Buitenlandsch Nieuws. Holland eu iu Utrecht, waaronder de Naamlooze Vennoot schap de bierbrouwerij de Posthoorn alhier, heeft zich tot de Tweede Kamer bij adres gewendwaarin zij verzoeken wDat het der Kamer moge behagen, zoodanige stappen te doen als leiden kunnen tot een algeheele afschaffing van den accijns op de biereneen maatregeladressanten zeg gen het in alle eerlijkheid en in volle overtuigingdie de treffelijkste resultaten zou opleveren. 40 jaren lang hebben de bierbrouwers hier te lande met volhardenden moed ge arbeid onder een wet, die alle ondernemingszucht moest uitdooveneven als zij alle ontwikkeling en verbetering be lemmerde en onmogelijk maakte. In een zoodanigen voor uitgang als onder vrijheid van handelen hun deel geweest zou zijn, hebben zij zich, het behoeft kwalijk gezegd, niet mogen verheugen. Toch hebben zij hunne industrie weten staande te houden; ja zelfs, zij hebben zich soms gewaagd, in Neêrlands koloniën althans, met vreemd product te con curreren. Thans, nu 's lands finantiën, de Regering beweert het tegendeel niet, ook zonder de opbrengst van dit onbe duidende middel in voldoende staat zijn - worde eindelijk ten nutte van het algemeen aan hun nijverheidszin de on misbare vrijheid gelaten. Daartoe mogen de bemoeijingen van Uwe Vergadering strekken. En althans - viel onverhoopt de verwezenlijking van dien wensch aan de adressanten niet te beurt - dan worde het is hun zeer ernstig verzoekhet cijfer der belasting in art. 1 teruggebragt tot 3 c. per Nederl. pondhet bedrag der tegenwoordige heffing - en mogen nader die wijzigin gen in de voordragt tot stand komendie de adressanten de vrijheid namen aan te duiden en in gemoede aan te bevelen." De Arnhemsche Gemeenteraad heeft in zijne zitting van 11. Zaturdag het plan goedgekeurd door den gemeente architect, den heer van Gendt, voor den nieuwen schouw burg ontworpen. Men schat de kosten van dit gebouwdat op het Koningsplein zal worden opgerigt en dat ongeveer 800 plaatsen zal moeten bevatten, op een ton gouds. Nu het plan is aangenomen, mag men eerlang de aanbesteding te gemoet zien. De dichterlijke dieven onder de gemeente Apeldoorn, die ongevraagd de getalsterkte en bedoelingen hunner bende op een huisdeur mededeelden zijn dezer dagen beantwoord. Een overmoedige onverlaat heeft op gelijke wijze als zijne acht ambtgenooten het volgende bekend gemaakt: Als acht zamen stelen Moeten zij deelen. 'k Steel liever alleen En deel met geen een. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Vlissingen Ds. W. Astro te Amerougen en te Seroos- kerke Ds. H. van Strien te Bennekom. De Leidsche Zangvereeniging heeft besloten in April of Mei e. k. alhier een muziekfeest te houden. Den eersten dag zal Handels Messias ten gehoore worden gebragtden tweeden dag zal aan de uitvoering van een Psalm, eenige solo-voordragten en Mendelssohns Lobgesang gewijd zijn. Het gebruik der Hooglandsche kerkdaarvoor zoo uitste kend geschikt, is toegezegd. Als solisten zullen beroemde musicio. a. Heinrich Behr, uit Bremen worden geënga geerd. De heer A. J. Wetrens zal directeur zijn, onder zijn leiding hebben de koor-repetitiën reeds een aanvang genomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 28°. Dingsdag morgen te 5 uur 25°, te 8 uur 25°, te 12 uur 37°, des namiddags te 4 uur 36°. De Köln. Zeitung beweert, dat te Wurzburg een con ventie is gesloten strekkende om een leger tegen Denemar ken op den been te brengen, want volgens de te Wurzburg contracterende Staten moet de Duitsche Bond alleen oorlog voerende magt zijn. Pruissen en Oostenrijk, zoo gaat het blad voort, hebben geheel andere plannen. Zij willen in de Bondsvergadering het voorstel doendat van de bonds-exe- cutieals beantwoordende niet meer aan het doelafgezien zal worden; indien de meerderheid van de vergadering, zoo als te voorzien iszich tegen dit voorstel verzetdan zullen de beide groote Duitsche mogendheden dreigendat zij haar lidmaatschap van den Bond zullen opzeggen. Overigens zijn Pruissen en Oostenrijk het tot dusverre eens over de militaire maatregelen, niet over het einddoel van den krijg. De eens gezindheid tusschen Oostenrijk en Pruissen staat ook niet op al te vaste schroeven. f Uit Hadersleben wordt gemeld dat aan het geallieerde leger het verbod is toegezonden om de grenzen van Jutlatid te overschrijden. Zonder ontruiming van de Duppeler schan sen en van het eiland Alsen zal geen wapenstilstand wor den gesloten. De secretaris der maatschappij voor den spoorweg van Entre-Sambre et Meusede heer Mooris Chubbheeft zich heimelijk verwijderd met een som van 250,000 fr., bestemd om den intrest der coupons te betalen. Zijn comptabiliteit is overigens in de beste orde bevonden. Mil. Eigeacvan het Theatre Francais te Parijsver laat het tooneel om in het huwelijk te treden. Haar aan staande is een bediende in een modewinkel. Bij het huwe lijkscontract wordt aan den echtgenoot een jaarlijksche rente van 30,000 frs. verzekerd. Onlangs is in Engeland uitspraak gedaan in de zaak van Dr. Rewland Williams en Mr. H. B. Wilson. Beide verdienstelijke geleerden, waren ten vorigen jare in appèl gekomen tegen een vonnisover hen geveldwaarbij zij wegens het verspreidenin de bekende Essays and Reviews van met de leer der Kerk strijdige gevoelenso. a. over de ingeving der H. Schrift en de eeuwigheid der toeko mende straffenwaren veroordeeld tot een jaar suspensie van hun ambt. Zij hebben daarop zelve hunne zaak verde digd en bepleit. Thans heeft de lord-kanselier, deze uit een juridisch oogpunt beschouwendein tegenwoordigheid van den bisschop van Londen en andere lords, het geslagen vonnis vernietigd en de heeren Williams en Wilson van alle rechtsvervolgingook van de kosten van het appelontsla gen en wel op grond, dat beide, volgens de letter der wet, noch tegen de formulieren, noch tegen de geloofsartikelen der Anglikaansche kerk hebben gezondigd; strekkende de bevoegdheid dezer rechtbank zich alleen uit tot het beoor- deelen van datgenewat bij de wet" als leer der Kerk is vastgesteld. Het geval kan, zeide de lord-kanselier, zich opdoen - en hier was het werkelijk zoo dat er leerstel lige quaestiën worden opgeworpen, ten opzigte waarvan de Kerk geen stellige uitspraak heeft gedaandie zijm. a. w., niet heeft voorzien dat ooit zouden oprijzen. In dat geval magzeide hijieder zijn meening er over zeggenin zoo ver althans, dat hij dan voor rechterlijke vervolging niet behoeft te vreezen. Twee der 7 matrozen die Maandag te Londen zouden worden opgehangennl. Marechino en los Santoshebben kwijtschelding van de doodstraf bekomen. De vijf overige booswichten zullen evenwel hun straf ondergaan. Al de wo ningen in den omtrek der strafplaats zijn bereids voor zeer hooge prijzen verhuurd. Men schijnt beducht voor ongere geldheden, daar een buitengewoon sterke politiemagt wordt op de been gebragt. In de Mintstreet te Londen is Zaturdag nacht het loge ment van den heer Barnes tot den grond toe afgebrand; 3 personen zijn daarbij omgekomen. OFFICIEEL NIEIIWI. Burgemeester en Wethouders van Leidendoen te weten, dat al degenen die genegen mogten zijn als vrij willigers bij de nationale militie in dienst te tredenzich te dien einde vóór den lsten Maart aanstaande ter ge meente-secretarie behooren aantemelden. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter ken nis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1864/65 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Yischactenof wel van kostelooze vergunning tot uitoefening der Yisscherij, dat de blanco-verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland te worden ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2