Buitenlandsch Nieuws. kan geschieden of de vervanging door soortgelijke belasting in het belang der schatkist niet kan achterwege blijven dan verzoekt het Hoofdbestuur grondige verbetering van het middel, voor zoover het drukt op de uitoefening van in- dustrieele bedrijven. Onze begaafde dichter de heer J. J. L. ten Kate, predikant te Amsterdamis door Z, M. den Koning van Italië benoemd tot ridder der orde van den St. Mauritius en Lazarus. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft Dingsdag een om der gevolgen wille niet onbelangrijk von nis gewezen in de zaak van het Openbaar Ministeriecontra M. M. Nije. Bij dat vonnis toch is de beklaagde vrijge sproken van het houden van een pandjeshuis zonder wettige vergunning, op grond dat slechts bleek een koop onder beding van wederinkoop en geenszins van een gesimuleerde beleening, al was het ook dat buiten den koopprijs kosten van bewaring door den beklaagde in rekening waren gebragt. Mevrouw de weduwe Pruimersgeb. baronnesse van Dedem heeft 11. Maandag bijna 3 uren in de zitting van het provinciaal gerechtshof in Overijssel doorgebracht, bij de behandeling harer zaak in hooger beroep. Mevrouw de weduwe Zeegers Veeckens te Amsterdam heeft aau de Hervormde gemeente te Haarlem geschonken een zilveren broodschaal en twee zilveren offerbussenten gebruike bij het Avondmaal in de Groote kerk. Zondag 11. is te Maastricht na een langdurige ziekte overleden de dichter Auguste Clavareaudie zich vooral een naam heeft gemaakt door voortreffelijke vertalingen in het Fransch der werken van Nederlandsche volksdichters. Laatstl. Zondag namiddag had in de kazerne te Delft op het middag appel aan den sergeant-majoor van het 1ste regement vesting-artillerie J. C. Meeues, die op dien dag zijn 30 jaar was ingetreden, door den WelEd. Gestr. heer kapitein R. A. W. Sluiter, de plegtige uitreiking plaats van de bronzen medaille voor 12ijarige trouwe dienst. Door den zelfden kapitein werd een 6tal jaren geleden, diens vader de sergeant van het korps J. C. Meeues de gouden medaille voor 36jarige trouwe dienst op de borst vast gespeld. Te Groningen ondervindt men reeds de heilzame ge volgen der afschaffing van de belasting op de brandstoffen daar de minvermogenden zich nu de coke uit de stedelijke gazfabriek voor 25 cents het mud kunnen aanschaffen. Het vertrouwen is in den laatsten tijd te Schiedam zeer geschokt, ten gevolge van verschillende faillieten of uitstellen van betalingenwaardoor ook andere huizen in ongelegenheid zijn geraakt of dreigen te geraken. De lage stand van den moutwijnvoornamelijk door de Amerikaan- sche verwikkelingen ontstaanheeft vooral het verval van de branderijen ten gevolge gehad. Daardoor zijn thans bran derijen tegen 30 pCt. beneden de inkoopsom wederom van de hand gedaan. Dingsdag namiddag omstreeks half 2 uur barstte bo ven Zwolle en de omstreken een zwaar onweder los, verge zeld van een hevige hagelbuiwaardoor hier en daar aan glasruiten schade is toegebragt. Er zijn hagelsteenen geval len ter grootte van kersendie hier en daar in dakgoten langer dan een uur gelegen hebben voor dat zij gesmolten waren. Of er door den zwaren hagel nadeel aan het winter graan werd toegebragt, is nog niet met zekerheid te ver melden. De gesignaleerde kerkdief der gouden en zilveren voorwerpen uit de R. K. kerk te Beers, is den 5den dezer te Veulo gearresteerd. Hij is een Duitscher van ge boorte en genaamd L. Smits. Behalve enkele voorwerpen uit de kerk te Beers zijn er bij hem nog andere kerksie raden gevonden die bij onderzoek zijn gebleken uit de R. K. kerken van Eindhoven en Well afkomstig te zijnwes halve hij reeds nu voor het rooven van goederen uit drie kerken zal te recht staan. Te Beers was hij vergezeld van een vrouw uit Amsterdam, die zich eenigen tijd te's Her togenbosch in een publiek huis heeft opgehouden en genaamd is J. H. Helleveld. Deze is te Nijmegen bij den logement houder Daaldrop gearresteerd en den 6den dezer te 's Her togenbosch gevankelijk binnengebragtbij zich hebbende een reiszak, waarin eenige der vermoedelijk ontvreemde voor werpen waren, die zij van Smits zou hebben ontvangen. De justitie denkt nog meerdere personen op het spoor te gera ken vermits verzekerd wordt dat er een komplot bestaal van personen, die alleen hnn werk maken van dergelijke diefstallen te plegen. Men beweert ook dat de gearresteerde Smits een van de 8 dichterlijke dieven is. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. J. Cramer te Charlois. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Vlissingen door Ds. W. Astro te Amerongen en dat naar Bodegraven door Ds. J. D. Beman Brouwer te Ede. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op. centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Februarij 1863 en 1861, alsmede van die opbrengst over de 2 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst overlzuivere opbrengst over de de maand Februarij. 2 eerste maanden. 1863. 1864. 1863. 1864. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 1858,86' 5505,36 187,08' 4327,85' - 1578,97' 1949,79 9853,93' 8791,27 1889,85 3620,17 10724,55' 437,81 9799,44 3266,77' 3 7 07,22' 15861,54 12029,27 3313,20 ƒ13458,14 ƒ22484,84' 27848,75 34 911,23' Het groot verschil in de opbrengst der belastingen op het gedistilleerd ligt in de met 1 dezer ingevoerde ver hooging van den rijksaccijnswaarvoor men zich bij lijds door buitengewone inslagen heeft willen vrijwaren. Het ver schil in de opbrengst der belasting op het gemaal is door de opening der binnenlandsche scheepvaart over de maanden Januarij en Februarij weder vereffend wat in Januarij min der is veraccijnsd werd in Februarij aangevuldmaar in 1863 was het in Februarij besloten water, zoodat eerst bij het einde van het eerste kwartaal dezes jaars de vergelij king beter kan gesehieden. Men schrijft uit Madioen In den nacht van 11 Ja nuarij 11. werd het huis van den broeder van den regent van Ponorogogelegen in de priester-dessa Tegalsariedoor een gewapende bende van 30 koppen omsingeld. De bewoner, een zeer rijk inlander, werd verpligt zijne goederen en gelden aantewijzen en overtegeven. Na de plundering en het ver moorden van een kind van 8 maandenverwijderden zich de roovers, zonder het minst te worden bemoeijelijkt. Twee dagen later had een dergelijke roofpartij plaats in het district Soemorottoregentschap Ponorogo. De politie gelukte het 2 daders in handen te krijgeneen hunner was gekleed in een oude luitenants-uniform en droeg zelfs epau letten. Twee zoo kort op elkander volgende roofpartijen brengen groote ongerustheid in deze residentie te weeg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, te 12 uur 45°, des namiddags te 4 uur 44°. Men meldt uit Tonningen dat de Eider door Deen- sche kanonneerbooten wordt geblokkeerd. Berigten uit Polen deelen omtrent de sluiting van de stad Kalisch de volgende oorzaak mede Een insurgent, de heer Wolski, had in die stad een schuil plaats gezocht, maar hij was ontdekt door de politie en op een morgendat hij de markt overstakwilde men zich van hem meester maken. Hij ontsnapte en verborg zich in een particulier huiszóó goeddat men hem er niet kon vinden. Toen alle nasporingen vruchteloos bleken gaf de militaire kommandant bevel de stad te sluiten. Allereerst werd de burgerlijke overheid gestraft omdat zij Wolski niet in hech tenis had genomen, en veroordeeld tot een boete van 25,000 roebels, die zij in acht dagen moest betalen. Het huis, waarin Wolski was gevlugt, werd door troepen bezet en zal verbeurd verklaard worden. Ook op Pruissisch terrein zijn door de overheid maatregelen genomen om den vlug teling te ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2