Buitenlandsch Nieuws. men ook onze provincie niet zoo constant al» stiefkind be handelen. Het Handels- en Effectenblad berigt, dat het voor- loopig zijn uitgave zal staken. Zondag werd de kandidaat tot de H. dienst Is. Mon- tagne Az., door zijn behuwdneef, Ds. Jakob Eigeman van Zevenbergenals predikant bij de Hervormde gemeente te Kattendijke bevestigd met eene voor alle leeraren en gemeen ten zeer belangrijke, ernstige rede over Hebr. XIII: 17, waarin hij achtereenvolgend toepasselijk den arbeid, de eisch van gepaste gehoorzaamheid, de rekenschap en den zegen van de Evangelieprediking voor leeraar en gemeente aanwees. Onder het zingen van Psalm 184 had de plegtige handoplegging plaats, die geschiedde door den bevestiger, den consulent Ds. J. W. Lem van Wilhelminadorp en Ds. C. de Wilde van 's Heer Abts- en Sinoutskerke. Des namid dags hield de nieuwe leeraar zijn intreerede, waarbij vele predikanten uit den ring van Goes aanwezig warenover 2 Cor. IV: 135: </Zoo gelooven wij ook, daarom spreken wij ook", waarin hij zijn gevoelen blootlegde, dat het ge loof alleen voor dsn Evangelieprediker stof, recht en kracht gaf tot sprekendoor prediking en voorbeeld. De gewone toespraken, waarmede hij zijne rede besloot, kenmerkten zich door een onbewimpelde verklaring van beginselen ten aan zien der betrekking van Kerk en Staat, in volstrekte af scheiding van elkander, op het gebied van staatsbestuur, kerkbestuur en onderwijs. - Een talrijke schare van elders ook zaamgevloeidvulde het kerkgebouw. Wegens het bedanken van Ds. Vermeer is door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Harderwijk het vol gend alphabethisch 6tal van predikanten gevormd: DD. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas; J. D. Beman Brouwer te EdeC. J. Bryce te Aarlanderveen J. Cramer te Char- loisH. C. G. Scbijvliet te Hilversum en W. Sijpkens te Loosduinen. In dc Maandag gehouden vergadering van den Ge meenteraad alhier, is benoemd tot stads-chirurgijn Dr. J. vau Kaathoven en tot adsistent commies-poortier bij de plaatse lijke belastingen E. d'Haene; de tractementen van de amb tenaren ten kantore van den gemeente-ontvanger, J. Kehl en H. Henkes, zijn verhoogd, van den eersten met f 150 en van deD laatsten met f 5 00 'sjaars; het ontwerp voor de inrigting eener avondschool bij het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, om later, volgens de wet op het mid delbaar onderwijs, voor een burgerschool in de plaats te treden met opgave der noodige veranderingen aan het lokaal is aangenomen en aan C. Soetens is concessie verleend voor een railroute 's Graveuhage-Leiden. Op den 2den Januarij 11. werden te Soerabaija op pleg tige wijze door den resident geïnstalleerd de onlangs door den Gouverneur-Generaal benoemde leden van de Kamer van Koophandel. Tot president dier Kamer is benoemd de heer Mr. A. V. Bake, fabriekant op de suikerfabriek Keteganen tot secre taris de heer Mr. M. van den Heuvell, advokaat en pro cureur te Batavia. Een brief uit het Wilis-gebergteresidentie Madioen bevat het volgendedd. 4 Januarij Heden nacht, tegen 3 uur, hadden wij een grootsch na- tuur-phenomeen namelijk een geduchten aschregenvooraf gegaan door een vreesselijkc kanonnade, alsof er in de buurt met grof geschut gemanoeuvreerd werd, terwijl in de rig- ting van het N. O. naar den Wilis toe, ongeveer een uur lang, vlam zigtbaar was. t Na het verdwijnen hiervan begon de asch te vallen, en wel zoo sterk, dat ze van morgen te 7 uur hier ter hoogte van duim en in den omtrek j a 1 duim hoog lag. Het was een vreemd gezigt. Het scheen of alles betooverd was. De bekoorlijkheid van het tropische landschap was verdwe nen en vervangen door een sombere doodsche tint. Lucht, aarde, huizen, boomen alles was aschgraauw en gaf een in druk alsof zich een landschap uit de Duizend en één naeht aan het oog vertoonde. Het was het best te vergelijken met een winterlandschap in Europa. De lucht verspreidde een sterken zwavelreuk en onophou delijk vernam men een onderaardsch gedonder, alsof er in de verte kanonnen werden afgeschoten. Dit hield den ganschen dag aan. De zon verschool zich achter de graauwe aschwol- kenterwijl het zoel en stil in de lucht bleef. De thermo meter toekende 74° F. in huis. De wind (zoo er al een zuchtje opkwam), woei uit het Z. W. De avondverlichting, die gewoonlijk aan de phantasie verschillende gedaanten ver leent, geeft aan het sombere landschap nog veel meer win terachtigheid. Een ander berigt van denzelfden datum meldt het vol gende: Heden nacht te 12 uur begon het spuwen van den Kloet. Bij den regent stond het kokende water tot 1^ voet in den pendopo. Wij hebben ons verseholen bij den heer van der Heil, zoomede de regent en al de hoofden met hunne vrouwen en andere heeren. De heer Humme, zijn vrouw en kindje en de heer Hui- ser, die naar den heer van der Heil wilden vlugtenzijn hierin door het kokende water belet geworden en hebben even den tijd gehad om naar huis te keeren en op het dak van hun eigen huis te klimmenalwaar zij in doodsangst verkeerden. Wij hebben het verlies van menschenlevens en van vee te betreurendoch kunnen daarvan thans geen opgave doen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 3 7°, te 10 uur 36°. Dingsdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 86°, te 12 uur 42°, des namiddags te 4 uur 47°. De Duitsche vloot begint vlot te worden. Den 21 sten Februarij werd de derde divisiebestaande uit een stoom- kanonneerboot der eerste en vijf der tweede klasse met een adviesjagt, gezamenlijk voerende 16 stukken, in dienst ge steld. Deensche kruisers vertoonen zich gedurig op verschil lende plaatsen der Duitsehe kust en elders, ook bij Ter schelling en op de hoogte der monden van de Maas moe ten Deensche oorlogsvaartuigen gezien zijn. Berigten uit Polen maken weder melding van een aantal kleinere gevechten tusschen de Russen en de insur- genten, die al naauwer en naauwer worden ingesloten. Hun generaal Bosak moet verscheidene malen reeds beproefd heb ben uit den kring te doen ontsnappen dien het Russisch leger om hen getrokken heeft; tot dusverre echter zonder goed gevolg. De Polen gaan voort de gemeenschap langs de spoorwegen zooveel mogelijk te stremmen en pogingen aantewenden om de treinen te doen verongelukken. Zij zijn daarin bij Wloclawek ten deele geslaagd, in zooverre na melijk dat niet de passagierstrein waarop het gemunt was omdat daarin de kommanderende generaal een plaats had maar een goederentrein verongelukte. Yan het zestal, dat de rails had opgebroken is er een bij zijn vlugt doodge schoten. Twee zijn er gegrepen en aan telegraafpalen op gehangen. Zaturdag 11. is te Brussel de commissie tot invoering eener eenvormige spelling der Vlaamsche taal bij de admi nistratie weder vergaderd geweest en zijn de eigenlijke be raadslagingen aangevangen. Hoewel, naar men weet, de leden zijn uitgenoodigd niets van hunne discussiën aan an deren medetedeelen verneemt men dat reeds nu is geble ken dat de meerderheid de zienswijze van de redactie van het Nederlandsch Woordenboek wil aannemen en zich daartoe met de samenstelling van dat werk in betrekking wenscht te stellen. Tegelijkertijd echter is de meerderheid der com missie van oordeel dat men sommige afwijkingen, door het gebruik gewettigd, niet behoort te verbannen en het bijv. heel onraadzaam ware aan de woorden zwert in plaats van zwart, peerd in plaats van paard, enz. het burgerrecht te weigeren. De verkoop der teekeningen van wijlen Eugène De lacroix heeft ruim 500,000 francs opgebragt. De verkoop, welke 8 dagen duurde, werd door 2 a 3000 personen bij gewoond. Te Parijs heeft zich een vreemde quaestie opgedaan. De markies de Villette is in der tijd erfgenaam van het hart van Voltaire geweest en had het bij zijn overlijden, uit vrees dat het in vreemde handen mogt overgaan aan den Staat gelegateerd. Toen men nu overlegdewaar dat aan velen zoo dierbaar overblijfsel te plaatsen kwam men op het denkbeeld om zulks in den kelder van het Pantheon te doen, waar de Republikeinen van 1793 het stoffelijk

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2