Buitenlandsch Nieuws. per, officier van Justitie te Dordrecht, F. B. Coninck Lief- sting, rechter te Leiden en I. Z. Hanlo, rechter te Breda. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Eindhoven een persoon terecht uit Hoogeloonwegens een jagtdelict met bedreiging van den veldwachter te zullen doodschieten. Een dorpsgenoot van den beklaagde trad als getuige a dé charge op, wiens verklaring onder eede zóó lijnrecht in strijd was met de verklaringen der getuigen a charge, dat hij bij requisitoir van het O. M. door de rechtbank onmiddellijk in hechtenis werd genomen en bij later onderzoek een volledige bekentenis van zijn valsche verklaring heeft afgelegd. In de buitengewone algemeene vergadering van afge vaardigden der afdeelingen van de Maatschappij van Wel dadigheid, 11. Dingsdag te Amsterdam gehouden, deelde de heer Quarles van Ufford uit 's Hage mede, dat hij van iemand die onbekend wilde blijven de toezegging had ontvangen van een gift van f 25,000, mits die som werd besteed tot het aanbrengen van duurzame verbeteringen en het behou den der tot ontslag voorgestelde huisgezinnen. Men meldt ons uit 'a HageVrijdag avond werd in de Maatschappij Diligentiavoor een talrijk gedistingeerd publiekde spreekbeurt in de natuurkunde waargenomen door Dr. H. van Hall van Leidenover het plantenrijk en wel bijzonder over de distels, gewoonlijk door den niet in gewijde, niet veel geacht, omdat de menschen meer aan het uiterlijke schoon dan aan het wezenlijk verhevene schijnen I te hechten. Bij kunstmatige geschilderde voorstellingen gaf de begaafde spreker, een definitie over vele bloemendie ons nietig voorkomen en inderdaad wegens hare schoonheid en zamenstelling verwondering moeten doen ontstaan. Wij zagen in een enkele voorkomende bloemgeheele bouquetten van 5 0 en meer bloemen zamengestelden onze verwon dering steeg ten hoogstetoen wij uit de verschillende dis telsoorten zoo veel pracht ontwaardendaar hunne gedaante onbeschrijfelijk schoon is zamengesteld. Wij meenen vrijelijk den tolk van het geachte auditorium te zijn, door den ge leerden spreker onzen dank te betuigen voor zijn hoogst be langrijke voordragt. - Uit Amsterdam wordt berigt, dat de schilderijen van oude meesters, afkomstig van het chirurgijnsgild aldaar, thans het eigendom zijn geworden van een Amsterdammerdie besloten heeft haar een jaar lang voor den hem kostenden prijs zonder eenige winst beschikbaar te stellen voor hier te lande gevestigde rijks- of gemeente-instellingenopenbare of bijzondere kabinetten of musea. Als een voorbeeld van den ontzaggelijken prijs, die er tegenwoordig voor den grond besteed wordt, deelt men uit 's Gravenhage mededat in de vorige maand een per ceeltje land in de nabijheid van het station aldaar, groot 85 roeden, gesplitst in 3 8 perceelen en geschikt voorden aanbouw van even zoovele huizen in publieke veiling heeft opgebragt ruim ƒ48,000. In de vorige week was een boer bij Denekamp in Overijssel bezig aan het rooijen van een eikenboomom daaruit planken te laten zagen voor zijn doodkist, gelijk de boeren in die streken de gewoonte hebben daarvoor bij hun leven te zorgen. Toen de wortels van den boom zoover los waren gemaakt dat de boom kon vallenklom de knecht de ladder op om een touw aan den boom vasttemaken dat de boer in de hand hield. Maar op de ladder geklommen zijnde, bemerkte de knecht, dat er beweging in den boom was en riep zijn boer toedat hij zich moest verwijderen maar te laat, want de boer geraakte ouder den vallenden boom en werd bijna verpletterd zoodat hij na weinige uren den geest gaf. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan Ds. C. J. van Straaten te Hien en Doodewaard en dat van Noord-Holland aan Ds. E. de Bruijn te Wervershoof, op hun verzoek, eervol emeritaat verleend. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Veenendaal Ds. N. Warmolts te Gerkesklooster. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke door Ds. H. van Strien Cz. te Bennekom. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Schoonebeek Ds. J. J. Kuiper te Warnswert. Beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Wad dingsveen Ds. M. W. Scheltema, thans te Zwammerdam en Woerden. In het laatst uitgekomen 5de stuk 24ste deel van het tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek door Mr. Sloet tot Oldhuis, troffen wij een beoordeeling aan var. het Academisch proefschrift van Mr. P. N. Sickenga, waarvan het slot aldus luidt //De jeugdige schrijver toont een groote keunis met de bronnen en hij heeft daarvan een oordeelkundig gebruik ge maakt. Wij wenschen hem en de Leidsche Akademie geluk met dat proefschrift en hopen, dat het hem een aanleiding moge zijn tot een later practisch staatsleven. Wij mogen als wij zulke geschriften van jongelieden onder het oog krij gen een toekomst voorspellen waarin een degelijke behan deling van ons belastingwezen en finantiestelsel de opper vlakkigheid zal vervangen waaraan haar regeling thans nog onderworpen is. - Niets kan den Staat voor partij-beroerin gen beter beveiligen dan de echt wetenschappelijke vorming en eere aan den hoogleeraar Visseringdie daarvoor zoo uitnemend den lust en zin bij onze jongelingschap weet op te wekken." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 43°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 39°, te 12 uur 46°, des namiddags te 4 uur 46°. Men spreekt te Parijs van een zending naar Frankrijk en Engelandwelke aan den Kroonprins van Denemarken is opgedragen. Men zegt, dat het Oostenrijksche Gouvernement het initatief heeft genomen om aan het Fransche Gouvernement ophelderingen te geven over het doel der proclamatie vau den staat van beleg in Galicië. Te Antwerpen had Woensdag avond een verschrikke lijk ongeval plaats. De schilder-decorateur Verbist, in de Wolstraat wonende, begaf zich met zijn neef Geeraerts, een jongeling van 15 jaren, naar den kelder om naphta te ha len. Verbist droeg een fleschterwijl de leerling de kaars in de hand hield. Naauwelijks waren zij in den kelder, of een hevige ontploffing deed zich hooren en weldra snelde de schilder met vlammende kleederen en hevig aan gezigt en handen gebrand, door een aangrenzende kelderdeur op de bontwerkersplaats, waar hem alle mogelijke hulp verstrekt werd. Inmiddels waren de spuitgasten verschenen en het mogt hen gelukken spoedig den ontstanen brand te blus- schen. Toen eerst bemerkte men dat de jonge Geeraerts af wezig was. In den kelder vond men alleen de pet van den ongelukkige. Eenige minuten later hoorde men een gesmoorde zucht. Met behulp van een flambouw werden nasporingen gedaan en men vond het reeds verkoolde slagtoffer in den gang achter de deur liggen. Men wanhoopt aan het behoud van den heer Verbist. Onlangs werd melding gemaakt van het gebeurde met den heer Althanase Coquerel (zoon)hulpprediker bij de Protestantsche gemeente te Parijs. Ten vervolge op hetgeen reeds is medegedeeld dienedat 11. Zondag de bejaarde pre dikant Paschaud verklaard heeft geen andereu hulpprediker te willen hebben dan den heer Coquerel. Hierna beklom hij den kansel en maakte door zijne leerrede een buitengewoon gunstigen indruk. Nog nooit was zulk een aanzienlijke me nigte in den tempel van het Oratoire vergaderd geweest als dien dag. Te 1 uur was het onmogelijk over den drempel te geraken om in de kerk te komen. Na afloop der gods dienstoefening werd een schitterende manifestatie ten gunste van den heer Coquerel gedaan bij de uitgangsdeur was een protest tegen het besluit van het consistorie nedergelegd en niemand verliet de kerk zonder dit document ondertee kend te hebben. In ruiling voor de tusschen de 3 0 en 40 millioen hoendereijeren die uit Frankrijk jaarlijks naar Engeland wor den gezonden werden dezer dagen talrijke en zeer schoone zalmen, die in de Schotsche en Iersche wateren gevangen wordenaangevoerd. Een nieuw middel van vergiftiging is er dezer dagen in Frankrijk door een dokter aangewend op zijn schoon moeder en een dame, op wier hoofd een levensverzekering was gesteld van een half millioen francs. Het vergif draagt den naam van digitaline en de werking er van schijnt in

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2