TE KOOP, VERGADERIi\G Buitenlandsch Nieuws. Advertentiên. niet enkel hooren doet in tremulanten, die, zooals men weetdoor den aanhef en een zeker entrain gemakkelijker zijn, maar ook de hooge c. d. e., na een pause, piano en met onberispelijke zuiverheid zingt, ze naar willekeur voller maakt of in kracht verminderen doet, en dan den nog hoo- geren toon in een wegsmeltend legato daarop laat volgen en eveneens zachtkens laat wegsterven dan moeten wij rond borstig verklarendat zoodanige mezza di voce in deze too- nen nog nooit is gehoord. Het is niet alleen nieuw en daarom bekoorlijk, maar tevens schoon, zeer schoon, schoon ook uit het oogpunt der kunst. Wat zal er uit zulk een zangeres niet kunnen wordenwanneer haar talent zich in dien zin ontwikkelt dat zij aan de studie van de techni sche en aesthetische eischen der kunst ook langere ervaring paren zal. Maar niet enkel door hare hooge toonenook door de overwinning van technische moeijelijkheden munt Carlotta Patti uit. Bij hare voordragt laten zich natuur en kunst om het zeerst geldenvaak behaalt de eerste de overwinning wanneer zij een der moeijelijkste momenten met glans over wint, is het niet te ontkennen dat moeder natuur, die haai de gave des gezangs gaf, daarvan de grootste eer toekomt. Daaruit blijkt dan ook - wat niemand die haar meermalen hoorde weerspreken kan- dat zij nog niet die regelmatig heid heeft erlangddie het kenmerk is van het getrouw volgen eener bepaalde school. Terwijl zij sommige passages en variatiën naar de regelen der -kunst met volkomen zuiver heid bekoorlijk en bevallig of met wegslepende kracht en vuur voordraagt, leveren andere het bewijs van het gebrek aan school en missen zij zuiverheid en juistheid. Er kan alzoo van een vergelijking van Carlotta Patti met de groote zangeressen van onzen tijd, Iienriette Sontag en Jenny Lind, volstrekt geen sprake zijn. Het eenige waarin bij haar na tuur en kunst volmaakt vereenigd zijn, is haar staccato, waarin zij het tot de hooge f brengt en geheel eenig is in hare kunst. Het timbre van hare stem in het algemeen is moeijelijk te beschrijven. Zij heeft diepe borsttoonendie vol klank zijn; het medium van hare stem heeft meer een fransch dan een Italiaansch karakter, maar reeds met 2 gestreept octaaf d en e vangt een hooge, niet zoozeer door den omvang uitmuntende, maar toch inelodieuse sopraan aan, wier too nen tot 3 gestreept octaaf f overal met gelijke kracht van geluid en zonder eenige snelheid opklimmen. Men kan dus geenszins zeggen dat zij een //kleine" stem heeft, want in de sopraantoonen wordt die stem groot door de intensiteit van het geluid, vult zij de uitgestrekste ruimte zooals bij voorbeeld de groote concertzaal te Keulen en zelfs bij de zachtste toonen van het piano is zij overal nog even goed hoorbaar. De stem van' Carlotta Patti is dus in ieder geval een merkwaardig verschijnsel, dat niet enkel de musici en de groote beoefenaars der zangkunst, maar ook de physiologen en aesthetici in de hoogste mate belang moet inboezemen. Maar zoo menop dien grondden onloochenbaren en on- beschrijfelijken indruk van het talent dezer zangeres op het publiek en hare gansche verdienste als kunstenares wilde toe schrijven aan een physische en niet aan een aesthetische uit nemendheid, zou men haar het grootste onrecht doen. Uit Botterdam wordt medegedeeld dat Mil. Carlotta Patti ook aldaar met bewondering is gehoord. Haar gun stig voorkomen, ongekunstelde bescheidenheid en bevallig heid boezemen sympathie in, die tot bewondering stijgt wanneer men haar met een lieve en gracieuse sopraanstem hoort zingen zoo als zij dat naar haar beste vermogen kan niet zoo als zij dit geleerd heeft. Zij zingt meer instinct matig dan naar een met zorg geleide methode. Is zij goed gedisponeerd, dan zingt zij naar hartelust en maakt modu latie n trillers, ronlades en vooral staccatidie alle kunst rechters beschamen. De toovermagt die zij alsdan op het pu bliek uitoefent is uitsluitend toeteschrijven aan de kennelijke zegepraal van de natuur zelve op de kunstregelen. De heer Laub is een violist, bij wien het aangeboren genie door oefening, studie en ervaring een hoogte van ontwikkeling heeft bereikt, die hem tot den grootsten van de bekende vioolspelers verheft, want met de viool in de hand doet hij wat hij wilhij schenkt kunstgenot. De heer Jaël wordt als een der vorsten onder de pianisten geroemd. Bij hem is natuurlijke aanleg gelouterd door oefening en kunstzoodat hij bewondering en geestdrift verwekt. De heer Kellermann werd vervangen door den heer Lamonry uit Parijseen de gelijk en uitstekend violoncellist. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 46°, te 12 uur 46°, des namiddags te 4 uur 43°. In hare zitting van 11 dezer heeft de Koninklijke akademie van wetenschappen te Berlijn een 7tal correspon derende leden van hare wijsgeerig historische klasse benoemd onder welke dé hoogleeraar W. J. A. Jonkbloet te Gronin gen geteld wordt. Men verneemtdat Prins Friedrich Karl en Prins Albert (de zoon) in de nabijheid van Fahrdorf in groot ge vaar hebben verkeerd door den vijand te worden omsingeld en van hunne troepen afgesnedendewijl zij zich al te ver vooruit hadden gewaagd. Eindelijk daagde het escorte op en konden zij terugkeeren. Men den revolver in de hand lagen zij achter het hek op een stuk weiland binnen de linie der Deensche tirailleurs. Ten opzigte van de heerschende ministerieele crisis in Belgiezegt l'Indépendancedat zij nog niet zulk een punt heeft bereiktdat men zich met een oplossing mag vleijen. De verschillende corrfespondentiën uit België achten geen an dere oplossing mogelijk dan een Kabinet van transactie te benoemendoch zij betwijfelen tevens of men de daarvoor benoodigde politieke mannen zal vinden. Met den laatst te Londen ontvangen overlandpost is het belangrijke berigt ontvangendat de hoofdstad der Maori in Nieuw-Zeeland door de Engelsche troepen in bezit is genomen. Blijkens berigten uit Midden- en Zuid-Amerika zijn de betrekkingen tusschen Spanje en Peru op het oogenblik minder gunstig, ten gevolge van den moord, door eenige inlanders gepleegd op een Spaanschen kolonist in laatstge noemden staat. Langs denzelfden weg is berigt ontvangen dat de vrede tusschen Ecuador en Columbia hersteld is, zijnde het tractaat daartoe den 30sten December geteekend. De president Mosquera heeft den 4den Januarij 11. Ibarra verlaten. Er wordt gevraagd op een welge legen dorp bij Ley den, in een loge ment en uitspanning, om dadelijk of over zes weken in dienst te treden een ongehuwde KNECHT, van de Prot. Godsd., die goed met een en twee paarden rijden en de verdere werkzaamheden aan de stal verbondenverrigten kantegen eene goede huur. Zijdie eenigzins met het tuinwerk bekend zijn, zullen vooral in aanmerking komen. Men adressere zich, met franco brieven, onder letters A. Z aan het Bureau Leidsch Dagblad. I KINDERMEID OF KINDER-JUFVROUW, i van de P. G., tusschen de 30 en 40 i ijaren oud. Hierop reflecterenden gelieven zich met franco brieven te adresseren onder letter Caan het Bureau van dit Blad. een TAPPERIJ en SLIJTERIJ, sedert onheugelijke jaren als soliede winstge vend bekend en waaraan vaste voordeelen verbonden zijn. Aanvragen francoonder letter Z. aan het Bureau van dit Blad. VEREENIGING Christelijke Belangen. op Donderdag, den 18 Februarij 1864 des avonds ten half acht ure, Spreker de Eerw. Heer C. SEGERS van Belgie, thans Theol. Stud, te Utrecht. ZAAL, Noordeinde. j In een groot gezin wordt verlangd eene

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2