i no. Zaturdau 3 Maart A" 1804. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH iMBLA#. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor beiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu- velijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van jeriootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 45 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 62 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 ti.; van ïmsterdam (Beerebijt' naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegranf dagelijks van 8 uur *s m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te iprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijneeu dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9A uur. De Hooge Raad heeft heden Vrijdag uitspraak gedaan in twee zaken en beide beroepen verworpen, als: 1°. G. Graafland tegen dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland. Zoo als vroeger is gemeldbetrof het hier de vraagof ingelanden het recht hebbenom aan een dwangbevel tot betaling van hun omslag te voldoen in het district waarin zij wonendan wel of zij het verschuldigde moeten betalen ten kantore van den rentmeester te Leiden. De Hooge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van het O. M. aangeno mendat, in geval van dwangbevel, de betaling door de ingelanden alleen ten kantore van den rentmeester moet plaats hebben en 2°. A. de Loose en F. de Loose, wed. van wijlen F. de Limontegen E. van Damme. Te Amsterdam is 11. Woensdag avond overleden Mr. W. J. C. van Hasselt, raadsheer in het provinciaal gerechts hof van Noord-Holland; een uitstekend rechtsgeleerde en een ijverig werkzaam man. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 2den dezer vDe officier van justitie bij de rechtbank alhier nam he den conclusie in de zaak van den heer Tacken tegen de Kruisheeren van St. Agatha. Z. E. A. ging na welke feiten in den dag werden gesteldwelke rechtsgevolgen daaruit door den eischer werden ontleenden welke vorderingen op grond daarvan werden gedaan. Het gevolg van dat on derzoek was, dat zijns inziens de dagvaarding allezins vol deed aan het vereischte van duidelijkheid. Door de duide lijkheid van een duidelijke zaak te willen betoogenliep meu soms gevaar onduidelijk te worden. Z. E. A. kon der gelijke proef in dit cas vergelijken met die tot betoog van een axioma in de wiskundige wetenschappen van het begrip van eigendom bijv. in de rechtsgeleerde wetenschap. Uit de gewisselde stukken en vooral uit de pleidooijen van den geleerden raadsman des gedaagden bleek dan ook ontegenzeggelijk dat door hem zeer goed de strekking der dagvaarding begrepen werd. Z. E. A. zoude zich onthouden van een appreciatie der rechtsgronden welke bij de behandeling ten principale zou den moeten besproken worden doch met het oog op de opgeworpen exceptie meende hij reeds nu te moeten zeggen dat, zoo er sprake had kunnen zijn van onduidelijkheid, deze niet moest gezocht worden in dagvaarding, maar in de dubbelzinnigheid van de Kruisheeren, welke dubbelzin nigheid ook zeer bleek uit de Memorie van Toelichting gevoegd bij het wetsontwerp tot bekrachtiging van de over eenkomst omtrent de goederen van het voormalig klooster van St. Agatha, met 4 geestelijken gesloten. Zich vereenigende met de grondennamens den eischer voorgedragen, concludeerde Z. E. A. mitsdiendat het der rechtbank mogt-behagen partijen acte te verleenen waarvan acte gevraagd was, de exceptie van nietigheid te verwer pen met last op partijenom ten principale voort te pro cederenalles met veroordeeling van de gedaagde Kruis heeren in de kosten. De rechtbank zal heden over 3 weken uitspraak doen." De arrondissements rechtbank te Maastricht, heeft den dader van den aanslag op Dr. Batta veroordeeld tot 14 da gen cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete. De arrondissements-rechtbank te Sneek heeft ter ver vulling der opengevallen betrekking van rechter op de aan bevelingslijst geplaatst de HH. en Mrs. J. A. Willinge Prins, advocaat en gemeente-secretaris te Wolvega Jhr. G. W. A. van der Wijckadvocaat te Assen en L. W. van Kleffens advocaat en schoolopziener te Leeuwarden. Hoe de verkeerde cijfers op de kaarten kwamen en blevendie aan de beide Kamers der Staten-Generaal zijn voorgelegd, wordt door den heer T. J. Stieltjes medege deeld en verklaard in het 3de stuk van zijn geschrift ge titeld: Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java terwijl het 4de stuk ter perse is, waarin de Memorie van 28 Augustus 1862 van den Gouverneur-Generaal, Baron Sloet van de Beelein het licht der waarheid wordt be schouwd. Zoo er eenige zaak van algemeen belang voor kwam die tot onjuisteja valsche beoordeeling aanleiding en stof geven kon, 't was die van den heer Stieltjes; maar ook geen, waarin het nut der openbaarheid zoo zeer uit blinken zal. De openbaarmaking der stukkenvan al de stukken het onderzoek van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en de belangrijkheid van dit geschil, een en ander geeft hoop op een voor de waarheid en het recht gewigtige beslissing. Geen zaak als deze, die onder vroegere regerin gen tot onderwerp van een misschien zeer naauwgezet, maar toch altijd geheim ouderzoek zou zijn gesteldevenwel onder den invloed van een beginseldat nog hier en daar diepe wortelen heeft geschoten, namelijk, dat de mindere

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1