N". 1228. Zaturdag 20 Februarij. Binnenlandse!) Nieuws. LE1DSCH Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mtri Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; I n. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u, 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 ro.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd da Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te S u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraif. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen vanihet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commute van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdag» ran 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te •preken op hei Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IJlk der Botervaten. IV. De Staten van Noord-Holland geven in linn (of haar) be sluit tot intrekking van het provinciaal reglement op den ijk der botervaten als motiven op n dat het zeer gering gebruik van geijkte botervaten in het gewest het bewijs schijnt te leverendat de behoefte aan zoodanigen ijk door den handel niet wordt gevoeld ii dat het niet bestaan van die behoefte gereedelijk ver klaard wordt uit de omstandigheiddat de botervaten niet behooren tot de officieele matenaangezien ook die boter, welke men in vaten aanvoert, gewogen en dan naar het gewigt en niet naar den inhoud van het vat wordt ver kocht u datwel is waar, bij het wegen van met boter gevulde vaten het belangrijk zijn kan om de juiste zwaarte van het vat zelf te kennenmaar dat de ijk een onvoldoend mid del is om tot de naauwkeurige kennis van die zwaarte te gerakenaangezien er middelen bestaan om het gewigt van eeDig vat tijdelijk te verhoogen h dat de voorschriften omtrent de zamenstelling der vaten en de soort van hout, uit welke zij moeten vervaardigd worden, overbodig zijn te achten, daar de kooper, even als bij zoo vele andere mede in vaten gepakte handels-artike len zelf het best de deugdzaamheid van hout en zamenstel ling kan beoordeelen ii dat dus de zeer twijfelachtige voordeelenwelke de ijk van het botervaatwerk oplevert, niet opwegen tegen de na- deelenwelke die ijk, door die daaruit voortvloeijende be lemmeringen aan het vrije verkeer kan berokkenen." Gelijke redenen hebben bij de Staten van Zuid-Holland lot een gelijk besluit gevoerd. En wanneer nu twee aan zienlijke vergaderingen van welke men noch een voorbarig noch een ligtvaardig oordeel onderstellen kandie gedu rende eeu groot aantal jaren de werking van de ijking heb ben nagegaaneen zoo gemotiveerde veroordeeling uitspre ken mag men dan niet veilig aannemendat een plaat selijke ijking het beoogde doel even weinig, om niet te zeggen nog veel minderzal doen bereiken De bedriege rijen in den boterhandel zijn gedurende den ijk vooral niet schaarscher geweest dan vóór den ijk. De aanhoudende klagtende bekende wijzen omnadat het vat geijkt was, zijne zwaarte te vermeerderen, bewij zen voldoendedat de ijk de goede hoedanigheid van het vat even weinig als die van de boter verzekert. De parti culier die zijnen vasten leverancier heeft, de boterkooper die aan de waag niet anders dan van bekende personen koopt, kunnen door het vat te wegen, volkomen weten welke de tarra is en of zij door den leverancier ook mis leid zijn. Heeft de boterkooper eenmaal de ondervinding opgedaan dat een boer hem bedrogen heeft, door te zwaar vaatwerk te gebruiken, dan kan men zeker zijn, dat het crediet van zulk een verkooper op de markt geheel zal zijn verloren. Deze controle is altijd mogelijk en afdoend terwijl de (jk alleen aanwijst wat het vat wegen moet, niet wat het wer kelijk weegt. Deze overweging alleen reeds moest, gelooven wijtegen het houden van den ijk gelden. Want het geloof aan den waarborg van den ijk, wordt, in de handen van oneerlijke verkoopers, dikwijls een middel om onkundige en onnadenkende koopers te bedriegen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is goed gekeurd de verordening van den Gemeenteraad van Delft, regelende de hoogere burgerschool met Sjarigen cursus met 1°. September aanstaande aldaar op terigten, en mitsdien de rijkssubsidie van f 7000 aan die gemeente daarvoor toe gewezen. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag, 20 dezer, niet plaats hebben. In de zitting der Tweede Kamer van heden Vrijdag zijn rapporten uitgebragt over de verkiezing van de HH. Beens en van den Heuveltot de toelating van eerstge noemde is beslotenover de verkiezing van laatstgenoemde zal Zaturdag worden beraadslaagd.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1