N0. 1236. Dingsdag I Maai't. A0. (lM>i. i< Binnenlandsch Nieuws. LEIIISCII DAGBLAD. Dese Courant verschijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaouderlijke Nora- iners Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 in.; 12 n. 64 ra.; 8 u. 59 m.; a. 9 m.; 9 u. 8 in.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 48 ra.; 8 u. 6 m.; 4 u. 52 ra.; 9 u. S m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag rahtends 4 u., da overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgexonderd de Zondag 8 u. namiddags. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 46 m. 's avonds te 8 u. en op de Zondogen alleen ten 11 n. en 3 n. 45 m. 's namiddags. Ooit-Indisoho Lundpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf degelijks ven 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen vau het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag au Donderdag te 11 uur. On minis tie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelgks te 10 uur.- P resident der Commissie van. Fabricage des Zaturdags van ll1 uur. - Bureau der Plaatselijke Se tr et artt is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelgks ven 103 uur, - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken wrerkdag van morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8l uur en van 36 nur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'eRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9--2 uur. van Zegel, Registratie dagelgks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cte. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Dodewaard benoemd H. Budding. Naar men verneemt, is het contingent der nationale militie voor de ligting dezes jaars door Z. M. vastgesteld op 9400 man, waarvan 9000 man bestemd voor de land- magt en 400 voor de zeemagt. De afdeelingeD van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben heden Maandag een aanvang gemaakt met het onderzoek van de wetsontwerpen uitmakende het nieuw wetboek van strafvordering. Men verzekert, dat achtervol gens alle wetsontwerpen, bij de Kamer aanhangig, in de afdeeliugen zullen worden onderzocht. Den 26sten Februarij 11. werd voor de rechtbank te 's Hertogenbosch bepleit de civiele zaak van den gewezen pater Tacken tegen de Kruisheeren van St. Agatha. Daar evenwel de voorgestelde exceptie van nietigheid van dag vaarding voor het tegenwoordige het eenige punt van con test uitmaakte, en de advocaten van de beide partijen zich striktelijk aan dit punt hielden, boden de gevoerde dingta len weinig belangrijks voor het publiek aan. Alleen verdient te dien opzigte opgemerkt te worden dat de advocaat der Kruisheeren erkendedat de eischer een braaf man was op wiens gedrag de Kruisheeren hoegenaamd niets hadden aan- temerkendan dat hij de gehoorzaamheid niet bezatzoo als die in de kloosters gevorderd werdterwijl hij voorts ver klaarde dat het proces wel eens de practicijns konde over leven hetgeen door den advocaat des eischers gereedelijk werd erkend, wanneer de Kruisheeren voortgingen op den exceptieven weg door hen ingeslagen. Mogt evenwel daar door een beslissing op de hoofd-quaestie (namelijk of de kloosters al dan niet een wettig bestaan hebben) worden voorkomenof tot het oneindige verschovendan zouden toch de Kruisheeren daardoor hunne zaak in de publieke opinie onherroepelijk verliezenwant waarom die hoofdquaes- tie niet onder de oogen getreden zoo er grond was om de wettigheid der kloosters staande te houdenj? De officier van justitie zal in deze week in die zaak con clusie nemen. Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft Zaturdag M. Gruiters schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag onmiddellijk opgevolgd door moedwillige mishan deling en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor de tijd van 10 jaren. Naar men verneemt, heeft het provinciaal gerechts hof in Overijsselin de zaak van mevrouw de weduwe Pruimers, het verhoor van de voogdeise en van den toe- zienden voogd bevolen tegen een bepaalden dag in het be gin van Maart. Woensdag is de predikant van Rijn ter zake van po ging tot omkooping van een der gevangenbewaarder» in het huis van arre»t te Zwolledoor den rechter-commissaris belast met de instructie der strafzaken bij de arr.-rechtbank in voornoemd huis, waar hij zich als gedetineerde bevindt in verhoor genomen. Onlangs werd de koopman M. de Groot, op den Hasselterdijk te Zwolle, zonder eenige aanleiding door vier personen aangevallen en mishandeld, bij welke gelegenheid een hunner het mes trok en hem dreigde de keel aftesnij- den. Ten gevolge van die mishandeling is de Groot ver scheidene dagen bedlegerig geweest. Eenige personen heb ben uit hunne woning aaD den Hasselterdijk den ongelijken strijd rustig aangezien zonder de minste pogingen te doen om den reeds bejaarden man te ontzetten. De justitie houdt zich met het onderzoek dezer zaak onledig. Naar men verneemt, zou de aannemer van den bo venbouw der spoorwegbrug aau het dagelijksch bestuur te Zutphen niet minder dan f 429,000 gevraagd hebben voor den bovenbouw der vaste brug voor rijtuigen en voetgan gers aldaareen som die ver de raming overschrijdt. Een vroeger veel geringer prijs werd afgeslagenomdat men meende het nog goedkooper gedaan te krijgenen nu cal men achter het net visschen. Brengt men de zaak in pu blieke concurrentie, dan zal er waarschijnlijk voor geen minder bedrag worden ingeschrevenomdat ieder ander aannemer groote kosten hebben zal met allerlei toestellen vlotten, enz., welke de aannemer der spoorwegbrug van zelf daar moet hebben. Vrijdag is de 4de tentoonstelling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur in de groote zaal van de sociëteit //Vereeniging" te Haarlem geopend. De ruime vriendelijke zaal, die door zeer oordeelkundige plaatsing van tal van spiegels tot in het oneindige vergroot schijnt te zijn is geheel in een Engelsche tuin herschapendie een ver- x-assenden aanblik aanbiedt. De talrijke en schoone inzendin-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1