligheid die gisteren aan den dag is gelegddan durft hij vragen moest dat nog in 1864 hier gehoord worden Heeft men niet reeds vóór 20 jaren bij het voorstel tot groote Staatshervorming dezelfde angstvalligheid geziendezelfde schrikbeelden zien afspiegelen Herinnert de heer van Heem- stra zich dan niet, hoe in 1845 het voorstel der 9 leden 1 tot herziening der Grondwet gedaan werd, en dat daarin voorkwam de verschrikkelijke bepaling om de begrootingen hetzij in Europahetzij daar buiten te doen vaststellen bij de wetEn hoe de haren der Edel Mogenden te berge re zen, toen er nog meerdere hervormingen werden voorge steld? Spr. begrijpt dat er zijn, die tegen elke hervorming op koloniaal gebied gestemd zijn, maar als hij daaronder vindt hen, die tot de mannen van 1848 behooren en zich warme verdedigers der grondwettige instellingen noemen dan is hij daarover verbaasd. Zoo heeft de heer Wintgens eergisteren een treurig tafe reel opgehangen van den loop der zaak en hoe dat alles langzamerhand gekomen is tot deze wet. Dat is zoo men is er van lieverlede toe gekomen maar er is sedert ook veel gebeurdwij gaan steeds voorwaartswilt gij nu een spaak in 't wiel steken, zegt het dan. Maar ik, zegt Spr., wil

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1